Pri svojem delu sem pogosto v stiku s strankami, ki jih je strah kislinskih pilingov. A je strah popolnoma odveč! Pravilno izveden in individualno izbran profesionalni kislinski piling je izjemno orodje v boju proti staranju in za izboljšanje videza kože.
Uporaba kislin v lepotne namene sega daleč v zgodovino. Že Kleopatra, ki je bila znana po svoji lepoti in negovanosti, je to vedela in pametno izkoristila. Kopala se je v mleku, ki vsebuje kislino – mlečno kislino. Legenda pravi, da je vedno, kadar je potovala, za njo potovala čreda mladih osličkov zaradi njenih kopeli. Kisline so torej ljudje uporabljali že davno. Danes pa nam moderna tehnologija in znanost omogočata boljšo, bolj ciljno uporabo in rezultate.
V kombinaciji z drugimi sodobnimi metodami za nego in pomlajevanje kože dajejo kislinski pilingi odlične rezultate. Pri programih kozmetičnih terapij za doseganje vidnih rezultatov obraza sledimo naravnim fiziološkim procesom v koži, hkrati pa jih izkoristimo v svoj prid. Torej naredimo želeno in nadzirano mikro poškodbo kože in s tem sprožimo proces celjenja kože. Procese celjenja izkoristimo za regeneracijo in izboljšanje videza kože.
Kislinski piling daje odlične rezultate v kombinaciji z globinskim vlaženjem, vnosom peptidov za zmanjšanje mimičnih gub, microneedlingom … Strah pred kislinami je odveč, je pa treba kozmetičarko ali zdravnika obvestiti o morebitnih hkratnih postopkih drugje (laser, injiciranje filerjev, botoksa …), da se določi ustrezen časovnik razmik, kadar je to potrebno.
Kaj je kislinski oziroma kemični piling?
Kislinski pilingi so eno najboljših orodij za pomlajevanje kože in za doseganje vidnih rezultatov pri številnih težavah. Piling kože lahko izvedemo na več načinov. Poznamo mehanske, kemične in encimske postopke. Z mehanskim pilingom bolj ali manj odstranimo nekaj skladov korneocitov – odmrlih celic s površine kože. Kislinski pilingi pa delujejo na kožo večplastno. Poleg različno močnega pilinga imajo še cel spekter neverjetnih dodatnih učinkov (povečana tvorba kolagena, povečana tvorba epidermalnih lipidov, zmanjšanje števila bakterij pri nečisti koži …).
Zakaj narediti kislinski piling?
Kislinski piling je odlično orodje za doseganje vidnih sprememb na koži.
Tako intrinzično (gensko pogojeno) kot ekstrinzično staranje (naš življenjski slog – izpostavljanje soncu, kajenje, vplivi iz okolja) z leti na koži pustita posledice: neželene pigmentacije, razgradnja kolagena in posledično poglabljanje gub in zmanjšanje čvrstosti kože, utrujena, pusta, siva koža brez leska.
UVA-žarki ves čas povzročajo propadanje kolagena. Glikacija in glikozilacija (vezava sladkorja na kolagen) povzročata propad kolagena. Oksidacija povzroča propad kolagena. Pravilno izvedeni profesionalni kislinski pilingi spodbujajo celično obnavljanje, okrepijo celično delovanje in povečajo volumen kože.
Vidno staranje je prevlada procesa propadanja nad procesi regeneracije. Zato moramo pri pomlajevanju upoštevati, da bomo vidne rezultate dosegli, ko bodo procesi regeneracije prevladali procese propadanja. Boljši rezultat dosežemo tudi z dodajanjem nekaterih prehranskih dopolnil, ki delujejo sistemsko.
Kislinski pilingi poenotijo polt kože, jo zgladijo, zožijo pore ter povečajo sijaj in svežino. Kožo odebelijo, okrepijo, kar je mogoče dokazati z meritvami (dermadiagnostika).
Kislinski piling izvajamo za:
- pomlajevanje kože (izboljšanje čvrstosti kože, zmanjšanje globine gub – stimulacija fibroblastov za večjo sintezo kolagena in posledično povečanje debeline dermisa in zmanjšanje globine gub),
- zmanjšanje pigmentnih nepravilnosti,
- zdravljenje mozoljev in njihovih posledic (tretiranje brazgotin po mozoljih, vnetnih procesov in razširjenih por, baktericidno delovanje).
Kislinskih pilingov ne izvajamo v nosečnosti, pri kontaktnem dermatitisu in pri preobčutljivosti za kisline.
Kako pogosto izvajamo kislinski piling?
Število in pogostost pilingov sta odvisna od težave, ki jo želimo obravnavati (gube, pigmentacije, mozolji, pore …), od koncentracije in PH-ja kisline ter občutljivosti kože. Senzorno se da sicer kožo okrepiti z ustrezno predpripravo na kislinski piling (na primer uporaba čistila s približno dvema odstotkoma kisline zmanjša občutljivost kože za kislino).
Običajno se pilingi delajo v razmaku 7–14 dni, priporočam pa serijo 4–12 obiskov. Bolj natančno pa se tretma za kožo določi na individualnem posvetu in pregledu kože.
Vsekakor pa bodite previdni, če hodite tudi na druge tretmaje, saj vsi niso med seboj združljivi. Pri kombinacijah z na primer fotopomlajevanjem, tretmajih z retinolom, vbrizgavanju polnil ali botoksa ali drugih specifičnih postopkih je treba načrt terapij prilagoditi individualno. Med nekaterimi postopki je potreben premor in se jih ne da izvajati v enakem časovnem obdobju.
Od česa je odvisna moč pilinga?
Kislinske pilinge v osnovi delimo na površinske, srednje globoke in globoke (te izvajajo dermatologi, ne kozmetičarke). Za sam tretma je zelo pomemben pravilen izbor kisline, pravilen nanos, spiranje, nevtralizacija in nega doma do naslednjega postopka.
Moč kisline je odvisna od PH-ja kisline in od PKA-faktorja (ta določa odstotek prostih kislin, nevezanih na sol, te pa so potrebne za regeneracijo epidermisa).
Izbira kislinskega pilinga glede na delovanje
Piling izbiramo glede na stanje kože, pridružene problematike in seveda cilj terapije (pomlajevanje – povečanje gostote kolagena, zmanjšanje pigmentnih nepravilnosti, obravnava mozoljev …).
Za dober rezultat je ključno poznavanje problematike, bolezni kože, debelina, občutljivost, domača terapija, predpriprava stranke na postopke. Na voljo so različne kisline, ki na kožo delujejo različno (glikolna, mandelična, laktična azelaična, salicilna kislina in koktajli kislin). Glikolna kislina ima magično moč, da poveča sintezo kolagena v koži in posledično zmanjša gube ter izboljša tonus kože.
Kislinski pilingi so izredno učinkoviti pri obravnavi mozoljev in njihovih posledic, saj povečajo luščenje in regeneracijo povrhnjice ter odprejo zamašene pore. V tem primeru je na primer zelo učinkovita uporaba salicilne ali azelaične kisline, ki zmanjša število bakterij v koži in tako tudi »čisti« kožo ter zmanjša vnetje.
Kako lahko povečamo rezultat pomlajevalnih tretmajev?
Pri postopkih pomlajevanja kože želimo predvsem vplivati na sintezo kolagena oziroma jo povečati. Kot podporna terapija dokazano poveča rezultate oralno uživanje hidrokolagena z ustreznimi aminokislinami in dodajanje vitamina C s postopnim sproščanjem. Oba dodatka povečata sintezo kolagena v organizmu, kar poleg vpliva na samo kožo tudi odlično deluje na pomlajevanje celotnega telesa, regeneracijo sklepov, izboljšanje kakovosti las, nohtov …
Predpriprava kože na kisline in post peel nega
Na učinkovitost bistveno vpliva tudi predpriprava na postopke. Stranko je treba dobro seznaniti z ustrezno podaljšano nego doma. S predpripravo se skrajša postopek celjenja, zmanjša se občutljivost za kisline, uravna se debelina dermisa.
Izredno pomembna je SPF-zaščita kože med samimi postopki in po končanih postopkih! UVA-sevanje ključno vpliva na prezgodnje vidno staranje kože. Zaščita pred UV-žarki je obvezna vse leto, in ne le v poletnih mesecih. Kožo bistveno starajo UVA-žarki, ki so daljše valovne dolžine in prodirajo globlje v kožo, kjer uničujejo kolagen.