Na MIPOR so ocenili 15 tuninih paštet v konzervi in tubi, različnih blagovnih in trgovskih znamk. Večina paštet vsebuje le dobro tretjino tunine, prav noben od pregledanih izdelkov pa ne vsebuje več kot 50 odstotkov tunine.
Cene tuninih paštet so zelo različne in se gibljejo od 6,5 do 26 evrov za kilogram. Izkazalo se je, da najdražja pašteta ni najboljša izbira.
Od 30 do 50 odstotkov tunine
Pogled na seznam sestavin tuninih paštet nam razkrije, da prva tri mesta na seznamu sestavin zasedajo tunina oziroma tunino meso, voda in rastlinsko olje, ki je najpogosteje sončnično. Sledijo še rastlinske beljakovine, škrob, paradižnikov koncentrat, razne začimbe, sol in aditivi ter arome.
Le dobra tretjina tune
Večina paštet vsebuje le dobro tretjino tunine. »Če ste v tunini pašteti pričakovali več tunine, vas bo še bolj presenetil podatek, da je prav noben od pregledanih izdelkov ne vsebuje več kot 50 odstotkov. Že z iskanjem izdelka, ki vsebuje več kot 40 odstotkov tunine, se boste pošteno namučili. Mi smo med pregledom našli le tri: Ham-niam s 45 odstotki, Rio mare Paté v tubi s 47 odstotki in Delamaris premium z zavidljivimi 50 odstotki tunine«, je povedala Nika Kremić in dodala: »A če je odstotek tunine jasno naveden, so pri navajanju vrste tune proizvajalci še vedno zadržani, saj je le na sedmih izdelkih navedena vrsta ribe.«
Večina z oceno »pomanjkljivo«
Koliko posameznega hranila vsebujejo tunine paštete, nam razkrije pogled na hranilno tabelo na embalaži. »Ocenjevane paštete so vsebovale veliko maščobe (rdeča luč na semaforju) in srednjo količino nasičenih maščobnih kislin ter soli (oranžna luč). A med njimi so vseeno razlike. Najboljšo skupno oceno prehranskega profila dobro sta dobila izdelka Delamaris premium in Nixe, najslabšo oceno nezadovoljivo pa izdelek Ham-niam, ki vsebuje veliko maščobe in soli, a hkrati najmanj beljakovin med pregledanimi izdelki. Preostali izdelki so dobili pri prehranskem profilu oceno pomanjkljivo,« je predstavila prehranski profil Kremićeva.