Vrste nočnih omaric
Spalnica ne bo celovita, če je ne boste opremili z nočno omarico ali dvema. Te so na voljo v različnih velikostih in oblikah, najpogosteje pa srečate naslednje:
· Nočna stojala so majhna, enostavna, namenjena temu, da nanje postavite budilko in namizno svetilko.
· Preproste mize so primerne za v katerikoli prostor v stanovanju in dovolj nizke, da so lahko tudi zraven postelje.
· Klasične nočne omarice so najpogostejše, imajo predal ali dva ter dodatno polico za odlaganje.
· Namesto tradicionalne omarice ali mizice lahko izberete tudi netipično lebdečo obliko. V tem primeru pride v poštev konzolna vgradnja v okvir postelje ali v steno.
Razmislek pred nakupom
Za katero od teh možnosti se boste odločili, je odvisno od vaših finančnih zmožnosti, velikosti prostora in tudi potreb, ki jih imate. Pred nakupom pa predvsem bodite pozorni na višino omarice, njeno uporabno funkcijo in seveda na slog, ki naj ustreza preostalemu pohištvu v spalnici.
Višina
Nočna omarica mora biti v prvi vrsti ravno prav visoka. Pravilo je, da naj ne presega višine ležišča, s čimer ustvarite ravno linijo med posteljo in odlagalno površino omarice, ki jo je tako ponoči lažje doseči. Če imate omarico, ki je previsoka ali prenizka, je to nepraktično za uporabo in lahko tudi nevarno. Odstopanje od višine vzmetnice navzgor ali navzdol naj ne bo več kot 5 cm.
Dovolj shranjevalne površine
Skoraj najpomembnejši vidik nočne omarice je njena shranjevalna površina. Zgornja ploskev, kamor boste odlagali največ predmetov, naj bo dovolj velika za postavitev svetilke, budilke, morda dekorativnih predmetov, ki si jih želite v spalnici. Prav tako razmislite, ali potrebujete tudi predale oziroma z vratci zaprto shranjevalno površino pod zgornjo ploskvijo. Predali so, denimo, primerni za shranjevanje spodnjega perila, zdravil, medtem ko za vratci lahko skladiščite knjige, revije in podobno.
Ne bojte se barv
Zdi se, da se pri nakupu nočne omarice večina nagiba k subtilnosti, klasiki, nočejo, da je preveč izstopajoča. Kar je škoda, saj je ta kos pohištva lahko odličen magnet za oči v spalnici, zato še zdaleč ni treba, da je usklajen z barvo sten ali postelje. Drznite si kupiti nočno omarico v barvah, ki dopolnjujejo prostorsko barvno shemo in se v njej ne izgubijo. Priporočamo barve, ki so nekaj odtenkov temnejše ali svetlejše kot preostalo pohištvo, nikakor ne morete zgrešiti niti, če uskladite barvo omaric z zavesami, roletami ali drugimi dekorativnimi poudarki v sobi.
Slog
Priljubljeni stil omaric je stvar vsakega posameznika, vendar obstajata vsaj dve osnovni pravili, ki se ju velja držati. Za moderen stil se osredotočite na jasne, ravne linije in minimalistične dodatke. Jeklo, krom in steklo so materiali, iz katerih je največ modernih omaric.
Če imate raje bolj domač občutek, pa izberite omarico z rustikalnim, podeželskim pridihom. Takšne omarice so lahko ornamentalno bolj dodelane, s stilskimi ročaji na vratcih ali predalih ter seveda lesene. Kot okras jim je lahko dodan tudi drug material, denimo kovina, kamen ali celo beton.
Prisegate na industrijski slog? V tem primeru izberite omarico iz materiala (les, kovina), ki ima patino. Morda je na prvi pogled videti obrabljeno, vendar je to natančno to, kar potrebujete za industrijski vtis.
Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 2, 10.1.2020