Odpadna električna in elektronska oprema ne spada med mešane komunalne odpadke. Oddamo jo lahko na tri različne načine: ob nakupu nove električne in elektronske opreme, v zbirnih centrih skupnega načrta ali izvajalcu javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki.
Pomembno je, da če je električna in elektronska oprema še uporabna, prednostno poskusimo zagotoviti njeno ponovno uporabo, preden jo oddamo.
Ob nakupu električne opreme
Ob nakupu nove električne in elektronske opreme (EEO) ima končni uporabnik pravico, da brezplačno odda odpadno električno in elektronsko opremo, ki je po namenu uporabe in razvrstitvi v razred EEO enaka dobavljivi EEO, število kosov pa je enako številu kosov dobavljene električne in elektronske opreme.
Distributer, ki zagotavlja dostopnost plinskih sijalk na trgu, mora od končnega uporabnika brezplačno prevzeti odpadne plinske sijalke brez obveznosti nakupa novih plinskih sijalk.
Zbirni centri skupnega načrta
Nosilec skupnega načrta je pripravil tudi pogodbene zbiralnice odpadne električne in elektronske opreme, ki lahko brezplačno prevzamejo odpadno električno in elektronsko opremo od fizičnih ali pravnih oseb. Odpadna oprema nato potuje v obdelavo in na koncu zagotavlja skupni načrt, da sestavne dele odpadne opreme predela pri pooblaščenih predelovalcih.
Izvajalci javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki
Fizična oseba lahko odda odpadno električno in elektronsko opremo v zbirne centre izvajalca javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki (komunalno podjetje), ki mora zagotoviti prostor, kjer se odpadna električna in elektronska oprema skladišči, preden jo odda nosilcu skupnega načrta ravnanja z električno in elektronsko opremo. Ta zagotovi prevzem prek zbiralcev in odda obdelovalcem. Odpadna oprema nato potuje v obdelavo in na koncu zagotavlja skupni načrt, da sestavne dele odpadne opreme predela pri pooblaščenih predelovalcih.
POMEN LOČENEGA ZBIRANJA OEEO
Količina odpadne električne in elektronske opreme v primerjavi z drugimi odpadki raste trikrat hitreje. Ustrezno oddano odpadno električno in elektronsko opremo je mogoče v veliki meri reciklirati, nekatere celo 90-odstotno. Povprečno slovensko gospodinjstvo v enem letu kupi 38 kg nove električne in elektronske opreme, zbere pa le 15 kg odpadne električne in elektronske opreme. Pomembno je, da odpadno električno in elektronsko opremo oddamo pravilno in tako omogočimo nadaljnjo predelavo tega odpadka ter ohranjamo naravne vire, varujemo okolje in človeško zdravje.
Vse to v okviru skupnega načrta ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo zagotavlja nosilec skupnega načrta RECIKEL d.o.o. Naj odpadna električna in elektorska oprema postane na koncu dobe trajanja nov vir surovin.