Estrada

Ali darovalci organov nekoč ne bodo več potrebni?

M. K., Zarja
1. 5. 2018, 15.01
Deli članek:

Plastični kirurg dr. Jonathan Black ima težko in zahtevno delo, saj ponavadi operira najbolj prizadete otroke in odrasle, ki so se rodili z anatomskimi nepravilnostmi ali pa so doživeli hudo nesrečo. Pri tem si pomaga s sodobno 3D -tehnologijo, ki se je pokazala kot koristno orodje za boljše zdravljenje in tudi učenje novih generacij kirurgov.

Revija Zarja

Dr. Black vse pogosteje uporablja 3D odtisnjene lobanje, da se lahko bolje pripravi na poseg. Z računalniško tomografijo, znano tudi kot CAT scan, posname 3D-elektronski posnetek bolnikove lobanje. S posebno računalniško opremo posnetek »prevedejo« v program, s katerim laboratorijski inženir Dwight Dart z oddelka za mehanski in zračni inženiring posnetek tridimenzionalno odtisne. Zdravnik ima torej pred sabo lobanjo, kakršno ima dejansko bolnik. »Kostna anatomija je natančno posneta, zato mi je veliko lažje načrtovati potek operacije. Bolje je, da dvakrat izmerimo in samo enkrat režemo,« pravi dr. Black. Običajno traja okrog tri do štiri dni, da odtisnejo model lobanje. 

Njegov najmlajši operiranec je komaj dopolnil dva tedna, enako tehniko pa uporablja tudi pri poškodbah odraslih ljudi, kadar ima dovolj časa za načrtovanje. Omeni kolesarja, ki se je hudo ponesrečil in pri katerem so najprej morali počakati, da so se pozdravile druge poškodbe glave. »Imel je popolnoma razdejan obraz. V takih primerih ga moraš 'sestaviti' nazaj v določenem vrstnem redu, kot pri sestavljanki, sicer operacija ne uspe,« slikovito pove. 3D-tiskalnik je lahko pri tem v izredno pomoč, saj izdela lobanjo po delih; tako lahko tudi študentje vidijo, kako so delci med seboj povezani in kako bo kirurg nadaljeval delo, ter se hitreje učijo nove tehnike. To pove tudi, kako netočna je lahko dvodimenzionalna slika. S 3D-načrtovanjem je operacija krajša, bolnikova travma in izguba krvi pa manjši. Dr. Black poudarja, da čeprav lahko medicina predvidi, kaj je z nekom narobe, smo vendarle ljudje precej različni, s 3D-tehniko pa lahko kirurg operacijo prilagodi bolniku.

Napovedi pravijo, da če bodo to tehniko dobro razvili, bo enkrat za vselej rešen problem darovalcev organov. Organ bodo lahko razvili (»natisnili«) iz celic bolnikovega lastnega telesa, ne da bi se bali, da ga bo telo zavrnilo. Strokovnjaki poudarjajo, da je težava ustvariti mehak organ, ker potrebuje medij, na katerega se model odtisne. Težko je, na primer, odtisniti jetra, naš najbolj zapleteni organ,  in pričakovati, da bodo delovala. 

Preberite tudi: V kakšnem stanju so vaše žile? Kliknite TUKAJ!