Estrada

Kaj bo Trump počel, če bo izgubil volitve?

kl
3. 11. 2020, 12.30
Posodobljeno: 3. 11. 2020, 13.21
Deli članek:

Nekoč je izjavil, da če izgubi na volitvah "nikoli več ne bomo slišali zanj". Ali bo priznal rezulat? Bo izkoristil pomilostitve, da si pridobi zaveznike?

splet
Donald Trump

Cel čas predvolilne kampanje se je Donald Trump ukvarjal tudi z možnostjo, da današnje volitve izgubi. Večinoma so bila njegova javna razmišljanja na to temo vezana na komentarje o neprimernosti njegovega protikandidata, kot recimo oktobra, ko je na zborovanju v Wisconsinu dejal, da bi bila izguba volitev proti demokratskemu kandidatu Joeu Bidenu zanj nič drugega kot "sramota".

"Če bom izgubil, bom izgubil proti najslabšemu kandidatu, najslabšemu kandidatu v zgodovini predsedniških volitev," je v svojem značilnem žaljivem slogu dejal Trump in požel navdušenje podpornikov. "Kaj bom naredil, če izgubim? Veliko raje bi izgubil proti nekomu, ki je izjemno nadarjen, tako bi vsaj lahko odšel pomirjen in mirno živel dalje," se je šopiril.

Portal Business Insider se je zato posvetil vprašanju, kaj utegne Trump početi, če volitve v resnici izgubi in se pri tem oprl na njegove izjave, dane v predvolilni kampanji.

splet
Donald Trump

Vztrajal bo v Beli hiši

Junija je Trump za Fox news izjavil: "Če ne bom zmagal, pač ne bom zmagal." Mnogi so to razumeli, kot da bo v tem primeru priznal rezultate in mesto predsednika predal nasledniku. Vendar pa je od takrat Trump večkrat namignil, da rezultatov ne bo priznal in da zavrača mirno predajo poslov.

Že mesec dni zatem je za isto televizijo dejal: "Moral bom videti. Moral bom videti; ne bom takoj rekel 'da'". Septembra je izjavil: "Morali bomo počakati in videti kaj bo," in s tem posredno namignil, da oblasti ne bo zlahka predal.

Njegova nečakinja, Mary Trump, ki sicer podpira Joa Bidena je izjavila, da bo njen stric "šel dlje, kot si kdo lahko predstavlja", samo da bi ostal v Beli hiši.

Takšen poskus bi bil popoln precedens v ameriški zgodovini in nanj nihče ni v resnici pripravljen. Sicer pa Trump od septembra dalje te možnosti ni več omenjal.

splet
Donald Trump

Nikoli več ga ne bomo videli

"Če izgubim proti njemu, ne vem, kaj bom počel," je dejal Trump septembra v Severni Karolini. "Nikoli več ne bom govoril z vami. Nikoli več me ne boste videli," je dejal na zborovanju. Zbrani so se njegovi šali gromko smejali.

Je pa njegovo izjavo izrabil nasprotni tabor. V šest sekund trajajočem klipu, ki ga je objavil na Twitterju, je Joe Biden ob tej Trumpovi izjavi zapisal: "Sem Joe Biden in se strinjam s to izjavo."

splet
Donald Trump

Igral bo golf

Leta 2016 je še kot republikanski kandidat za nominacijo dejal, da bo v primeru, če izgubi, samo čestital protikandidatu in da se bo umaknil iz politike. "Mislim, ljudje, da me ne boste več videli (kandidirati). Mislim, da bom odšel v Turnberry in igral golf," je dejal. Turnberry je kraj na Škotskem, kjer ima v lasti enega od svojih golf igrišč.

splet
Donald Trump

Medijski mogotec?

Že med volitvami leta 2016, na katerih je premagal demokratsko kandidatko Hillary Clinton, se je govorilo, da je njegova kandidatura samo pretveza, s katero si dviguje ratinge za medijski imperij, ki naj bi ga ustanovil ali pomagal ustanoviti po volitvah. 

Z mislijo na medij, ki bi nosil Trumpovo blagovno znamko, se je menda ukvarjal tudi presednikov zet, Jared Kushner. V beli hiši so sicer tovrstne Trumpove namene zanikali.

splet
Donald Trump

Poplava pomilostitev

Tudi če Trump volitve izgubi, bo ostal predsednik še naslednjih 77 dni. Ta čas pa lahko izkoristi za pomilostitve ljudi, s katerimi bi lahko kasneje navezal odnose, ki bi mu koristili v času, ko ne bo več predsednik.

Doslej je pravico predsednika do pomilostitve izkoristil 28-krat. Ena najbolj odmevnih je bila pomilostitev njegovega nekdanjega bližnjega sodelavca in republikanskega stratega, Rogerja Stonea. Ta je bil obsojen na 40 mesecev zapora zaradi lažnih izjav FBI-ju, vplivanja na priče in oviranja sodišča.

Pomilostitve mu bodo morda koristile pri številnih tožbah, ki ga čakajo, ko bo zapustil predsedniško mesto. Čeprav ameriški predsednik nima imunitete, pa mu ameriška sodna praksa zagotavlja zaščito pred obtožbami, dokler sedi na predsedniškem stolčku.