Estrada

Ne pozabite na svoje lončnice!

Špela Kaurin
10. 11. 2019, 11.00
Deli članek:

Dreamstime
-

Ker je bilo poleti veliko dela na vrtu, so bile naše sobne rastline kar malce prikrajšane za našo pozornost. Ker se zdaj pripravljajo na obdobje mirovanja, pa jim je pri tem treba pomagati. Skozi vegetativno obdobje se je večina med njimi močno razrasla in precej verjetno je, da je za katero izmed njih lonček postal pretesen. To ugotovimo tako, da rastlino z lončkom vred dvignemo in pogledamo od spodaj. Če skozi spodnjo luknjico kukajo koreninice, je to opozorilo, da je treba rastlino presaditi.

Rastline presajamo v eno do dve številki večji lonček, kar pomeni, da je nov lonček v premeru za dva do tri centimetre širši. Na dno lončka damo nekaj manjših kamenčkov in s tem poskrbimo za odcednost. Na kamenčke pride še sloj primernega substrata, na katerega nato položimo korenino naše rastline. Lonček nato do roba napolnimo s preostalim substratom, ki ga ob koncu še malce potlačimo, da se med koreninami ne naredijo škodljivi zračni žepki.

Pomembno je, da imajo tudi v tem času sobne rastline na voljo dovolj vode. Še posebno bodimo previdni, ko začnemo kuriti, saj se v suhem ogrevanem zraku substrat suši še hitreje. Pomembno je, da pri zalivanju upoštevamo potrebe posamezne rastline po vlažnosti zemlje, če ne želimo biti preveč pikolovski, pa bo zadostovalo enkrat na teden oziroma na 10 dni. Za lažji občutek vselej preverimo, ali je substrat še vedno vlažen.

Skrbimo tudi za higieno rastlin. Redno odstranjujemo odcvetele cvetove, gnite ali polomljene dele rastlin, saj so ostanki odličen inkubator za razvoj različnih rastlinskih bolezni. Odstranjujemo tudi oplojene cvetove in tako stimuliramo vnovično rast novih cvetov.

Objavljeno v reviji Rože in Vrt/Zeleni raj št. 10, 16.9.2019