Ker so podobne razmere pravzaprav povsod po svetu, raziskovalci iščejo načine, kako bi zagotovili potrebno količino organov brez potrebe po darovalcih. Odločen korak na tem področju so nedavno naredili raziskovalci poliklinike EPFL in medicinske univerze University Medical Center Utrecht, saj jim je uspelo razviti poseben optični sistem, ki lahko natisne kompleksna in uporabna živa tkiva, za celoten proces pa potrebuje zgolj nekaj sekund.
Tu gre v resnici za tako imenovano volumetrično tiskanje, kjer se tkivo oblikuje s pomočjo laserja in gela na osnovi vode, ki vsebuje žive celice. Laser poskrbi za to, da se celice v trenutku strdijo, v nekaj sekundah pa se že oblikuje povsem uporaben »organ«. Čeprav postopek še ni toliko dodelan, da bi bil uporaben za tiskanje človeških organov, bi se to lahko kmalu spremenilo.
Raziskovalci so prepričani, da če se bo razvoj tiskanja organov nadaljeval s hitrostjo, kakršna je danes, bi lahko prve človeške organe pričeli tiskati že v prihodnjih nekaj letih, s tem pa bi lahko zdravniki rešili na tisoče človeških življenj.