Estrada

Kate ni več najbolj priljubljena na dvoru

kl
1. 11. 2020, 17.18
Posodobljeno: 1. 11. 2020, 17.22
Deli članek:

V Veliki Britaniji tako kot politikom, priljubljenost med ljudmi merijo tudi kraljevi družini.

splet
Vojvodinja Catherine Cambriška in kraljica Elizabeta

Vojvodinja Cambriška je kar nekaj let 'sedela na prestolu' ankete, v kateri Britanci glasujejo za najbolj priljubljeno osebo na tamkajšnjem dvoru. Letos je Kate morala ta prestol prepustiti nekomu drugemu.

Anketo so izvedli trikrat - januarja, marca in septembra - ter merili priljubljenost članov kraljeve družine. Prvo mesto je tako po nekaj letih spet pripadlo kraljici Elizabeti. O 94-letni monarhinji je pozitvino razmišljalo 78 odstotkov vprašanih. Sledi njen vnuk, princ William z 73-imi odstotki, vojvodinja Catherine pa se je tokrat znašla na tretjem mestu, z "le" 66-imi odstotki, poroča britanski spletni portal YouGov

Povečano priljubljenost kraljice avtorji ankete razlagajo tako z njeno starostjo, kot tudi z vedenjem kraljeve družine v času pandemije in kraljičino javno zahvalo vsem, ki so v tem času 'na prvi bojni črti'.

Višjo priljubljenost od lani je zabeležil tudi kraljičin soprog, princ Filip, močno pa se je ta zmanjšala princu Harryju in njegovi soprogi Meghan. Če je še lani kot pozitivnega princa dojemalo 71 odstotkov vprašanih, je letos bilo takšnih le še 42 odstotkov. Toliko jih je njegova soproga imela lani, letos pa je o njej pozitivno razmišljalo le še 44 odstotkov anketiranih.

Prestolonaslednik princ Charles z 47-imi odstotki in njegova soproga Camilla s 34-imi odstotki sta v spodnjem delu lestvice, čisto na dnu pa je kraljičin sin princ Andrew, ki ima pozitivno podobo le pri osmih odstotkih anketiranih.

Več kot polovica vprašanih (68%) tudi meni, da bosta William in Kate v naslednjih desetih letih povečala svoj vpliv znotraj kraljeve družine, medtem ko to za prestolonaslednika Charlesa in njegovo ženo meni le 12 odstotkov.

O tem, ali naj Velika Britanija ostane ustavna monarhija, se je 67 odstotkov vprašanih izreklo pozitivno, malo več kot petina (21%) pa jih meni, da bi morali prebivalci otoške države svojega vodjo izbrati na volitvah.