Estrada

To je skrivnost uspešnih šolarjev!

R. Š., Maja
1. 9. 2018, 14.01
Deli članek:

Novo šolsko leto je priložnost za nove začetke in nove uspehe.

Dreamstime
Najprej je treba narediti učni načrt.

Skrivnost uspešnih šolarjev so dobre delovne oziroma učne navade, cilji, odločnost, vztrajnost in vizija, kje se vidijo v prihodnosti. Novo šolsko leto je priložnost za nove začetke in nove uspehe, zato jo zgrabite z obema rokama.

Dovolj spanca

Šolar je lahko produktiven in uspešen le, če je naspan. Pri tem pa je zelo pomembna spalna rutina (ja, tudi najstniki jo še vedno potrebujejo). Če v preteklem šolskem letu vaš mladostnik ni imel izdelanega spalnega urnika, je zdaj čas, da se to spremeni. V posteljo naj vsak dan odhaja ob isti uri in se zjutraj ob isti uri tudi zbuja.

Preberite tudi: Kako ravnati pri pikih žuželk? Kliknite TUKAJ!

Koliko spanca pa sploh potrebuje šolar, da se naspi?

Šestletniki naj bi se naspali po 11 do 13 urah spanja, zaspali pa naj bi nekje do 20. ure.

V starosti med 7 in 12 let bi morali otroci spati od 10 do 11 ur na noč, oči pa naj bi zaprli med 19.30 in 21. uro.

Tudi najstniki še vedno potrebujejo dovolj spanca, vsaj 9 ur na noč, saj jih podnevi čaka veliko šolskih obveznosti, pa tudi različne interesne dejavnosti, za katere potrebujejo energijo. Če upoštevamo dejstvo, da mladostnikom življenje v tem obdobju krojijo tudi hormoni, ki prav tako izčrpavajo njihove zaloge energije, pa je jasno, da je počitek zanje še toliko pomembnejši. Upoštevajte, da najstniki v povprečju zaspijo v 15 minutah ali celo pozneje, zato naj se v posteljo odpravijo toliko prej. To rutino je dobro ohranjati ves čas, tudi ob koncu tedna, med prazniki in počitnicami.

Dreamstime
Šolar je lahko produktiven in uspešen le, če je naspan.

Vzpostavitev spalne rutine

Med (poletnimi) počitnicami otroci zjutraj običajno spijo dlje kot sicer, zvečer pa se odpravijo spat kasneje. Njihov ritem je porušen, zato traja nekaj časa, da ponovno vzpostavijo običajni ritem oziroma se navadijo na zgodnejše vstajanje. Kako torej ponovno vzpostaviti spalno rutino?

1. Šolarji naj se začnejo navajati na dobre/stare spalne navade vsaj teden dni pred začetkom pouka. V posteljo naj se odpravijo 10 minut prej, kot so vajeni, zjutraj pa naj tudi vstanejo 10 minut prej. Ta čas naj nato postopoma podaljšujejo.

2. Otrokovo sobo pred spanjem zatemnite, saj se v temi sprošča spalni hormon melatonin, ki bo otroka počasi zazibal v spanec.

3. Pred spanjem naj otrok ne gleda televizije ali deska po spletu, saj ga bo svetloba z ekranov držala pokonci dlje časa kot sicer.

4. Otrok naj večerja vsaj tri ure pred spanjem, sicer bo hrana zaposlila njegov želodec za vso noč in s tem telesu odvzela dragocene zaloge energije, šolar pa se bo zjutraj zbudil utrujen.

5. Za večerjo naj zaužije lahko hrano, na primer banano ali kosmiče (brez sladkorja, seveda) z mlekom. Kava, čaj in celo čokolada zvečer niso zaželeni, saj vsebujejo kofein.

Dreamstime
Po napornem učenju si je treba obvezno vzeti čas za zabavo in sprostitev.

Učni načrt

Pred začetkom šolskega leta bi se moral vsak šolar (in starši) vprašati, kaj je delovalo oziroma je bilo dobro v preteklem šolskem letu in kaj lahko še izboljša oziroma spremeni v novem šolskem letu, da bo dosegel cilj (višje ocene, več znanja, več točk na maturi itd.). Po iskrenih odgovorih je čas za akcijo. Najprej pa je treba narediti učni načrt.

1. Šolar mora imeti urejen in miren prostor za učenje, zato je pomembno, da ima svojo sobo (ali pa vsaj miren kotiček s svojo pisalno mizo). Seveda pa je treba v sobi in na mizi najprej narediti red in vse temeljito pospraviti. Knjige in zvezke preteklega šolskega leta naj šolar pospravi (nikar naj jih ne zavrže, saj jih bo morda še potreboval, še posebej srednješolci na maturi) in pripravi nove.

2. Otrok naj razmisli, kateri predmeti so mu v preteklem šolskem letu povzročali preglavice oziroma pri katerih predmetih bi rad izboljšal ocene. Kaj lahko stori, da bo izboljšal ocene (več učenja, bolj poglobljeno učenje, sprotno učenje in pisanje domačih nalog, več sodelovanja pri pouku itd.)? Če je potrebno, poiščite inštruktorja oziroma nekoga, ki bi mu pri tem lahko pomagal. Pri tistih predmetih, kjer blesti, pa naj se seveda trudi še naprej in naj ne spi na lovorikah.

3. Kateri so tisti predmeti, pri učenju katerih vaš šolar le s težavo sede za knjige? Naj razmisli, kako si lahko popestri snov oziroma učne ure. Namig: skupinsko učenje v slogu »več glav več vé« bo morda uspešno. Vredno je vsaj poskusiti.

(Nove) interesne dejavnosti

Namen interesnih dejavnosti je razvijati določena področja, pri čemer otroci usvojijo produktivno mišljenje in so celostno, miselno in čustveno aktivni. Ni potrebno, da je šolar nujno vključen v šolske interesne dejavnosti. Če ga zanimajo druge stvari oziroma če ima svoje hobije (to so lahko športne, različne umetniške ali glasbene dejavnosti itd.), naj se ukvarja z njimi. Odloči naj se, katere obšolske dejavnosti ali krožke bo obiskoval oziroma s katerimi hobiji se bo ukvarjal. Če želi nadaljevati s tistimi, ki jih je obiskoval že prej, je to odlično, sicer pa naj razmisli, kaj ga veseli, in poišče novo dejavnost.

Zabava in sprostitev

Po napornem učenju si je treba obvezno vzeti čas za zabavo in sprostitev. Včasih je za to dovolj že kratek sprehod, ukvarjanje s športom ali pogovor s prijateljico. Najstniki pa se radi udeležujejo zabav, koncertov in drugih družabnih dogodkov, in prav je, da svojemu mladostniku to dovolite.

Če je ni bilo med počitnicami in/ali v preteklem šolskem letu, pa je zdaj zadnji čas, da jo uvedete - tako imenovano policijsko uro namreč. Žuriranje in ponočevanje do zgodnjih jutranjih ur naj bo omejeno. Dogovorite se, kdaj naj vaš šolar prihaja domov med tednom in do kdaj je lahko zunaj ob koncu tedna ali med počitnicami. Pravil in posledic, ki bodo sledile ob neupoštevanju dogovora, pa se seveda tudi držite.