Estrada

Prvi dve nagradi v Zagrebu v roke Slovencem

C. R.
12. 4. 2019, 15.00
Deli članek:

Oddelek za krajinsko arhitekturo, Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, ponovno dokazal, da izobražuje in vzgaja vrhunske krajinske arhitekte in urbaniste ter potrdil uvrstitev med 13 najboljših šol na svetu.

Pixabay
Zagreb

V četrtek, 11. aprila 2019, je v Zagrebu potekala podelitev nagrad za mednarodni študentski urbanistični in krajinskoarhitekturni natečaj z naslovom LEARNING LANDSCAPE – ZAGREB FUTURESCAPES. Natečaj Le:Notre podpira celovit pristop k načrtovanju mestne in primestne krajine, njegov cilj pa je bil zasnovati celovito vizijo prostorskega razvoja južnega dela Zagreba ob reki Savi. Dve skupini študentov z Oddelka za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete na Univerzi v Ljubljani (Neža Jelinčič, Nika Miletić, Ana Petrovčič, Lucija Pucihar, Maša Vertot in Tea Gombač, Manca Jereb, Žan Lovše, Lea Lunder, Tilen Tamše
pod mentorstvom doc. Darje Matjašec in asist. Nejca Florjanca) sta prejeli prvi dve nagradi na natečaju. Tretjo nagrado in častno priznanje sta prejeli študentski ekipi iz Kitajske. Natečaja so se udeležile skupine študentov krajinske arhitekture, urbanizma in arhitekture iz Hrvaške, Kitajske, Nemčije, Združenih držav Amerike, Romunije in Madžarske.

S tem je Oddelek za krajinsko arhitekturo, Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani ponovno dokazal, da izobražuje in vzgaja vrhunske krajinske arhitekte in urbaniste ter potrdil uvrstitev med 13 najboljših šol na svetu, ob bok univerzam Harvard, v Oslu, Torontu, Hannovru in drugim. Oddelek se tako na področju urbanističnega načrtovanja zlahka meri s svetovno konkurenco šol za arhitekturo, urbanizem in krajinsko arhitekturo, kar dokazujejo tudi mladi diplomanti, ki so na posvetu »Slovenska krajina pred izzivi prihodnosti«, v vsebinskem delu »Krajinska arhitektura jutri« predstavili svoje karierne poti v tujini.

Natečajne rešitve so obravnavale trajnostno vizijo razmerja med grajenim tkivom, odprtim prostorom in krajino ter njihovo povezljivost z različnih vidikov: odnos mesto – rob, izboljšanje zelenega sistema mesta skozi uvajanje zelene in modre infrastrukture, mobilnost, razvoj turističnih in prostočasnih dejavnosti ter boljši dialog med kulturno dediščino in dinamiko preobrazbe urbane identitete.

Natečaj je potekal od 15. septembra 2018 do 10. februarja 2019 v okviru osmega Krajinskoarhitekturnega foruma, ki ga organizira inštitut Le:Notre (letos v sodelovanju z Univerzo v Zagrebu, z Oddelkom za krajinsko arhitekturo Fakultete za agronomijo). Le:Notre deluje v okviru Evropske mreže krajinskoarhitekturnih šol ECLAS.

Prvonagrajena natečajna rešitev Sava Inbetween predstavlja vizijo iskanja ravnovesja med gradnjo hidroelektrarn, ohranjanjem naravnih rezervatov in kulturne krajine ter širitvijo poselitve. Rešitev razvije formulo vzdolžnega izmeničnega pojavljanja dejavnosti ob Savi, ki so odvisne od pozicij hidroelektrarn. Gorvodno od hidroelektrarn se ob akumulacijskih jezerih stavbno tkivo razvije vse do vode, dolvodno pa se razprostirajo z obvodnimi kanali povezana razsežna območja naravnih rezervatov in kulturne krajine.

Drugonagrajena natečajna rešitev Living City se ukvarja z vprašanjem, kako prehod na obnovljive vire energije in energetsko samooskrbno mesto vpliva na prostorski razvoj mesta. Predlagana vizija temelji na ideji, da sta reka in obrečni prostor od prazgodovine naprej glavni vir samooskrbe in kulturnega napredka človeštva. Krajina poleg vira proizvodnje hrane, turizma in prostočasnih dejavnosti postane še vir pridobivanja energije z obnovljivih virov.