Estrada

Zdrava usta in lepi zobje

Alenka Kavcic
18. 9. 2019, 16.00
Deli članek:

Če si želite zdrave zobe in čvrste dlesni, si umivajte zobe dvakrat do trikrat na dan, medzobne prostore si čistite z zobno nitko in redno obiskujte zobozdravnika.

dreamstime
Če si želite zdrave zobe in čvrste dlesni, si umivajte zobe dvakrat do trikrat na dan.

Ustna higiena je zelo pomembna, saj zobno gnilobo, vnetja dlesni in ustni zadah povzročajo bakterije. Proti širjenju teh in proti zobobolu delujejo številna domača zdravila. 

Eno izmed njih je obloga z ohrovtom.

Ohrovt vsebuje encime, ki močno zmanjšujejo otekline. Zato to vrsto zelja že od nekdaj uporabljajo kot domače sredstvo proti zobobolu. Učinek naj bi bil opazen že po pol ure. 

dreamstime
Obloga z ohrovtom je preprosto in zelo učinkovito pomagalo pri zobobolu in oteklinah.

Potrebujete:

liste svežega ohrovta in platneno krpo

Iz vsakega od ohrovtovih listov izrežite sredinsko rebro. Liste povaljajte z valjarjem za testo, da se zmehčajo, nato jih zavijte v platneno krpo in položite na lice. 

Pripravek za izpiranje zob z rožmarinom in timijanom

 Zobobol je lahko nevzdržna nadloga. Začasno ga lahko ublaži izpiranje s temi zelišči:

 20 g dobre misli

20 g rožmarina

20 g timijana

1 l 90-odstotnega alkohola

 Zelišča v posodi prelijte z alkoholom, posodo pokrijte in pustite stati 15 dni. Potem precedite. 

Obkladek z lanenim semenom

dreamstime
Pri zobobolu se je za učinkovitega izkazal tudi obkladek z lanenim semenom.

Pri zobobolu se je za učinkovitega izkazal tudi obkladek z lanenim semenom.

1 l vode

200 g lanenega semena

Vodo zavrite. Laneno seme dajte v platneno vrečico ali krpo za umivanje in jo za 15 minut potopite v vrelo vodo. Počakajte, da se malo ohladi, in z brisačo, ki bo zadrževala toploto, položite na lice, za katerim je boleči zob. 

Melisna tinktura preprečuje širjenje herpesa

dreamstime
Melisna tinktura preprečuje širjenje herpesa.

Herpes na ustnici povzroča virus. Po prvi okužbi se lahko pogosto ponavlja. Širjenje herpesa preprečuje melisa. 

100 g listov melise

100 ml 70-odstotnega alkohola

Liste melise in alkohol dajte v posodo ter jo tesno zaprite. Tinkturo pustite stati čez noč in nato z vatirano paličico večkrat dnevno nanesite na prizadeto mesto na ustnici. 

Razjede v ustih zdravi raztopina iz kutinovih pečk 

dreamstime
Razjede v ustih zdravi raztopina iz kutinovih pečk.

Majhne razjede v občutljivi ustni sluznici lahko pozdravite s kutinovimi pečkami.

1 l vode

150 g kutinovih pečk

Vodo zavrite in v njej 15 minut kuhajte kutinove pečke. Tekočino precedite, počakajte, da se ohladi, in si z njo trikrat na dan izpirajte usta. Rane v ustih lahko z njo večkrat na dan tudi premažete. 

Kolmež za razkuževanje ust in žrela

Kot sredstvo za grgranje je kolmež zelo uporaben, saj razkužuje usta in žrelo.

2-3 žličke posušene korenine kolmeža

1 l mrzle vode

Korenino zvečer prelijte z vodo in pustite stati čez noč. Potem vodo zavrite in pustite stati 10 minut, odcedite in počakajte, da se ohladi. Prevretek grgrajte trikrat na dan. 

Ustno higieno jemljite zelo resno. Začne se že z zobno ščetko, ki jo morate zamenjati vsaka dva meseca. Z rednim umivanjem zob in nego medzobnih prostorov z zobno nitko boste preprečili ne le zobno gnilobo, ampak tudi parodontozo in z njo predčasno izgubo zob. V ustih in na ustnicah je mogoče opaziti tudi učinke stresa in izčrpanosti, pojavijo se lahko herpes in ustne razjede. K zdravim ustom in zobem prispevata uravnoteženo življenje in prehrana z veliko vitamini in minerali.

dreamstime
Na ščetko nanesemo pol žličke pudra in si očistimo zobe.

 Vitamin C

Antioksidant vitamin C blaži vnetje in krepi imunski sistem, saj uničuje bakterije ter celi dlesni. Uživamo hrano, bogato z vitaminom C (agrume, špinačo, brokoli …), prehrani pa dodamo še 250 do 500 mg vitamina C v obliki tablet.

Koencim Q10

Koencim Q10 je močan antioksidant in zmanjšuje količino prostih radikalov, ki škodijo dlesnim. Telo ga proizvaja samo, vendar z leti vedno manj. Prehrano dopolnimo s 60 do 100 mg koencima Q10 dnevno.

Kalcij

Pomanjkanje kalcija lahko oslabi zobe in kosti, ki jih držijo skupaj. Vnos kalcija povečamo tako, da jemo zelenolistno zelenjavo, tofu in nemastne mlečne izdelke, prehrani pa dodamo še 1200 mg kalcija dnevno, ki ga vzamemo v dveh ločenih odmerkih.

Magnezij

Magnezij in kalcij ohranjata močne zobe in dlesni. Uživamo hrano, bogato z magnezijem (oreške, semenke, stročnice in zelenolistno zelenjavo), prehrano pa dopolnimo še s 400-mg tableto magnezija. 

Ščetkanje

Z mehko krtačko ščetkamo zobe od dlesni stran. Posebej previdno ščetkamo med zobmi in dlesnimi, kjer se nabirajo koščki hrane in bakterije. Uporabljamo naravne zobne kreme, nekatere vsebujejo snovi, ki krepijo odpornost, s tem pa preprečujemo vnetja dlesni. Če si po jedi ne moremo očistiti zob, si usta vsaj splaknemo. 

Čiščenje z zobno nitko

Vsakodnevno čiščenje zob z nitko ohranja zdrave dlesni in zobe. Vsakič vzamemo novo nitko in z njo nežno potegnemo med zobmi vse do dlesni. 

Zeliščni puder za zobe

dreamstime
Zeliščni puder za zobe

Soda bikarbona beli zobe in osvežuje dah. Morska sol krepi dlesni. Eterično olje poprove mete in ingver uničujeta bakterije in dajeta pudru dober okus. 

 2 žlici sode bikarbone

1/2 žličke drobno zmlete morske soli

1/4 žličke posušenega zmletega ingverja

3 kapljice eteričnega olja poprove mete

 Sestavine premešamo in zapremo v škatlico. Ob čiščenju na ščetko nanesemo pol žličke pudra in si očistimo zobe. 

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 37, 6. 9. 2019