Hrup škoduje ljudem

Hrvaška cerkev ne bo več smela zvoniti v nočnih in jutranjih urah

J.P./STA
7. 5. 2019, 11.38
Posodobljeno: 7. 5. 2019, 14.45
Deli članek:

Sodišče v Karlovcu je cerkvi v občini Lasinje naložilo, naj med 22. uro zvečer in 6. uro zjutraj izklopi zvon, ker hrup, ki ga povzroča zvonjenje, škoduje zdravju prebivalcev.

Profimedia
V cerkvi svetega Antona Padovanskega so napovedali pritožbo, ker menijo, da je problem v tožniku in ne v zvonjenju (fotografija je simbolična).

Sodišče je ugodilo tožbi članov družine Šitum, ki ima v Lasinjah počitniško hišo in jih je zmotilo zvonjenje cerkvene ure v cerkvi svetega Antona Padovanskega vsakih 15 minut. Njihova hiša stoji v neposredni bližini božjega hrama. Lokalnega župnika so od leta 2014 prosili, naj izklopi zvon na cerkveni uri v nočnih in jutranjih urah, a cerkvene oblasti prošnji niso ugodile. Nato so se odločili tožiti cerkev in zdaj je sodišče odločilo, da je treba zvonjenje ure med 22. in 6. uro izklopiti. Cerkev bo očetu Antonu Šitumu in njegovemu sinu morala plačati tudi stroške sodnega postopka v višini 19.000 kun (približno 2500 evrov).

Anto Šitum je upokojeni voznik, ki je v tujini zaslužene prihranke investiral v nakup in obnovo nepremičnine v Lasinjah, rodnem kraju njegove žene. Po njegovih besedah je vložil 200.000 evrov, da bi tam lahko v miru preživel večji del leta, namesto tega pa je dobil okvare sluha.

Sodni izvedenec je ocenil, da cerkveni zvon zaradi hrupa, ki doseže 65 decibelov, škoduje ljudem, je danes poročal Jutarnji list. Kot dodaja, je izvedenec ugotovil, da je cerkveno zvonjenje, ki dvakrat preseže največjo dovoljeno jakost hrupa, lahko škodljivo za zdravje povprečnega človeka. Anto ima tudi zdravniško potrdilo, da je zaradi zvonjenja trpel za bolečinami v ušesih.

V cerkvi menijo, da sta zvon in ura na cerkvi del zgodovinske in kulturne identitete kraja ter da je zvonjenje cerkvene ure nekaj "lepega, avtohtonega in kulturološko sprejemljivega".

Izpostavljajo, da se doslej nobeden od prebivalcev v okolici ni pritoževal. Družina Šitum se je iz Avstrije v kraj priselila pred tremi leti, v hiši pa živijo le občasno. Poudarili so še, da so se že sprli z vsemi prebivalci kraja.

V cerkvi so napovedali, da se bodo na odločitev sodišča pritožili.