Le pri 5–10 odstotkih se razvije dolgotrajna okužba, ki lahko čez leta pripelje do raka materničnega vratu. Okužbo lahko preprečimo z odgovornim spolnim življenjem in s cepivom. A ni vsaka okužba s HPV nevarna. Za razvoj raka so krivi visokorizični genotipi HPV, in sicer 16 in 18, ki povzročata več kot 70 odstotkov raka materničnega vratu. Nizkorizični genotipi pa so odgovorni za več kot 95 odstotkov genitalnih bradavic ali kondilomov, ki lahko nastanejo tudi v anusu ali v grlu, odvisno od oblike spolnega odnosa. Najpomembnejša za nastanek bradavic sta HPV 6 in 11.
S kože na kožo
Dolgotrajna okužba z visokorizičnimi genotipi HPV vodi tudi v raka ženskega zunanjega spolovila, nožnice, zadnjika, grla, lahko pa tudi penisa. Vsem HPV-jem je skupno, da se prenašajo s kože na kožo, in ne prek telesnih izločkov. Večja verjetnost za okužbo s HPV obstaja pri tistih, ki imajo prvi spolni odnos v zgodnji mladosti, pri 15 letih ali še prej, ki imajo številne spolne partnerje, ki kadijo ali so HIV-pozitivni.
Ali okužbo občutim?
Ne. Okužbe s HPV ne spremljajo nobeni značilni simptomi, zato je ni mogoče prepoznati, kakor tudi rak materničnega vratu v začetnih stadijih običajno ne opozarja nase. Nekatere ženske pač čutijo rahlo skelenje, morda tudi bolečine v medenici ali pa imajo nenavaden izcedek, ki je lahko voden ali krvavkast. A dejstvo je, da lahko na materničnem vratu s testom PAP odkrijemo že predrakave spremembe, ki jih, če so odkrite dovolj zgodaj, lahko popolnoma pozdravimo. Zato je nujno, da se vsake tri leta oglasimo pri svojem ginekologu.
Možnosti zdravljenja
Ne za okužbo z visokorizičnimi tipi HPV ne za okužbo z genitalnimi bradavicami protivirusnega zdravila še ni na voljo, zdravimo lahko le neprijetne spremembe na koži. Kreme, ki jih predpiše zdravnik, lahko nanesemo sami, če so neučinkovite, pa nam bo ginekolog predlagal lasersko oziroma kirurško odstranitev kondilomov. Tudi predrakave spremembe materničnega vratu je mogoče kirurško povsem pozdraviti, a poudarimo še enkrat – le če so odkrite dovolj zgodaj.
Kdaj je cepivo učinkovito?
V raziskave o učinkovitosti je bilo vključenih več kot 20.000 mladih žensk. Izsledki kažejo, da je cepivo v sto odstotkih preprečilo nastanek hudih predrakavih sprememb in neinvazivnega raka materničnega vratu, povezanih z okužbo s HPV 16 in 18. Cepivo je v 99 odstotkih preprečilo nastanek genitalnih bradavic, povzročenih z genotipoma 6 in 11. Učinek cepiva je za zdaj potrjen za pet let. Sicer pa imajo pri nas deklice (od leta 2009 dalje) v šestem razredu osnovne šole možnost brezplačnega cepljenja proti okužbam s HPV. Ponujeno lahko kajpak starši odklonimo, vendar ginekologi cepljenje zelo priporočajo. Tudi starejšim dekletom, vendar še dovolj zgodaj, saj je cepivo najučinkovitejše pred začetkom spolnega življenja oziroma pred okužbo.
Kaj pa, če sem že okužena?
Tudi v tem primeru cepljenje koristi. Cepivo namreč tiste ženske, ki so že okužene z enim ali več s cepivom povezanimi tipi HPV, zaščiti pred klinično boleznijo zaradi drugih tipov virusa v cepivu. Je pa res, da cepivo ne more pozdraviti okužbe, ki jo že imamo.