Estrada

Spomin in opomin na človeška grozodejstva

Marjana Vovk
24. 9. 2019, 09.00
Deli članek:

Prvega septembra bomo obeležili 80 let od nemške invazije na Poljsko in s tem začetka druge svetovne vojne. Ker je prav, da se tega grozljivega obdobja spominjamo – kot poklon vsem žrtvam in predvsem opomnik, da se kaj takega nikdar več ne ponovi –, vam tokrat v branje ponujamo reportažo o obisku zloglasnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau. Vsa potovanja pač niso vesela.

Marjana Vovk
Zloglasni vhod v taborišče Auschwitz I z napisom »Arbeit macht frei« (delo osvobaja).

V Auschwitz se odpravim s skupino novinarjev na povabilo televizije Viasat History, ki je pred 80. obletnico izbruha druge svetovne vojne povečala število oddaj na to temo, avgusta bo na primer predvajala dokumentarne filme in serije Odštevanje do invazije, Vzponi in padci: prelomnice 2. svetovne vojne, Adolfov otok ter Kraljeva družina, britansko plemstvo in nacisti.

Z nami je taborišče, ki je danes muzej, prvič obiskal tudi pisatelj in zgodovinar (specializiran za nacistično obdobje) Guy Walters, ki sodeluje tudi pri seriji Lovci na naciste. Guy se je zelo bal, da je ta grozljivi kraj, v katerem je umrlo več kot milijon ljudi, postal le še ena od turističnih atrakcij, ki jo je pač treba obiskati (in narediti kup selfijev), in se je zato njegov opozorilni in spominski namen izgubil. Gneča pri vhodu je res velika, obiskovalci vseh starosti prihajajo z vseh koncev sveta, samo lani je muzej obiskalo 2,15 milijona ljudi. Čeprav so bili nekateri mladi zaradi vročine res oblečeni dokaj pomanjkljivo, se med sprehajanjem po taborišču nihče ni obnašal nespoštljivo in večina jih je bila vidno pretresenih, na koncu ugotovi Guy. »Zato sem pomirjen, muzeju je očitno uspelo najti ravnotežje med turistično, zgodovinsko in spominsko izkušnjo.«

Marjana Vovk
Bodeča žica, električna ograja, stražni stolpi, pazniki s psi in grozeči napisi – pobeg je bil skoraj nemogoč.

Tovarna smrti
Obisk tega nacističnega »kampa smrti« je res zelo pretresljiva izkušnja.

Marjana Vovk
V spalnih barakah so bili trinadstropni pogradi, na vsaki postelji so spali po štirje (včasih tudi več) zaporniki.

Takoj ko vstopiš skozi zloglasna železna vrata z napisom »Arbeit macht frei« (delo osvobaja), te preplavi moreče vzdušje, nate pritiskata zavedanje smrti in trpljenja – Auschwitz je namreč sinonim za nacistični genocid in plinske celice. Vsi ga povezujemo z množičnim pobojem Židov, čeprav je bilo leta 1940 ustanovljeno kot delovno taborišče za poljske politične zapornike, šele pozneje so tja začeli pošiljati tudi Jude, Rome, homoseksualce in druge »manjvredne« etnične skupine.

Marjana Vovk
40000 kubičnih metrov (še ohranjenih) čevljev, ki so jih nacisti pobrali jetnikom, ko so prispeli v taborišče.

Danes štirih orjaških plinskih celic in preostale »tovarne smrti« v Birkenauu oziroma Auschwitzu II ni več, ostale so samo ruševine, ohranjena oziroma rekonstruirana pa je manjša (prva) verzija plinske celice in krematorija v Auschwitzu I – taborišče ima namreč tri dele: prvotno taborišče Auschwitz I (kjer so bili tudi administrativni štab, bolnišnica, skladišča, samice itd.), iztrebljevalni Auschwitz II (Birkenau) z orjaškimi plinskimi celicami in delovno taborišče Auschwitz III (Monowitz).

Marjana Vovk
Vhod v Auschwitz II – Birkenau, kjer je potekalo masovno iztrebljanje Židov. Tračnice vodijo naravnost skozi taborišče vse do plinskih celic. Pripeljani zaporniki, sposobni dela, so odšli v barake, pr

Grozljivi opomnik
Ko vodič razlaga o grozljivih razmerah, v katerih so taboriščniki živeli, in o »tovarni smrti« oziroma kako so nacisti dobesedno kot po tekočem traku morili ljudi, se nam vsem ježi koža.

Marjana Vovk
Skupinske latrine so zaporniki lahko uporabljali le ob določenih urah, in to vsi naenkrat. Sanitarni pogoji so bili grozljivi, vladale so bolezni, podhranjenost in fizična izčrpanost, zato je bila smr

Tukaj namreč te srhljive resnične zgodbe, ki smo jih sicer vsi slišali že prej, dobijo čisto nove razsežnosti, prej nepredstavljivo na tem mračnem kraju postane konkretno. Šele ko vstopiš v barake, natrpane s trinadstropnimi lesenimi pogradi, ko vidiš sobane kovčkov, čevljev, očal, kuhinjske posode itd. (stvari, ki so jih pobrali jetnikom in tistim, ki so jih odpeljali v plinske celice), ko ob natrpani vrsti lukenj, ki so služile za stranišča, poslušaš o tem, kdaj točno določeno so lahko jetniki hodili na potrebo, in predvsem ko skozi steklo zreš v tone in tone las, človeških ostankov!, se zaveš vsega razčlovečenja, trpljenja, bolečine in človeške zlobe, ki se je skoncentrirala v tem ubogem kraju, in se sprašuješ, kako se je kaj takega sploh lahko zgodilo.

Marjana Vovk
Prvi (mali) krematorij v Auschwitzu I je bil zgrajen leta 1940, namenjen upepelitvi likvidiranih in umrlih zapornikov.

Marjana Vovk
Ostanki enega od štirih orjaških krematorijev, ki je vseboval plinsko celico, slačilnico in krematorij. Skupna kapaciteta »tovarne smrti« je bila okoli 20.000 trupel na dan.

Hkrati pa se po glavi mota tudi misel, da se podobne stvari še vedno dogajajo. Kljub vsem opozorilom in opomnikom! Tudi zato bi moral Auschwitz obiskati čisto vsak in na dejanskem kraju dogajanja občutiti to krvavo zgodovino. Še tako podrobno pisanje ali razlaganje o tamkajšnjem dogajanju ne more tako prodreti v zavest kot pogled na orjaško taborišče, natrpane barake, železniške tire naravnost do plinskih celic, bodečo žico … Klavstrofobični občutek ujetosti, groze in vseprisotne smrti, ki te hočeš nočeš prevzame, ter moreča tišina, ki visi nad krajem, sicer polnim ljudi.

Objavljeno v reviji Bodi zdrava št. 8, 12. 8. 2019