Med vrtovi, ki bogatijo življenje Kraševcev, je vrt družine Godnič v Komnu, pri katerem je prav tako z zamislimi in izvedbo sodeloval Borut.
Ta kraški vrt seveda nima veliko skupnega z nekdanjim kraškim vrtom, kakršnega je Borut pripisal Pepi, Kraševki iz njegove domišljije. Je veliko večji, namenjen je počitku in uživanju; na njem ne najdemo zelišč niti zelenjadnic. Vrt Lilijane in Sama Godniča v Komnu leži na mestu nekdanjega borjača ob kraški domačiji. Strmo brežino, na kateri je bila njiva in nekaj trt, so izravnali z jalovino, izkopano ob gradnji hiše za mlada zakonca. Vrt so odprli soncu in omogočili pogled proti jugu.
Lilijana in Samo sta imela osnovno predstavo, kaj želita na vrtu. Borut je pomagal izrisati osnutek, pripravil je svoj seznam rastlin za nastajajoči vrt, nekaj pa sta jih že prej kupila zakonca. Vrtu so dodali bazen, ki si ga je zaželela hčerka. Da je vrt načrtovan, se vidi že na prvi pogled, saj so ključni elementi ustrezno razporejeni; posamične prvine so v ustreznem sorazmerju. Izbor rastlin je premišljen, prilagojen tako legi kot klimi.
Vrt ni majhen, meri približno 800 kvadratnih metrov, zato je na njem dovolj prostora tako za obsežno trato, vednozelena drevesa in grme, nekaj sadnih dreves, kot za senčni kotiček, namenjen druženju, in parkirišče. Obiskovalec ne more prezreti para starih oljk, treh velikocvetnih magnolij (Magnolia grandiflora), škrlatnega japonskega javorja, cvetočega zvezdastega jasmina (Trachelospremum jasminoides), oblikovanih lepljivcev (Pittosporum tobira 'Nana'), niza sivke in kolobarja vrtnih hortenzij pod velikim kakijem. Na ključnih mestih stojijo velike keramične posode s sezonskim cvetjem, v katerih ne manjkajo pelargonije, v kombinacijah z drugimi enoletnicami, ki jih Lilijana zamenja vsako sezono.
Trato preseka tlakovana pot, ki vodi do hišnega vhoda, obdana s kamnitim zidom. Ta pot je ena redkih prvin na vrtu, ki deloma poteka v ravni liniji. Sicer so površine omejevali organsko, torej zaobljeno, kjer je le bilo mogoče.
Borut lastnikom vrtov, ki jih oblikuje, svetuje peščeno oz. kamnito zastirko okoli debel in trajnih rastlin – tam, kjer bi bila sicer gola prst. Pesek zmanjša možnost, da bi se razrastel plevel, in hkrati pomaga ohranjati vlago okoli korenin, kar je v vročih kraških poletjih še kako dobrodošlo. Samo Godnič sprva ni bil navdušen nad sivkasto zastirko, a je z leti spoznal njeno koristnost.
Kot na večini naših vrtov je nega trate Samova skrb. Čeprav robot prikrajša travne listke vsak dan, Samo enkrat na teden dopolni njegovo nego; on spomladi poskrbi tudi za zračenje in gnojenje ter sproti izkorenini redke plevele.
Vrtna ureditev izvira iz leta 2008, zato ne preseneča, da Lilijana in Samo že načrtujeta spremembe. Skupaj z Borutom bodo še letos posadili več trajnic, saj si želita več cvetočih motivov skozi vse leto. Oljkama se bo pridružila še tretja. Z leti sta spoznala, da ju moti obilica različnih gradiv na vrtu, npr. različni tlakovci. Morda bodo zdaj napravili še kak korak v smeri večje enovitosti?
A vrt ima že zdaj dovolj vsebine, ki odseva prostor in čas ter vabi k ogledu in uživanju na njem.