Estrada

Se med spanjem potite?

Katarina Kecek
1. 8. 2019, 20.00
Deli članek:

Če se kdaj ponoči zbudite, okopani v svojem lastnem potu, verjetno tega simptoma ne jemljete preveč resno. Morda pa stvari le niso tako nedolžne. Če se vam nočno potenje dogaja pogosto, večkrat na teden, se za to težavo najverjetneje skriva kakšna zdravstvena težava.

dreamstime
Tudi nekatera zdravila povzročajo čezmerno potenje.

Izločanje potu je sicer naravna telesna funkcija, s katero se naše telo ohlaja in uravnava svojo telesno temperaturo. A vsak izmed nas se znoji na različen način. Eni se potijo ves čas, drugi skoraj nič. Včasih koga od nas oblije pot podnevi, nekoga drugega po vsakem kosilu, mnogi pa poznajo tudi nočne valove znoja.

Če pri sebi opažate, da se pogosteje čezmerno znojite, zlasti ponoči, potem je treba te pojave jemati z vso resnostjo. Najprej preverite, kakšna je temperatura v sobi, v kateri spite, morda imate le predebelo odejo ali pa ste oblečeni v pretoplo pižamo. Ko vse objektivne vzroke izključite in se ponoči še vedno potite oziroma imate nenadne vročinske oblive, je razlog pogosto kakšno neravnovesje v telesu. Vzroki za to neprijetno težavo so lahko različni, prizadenejo tako moške kot ženske.

Oh, ta menopavza

dreamstime
Med menopavzo je nočno znojenje pogost pojav.

Najpogostejši vzrok za vročinske oblive je hormonsko neravnovesje v telesu. S to težavo se soočamo oboji, tako moški kot ženske, zlasti v obdobju pred menopavzo, in še posebno potem, ko krepko zakorakamo v ta začarani ciklus klimakterija. Za menopavzo, ki jo zaznamuje upadanje estrogena pri ženskah in testosterona pri moških, so značilne motnje hormonskega sistema, njihova intenzivnost pa niha od osebe do osebe. Ko moški vstopi v trideseta leta, mu začne nivo testosterona (ki je pomemben za proizvodnjo sperme, za izgradnjo mišic in kosti) upadati, upada približno za odstotek na leto, takrat tudi moški podobno kot ženske občutijo velika nihanja energije in razpoloženja. Moški se lahko takrat srečajo tudi z erektilnimi motnjami, v mnogih primerih se pojavi tudi nočno potenje. Dobro je, da ob takih telesnih spremembah obiščejo zdravnika oziroma poskusijo priti do ravnovesja v telesu tudi z naravnimi sredstvi.

Tudi zdravila povzročajo neprijetno potenje

Čezmerno potenje ali idiopatska hiperhidroza se pojavi, ko telo izloča preveč znoja, bodisi zaradi dejavnikov iz okolja, zdravstvenih težav ali pa zaradi uporabe nekaterih zdravil. Zlasti zdravila za zdravljenje psihičnih bolezni lahko kot stranski učinek povzročijo čezmerno izločanje potu, pa tudi kortikosteroidi, zdravila za nižanje krvnega sladkorja, zdravila za nižanje telesne temperature …   

Telo z znojenjem opozarja na težavo

dreamstime
Telo z znojenjem opozarja na težave.

Povečano znojenje se lahko pojavi tudi zaradi različnih vnetnih procesov v telesu, zaradi bakterijskih okužb, kot so tuberkuloza, endokarditis (vnetje srčnih zaklopk), vnetje slepiča, angina, osteomielitis (kostno vnetje), HIV, razni abscesi (gnojni čiri in podobno).

Nočno potenje spremlja tudi sladkorne bolnike

Tudi nenaden padec sladkorja v krvi je lahko vzrok za nekontrolirano nočno potenje. Sladkorni bolniki, zlasti tisti, ki jemljejo inzulin in druga zdravila za zdravljenje diabetesa, se s tem pojavom pogosto srečujejo.

Rakava obolenja

Nočno potenje je lahko tudi simptom nekaterih oblik raka, zlasti tistega karcinoma, ki napada kosti, jetra, limfom. Še vedno ni čisto jasno, zakaj nekatere vrste raka povzročajo nočno oblivanje, druge pa ne. Strokovnjaki domnevajo, da gre pri povečanem potenju za obrambno reakcijo organizma na hiter razvoj malignih celic, lahko pa telo tako reagira tudi zaradi hormonskih sprememb. Nočno znojenje je lahko tudi stranski učinek, ki ga povzročajo nekatere terapije, recimo kemoterapija, ali pa uporaba nekaterih zdravil, na primer morfija.

dreamstime
Znojenje je naravna funkcija telesa.

Kaj lahko naredimo sami, da omejimo izločanje potu?

Kot prvo, v spalnici izključimo ogrevanje, sobo dobro prezračimo, preden gremo spat, in se pokrijemo z lažjo odejo. Čez dan je dobro, da se izogibamo vročim napitkom, kofeinu, alkoholu, čokoladi ter predelani ali začinjeni hrani. Kajenje že samo po sebi škoduje našemu zdravju, cigarete pa negativno vplivajo tudi na nočno potenje. Našemu organizmu bo zagotovo dobro delo, če bomo čez dan pili dovolj velike količine vode, s tem bomo preprečili dehidracijo telesa. Kot prvo pomoč pri lajšanju težav lahko uporabimo liste žajblja ali izvlečka te rastline, ki nam bodo omilili to neprijetno zadevo, zavedati pa se je treba, da tudi razburjenje in stres povišujeta raven adrenalina, ki pospešuje delovanje znojnic, zato je treba misliti tudi na pravilno dihanje in umiritev misli, zlasti pred spanjem. 

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 30, 19. 7. 2019

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar