Vedno razprodane
Modne izbire prvih dam vplivajo tudi na ekonomijo. Raziskava, ki so jo v času, ko je bila prva dama ZDA Michelle Obama, izvedli na newyorški poslovni šoli Stern, je pokazala, da je vsakemu artiklu, ki ga je nosila predsednikova žena, vrednost zrasla za nekaj milijonov dolarjev. Podobno na nakup zdaj vpliva tudi Melania Trump. Obleka Roksande Ilinčić, ki jo je nosila na konvenciji republikancev leta 2016, je bila v naslednji uri razprodana, in to kljub vrtoglavi ceni okoli 2000 evrov. V nasprotju z Obamovo, ki je imela raje ameriške oblikovalce, Melania daje prednost evropskim. In pri tem ne varčuje. Spomnimo na plašč Dolce & Gabbana za 50.000 evrov, ki ga je nosila na potovanju na Sicilijo. Njeno sporočilo je jasno: ker je moj denar, se lahko oblečem, kakor želim, in za to plačam, kolikor želim.
Kdo plačuje?
A vseeno se še vedno porajajo vprašanja, kdo v resnici plačuje za večinoma draga oblačila prvih dam? So to davkoplačevalci? Kljub vsesplošnemu nasprotnemu prepričanju jih menda ne. Jih financira prva dama sama? Včasih, a ne vedno. Ali plača polno ceno? Verjetno ne. Si obleke izposodi pri oblikovalcu? Tu je odgovor Bele hiše vedno odločen ne. Od prve dame se pričakuje, da bo vedno urejena, čeprav ne prejema plače in nima niti posebnega proračuna za nakup oblačil in modnih dodatkov. Financiranje garderobe prve dame je že od nekdaj nekaj, o čemer Bela hiša nikoli ne govori.
V zgodovinskih knjigah lahko preberemo, da je Mary Todd Lincoln, žena predsednika Abrahama Lincolna, prodajala gnoj in zemljo s posestva Bele hiše, da je lahko financirala svojo garderobo. Jackie Kennedy je na pomoč priskočil njen tast, Joseph P. Kennedy starejši, ki je financiral njena oblačila izpod rok oblikovalca Olega Cassinija, da je v tem smislu razbremenil svojega sina, predsednika Johna F. Kennedyja. Nancy Reagan se je znašla drugače. Čeprav se je s tem zamerila celi vrsti oblikovalcev, si je od njih izposojala obleke, ki jih nikoli ni vrnila, in trdila, da so bila darilo. Laura Bush pa je v svojih spominih zapisala, da je bila »presenečena« nad številom dizajnerskih oblačil, ki bi si jih morala kupiti v času, ko je bila prva dama.
Podarjene obleke grejo v arhiv
In Laura Bush zagotovo ni imela tako prefinjenega okusa kot Michelle Obama ali Melania Trump. Od kod jim torej denar? Osebne nakupovalke so si za dnevna in manj formalna oblačila za Obamovo pomagale s popusti.
Oblačila za pomembne dogodke pa jim podarijo oblikovalci, kljub temu da tega ne bodo nikoli priznali. Te obleke potem ostanejo v lasti države in gredo v nacionalni arhiv, kot na primer bela obleka oblikovalca Jasona Wuja, ki jo je prva dama nosila na inavguracijskem plesu leta 2009, ko je Barrack Obama prvič postal predsednik ZDA.
Recikliranje
Prve dame pa se znajdejo tudi tako, da eno obleko nosijo večkrat na različne načine, z dodajanjem drugih modnih dodatkov. A tudi to je lahko tvegano. Laura Bush v svojih spominih opisuje prav tak neprijeten dogodek. Ko je prišla na intervju, je v studiu visela njena fotografija s prejšnjega obiska, ko je bila oblečena v isto obleko. Da bi se izognila blamaži, je zamenjala obleko s svojo pomočnico.
Modni spodrsljaji ali premišljene odločitve
Pri modnih odločitvah zdajšnje prve dame je težko reči, ali gre za premišljene odločitve ali preprosto za spodrsljaje, saj se zdi, da Melania, podobno kot njen mož, ne upošteva protokola in diplomacije, še posebno ko gre za obiske na tujem. Tako je na primer v Vatikanu nosila tančico, na obisku v Keniji si je nadela čelado z več kot očitnim kolonialnim pečatom, v Savdski Arabiji pa je »pozabila« na ruto.
Drzne Evropejke
Enako pomembne kot ameriške prve dame so tudi žene drugih svetovnih predsednikov. Med bolj izpostavljenimi je s svojim slogom nedvomno 64-letna žena francoskega predsednika, Brigitte Macron. S svojim drznim slogom, s katerim znova in znova dokazuje, da leta niso ovira, si je prislužila status modne ikone in nenehno briše meje dopustnega in dovoljenega v vlogi, ki ji je bila dodeljena. Njen zaščitni znak so kratke jakne, vrtoglavo visoke pete in mini obleke v stilu šestdesetih, pogosto pa jo vidimo tudi v spranem džinsu in usnjenih hlačah, torej kosih, ki naj bi se jim ženska njenih let in še posebej na takem položaju izogibala.
Kdo oblači našo prvo damo?
Tanja Pečar, partnerica našega predsednika Boruta Pahorja, tako kot večina drugih prvih dam na svetu ne prejema nikakršnega posebnega dodatka za garderobo. Vse, kar nosi, si kupi s svojim denarjem (no, morda kaj primakne njen Borut). In v nasprotju z Brigitte Macron ali Melanio Trump ostaja pri klasičnih kosih, ki ostanejo bolj ali manj neopazni. Razen nekaj barv, med katerimi prevladuje rdeča, ni opaziti večje ustvarjalnosti ali drznosti. Ob neki priložnosti sva se srečali pri oblikovalki Almiri Sadar, ko je iskala oblačilo za dogodek ob praznovanju dneva državnosti. Bila je obupana, saj ni želela izstopati, klasičnih kosov pa Almira nima. Tako sta se na koncu dogovorili, da bosta predelali njen star kostim.