Estrada

Dieta ob sindromu razdražljivega črevesja

Marijana Mandić, Maja
30. 3. 2018, 12.01
Deli članek:

Jedilnik brez umetnih sladil in gaziranih pijač.

Revija Maja

Če imate sindrom razdražljivega črevesja, je hrana za vas skorajda sovražnik, saj nikoli ne veste, kako bo delovala na občutljiva prebavila. Toda nikar ne obupajte! Dieta, prikrojena vašim posebnim potrebam, vam bo spet zbudila tek, a se ne boste zredili. Kvečjemu shujšali boste za kakšen kilogram ali dva!

O prebavilih

Zdrava prebavila, požiralnik, želodec in črevo, se na hranila odzovejo z rahlim krčenjem, ki hrano potiska po prebavnem traktu. Razdraženo črevo vpliva na krčenje tako, da je včasih upočasnjeno, drugič pospešeno, predvsem pa močnejše. Posledice so napihnjenost, bolečine v trebuhu, driska in zaprtost ter nihanje med slednjima dvema.
Strokovnjaki so bili nekoč prepričani, da je razdraženo le debelo črevo, zadnjega meter in pol prebavnega trakta, zdaj pa je znano, da trpi celoten prebavni trakt, posledice pa so vidne v prebavi, metabolizmu in izločanju. Da je vse skupaj še huje, stanje povzroča stres, ki simptome poslabša.

Kaj jeste?

Ker je sindrom pri vsakem bolniku primer zase, boste rešitev za težave najlažje našli s pisanjem dnevnika o obrokih in simptomih. Trud bo poplačan, ko boste odkrili, katera hrana pomaga in katere se je najbolje izogibati.
Če še niste obiskali zdravnika, naj vas ta čim prej pregleda in ugotovi, ali res trpite zaradi opisanega sindroma. Nekateri simptomi, značilni zanj, so lahko namreč znaki veliko resnejših bolezni.

Zdravilni jedilnik

Polnozrnata živila, stročnice, oreški in druga hrana, bogata z vlakninami: S takšno hrano, pa tudi s sadjem in zelenjavo, se bo blato izločalo, kot je treba, debelo črevo pa bo zdravo in bo lahko vsrkalo hranilne snovi. Nekatere vlaknine so kot snežna kepa, ki pobira odpadne snovi, ko se kotali navzdol po prebavnem traktu, nato pa se izloči. Druge so kot nekakšna naravna ščetka, ki očisti stene prebavnega trakta, da se koristne snovi lažje vsrkajo. Prvi teden pojejte dodatno porcijo sadja in zelenjave, sprva kuhane, ne surove, drugi teden dodajte porcijo divjega riža, kvinoje ali ječmena, proti koncu meseca pa običajne testenine nadomestite s polnozrnatimi. Jejte tudi več fižola, boba in podobne zelenjave. Spijte več tekočine.
Za malico ugriznite raje v jabolko kot v presto, za zajtrk jejte kašo namesto belega opečenca, za večerjo juhi in omaki dodajte svežo ali zamrznjeno zelenjavo. Vlaknine bodo učinkovale najbolje, če boste čez dan pojedli več manjših porcij.

Revija Maja

Jogurt in fermentirano mleko

Človeški prebavni sistem je poln bakterij, nekatere so koristne in pomagajo presnavljati hrano, druge so lahko škodljive. Slaba prehrana, antibiotiki in stres spremenijo razmerje enih in drugih v koristi slabih, kar povzroča napenjanje in bolečino. Študije so pokazale, da jogurt in izdelki iz fermentiranega mleka, na primer kefir, ki vsebujejo žive kulture koristnih bakterij, lajšajo simptome razdražljivega črevesja. Mlečni sladkor v kefirju pomaga bakterijam preživeti v kislem okolju prebavnega trakta. Če ne prenašate laktoze, jemljite probiotična prehranska dopolnila. Začnite s pol skodelice jogurta ali fermentiranega mleka z aktivnimi kulturami dnevno, nato pa količino počasi povečajte na skodelico in pol dnevno.

- Kamilični čaj

Če razdraženo telo trpi tudi zaradi stresa, večkrat pijte to pradavno pomirjevalo. Angleška raziskava je pokazala, da se je raven glicina, aminokisline, ki sprošča mišice, pri ženskah, ki so dva tedna petkrat na dan pile kamilični čaj, povečala. Morda so ravno zato s kamiličnim čajem od nekdaj blažili menstrualne bolečine. Kamilice so še zlasti priporočljive za ženske, saj so bolečine razdraženega črevesja med menstruacijo še veliko hujše. Nekaterim zadostuje že ena skodelica čaja, vendar bo učinek kamilic gotovo boljši, če boste spili pet skodelic. Poleg tega, da bo čaj sprostil mišice prebavnega trakta, bo dodatna tekočina pripomogla k lažjemu izločanju blata.

Semena kumine in janeža, kardamom in koriander

Kumina in janež blažita napenjanje, kardamom in koriander pa črevesne krče, ki lahko povzročajo drisko. Semena kako minuto pražite v suhi ponvi, da bodo sprostila okus, nato pa jih primešajte obaram, juham, omakam in drugim jedem za boljšo prebavo.

Dobro je vedeti

V hladilniku vedno hranite lonček navadnega jogurta za hitro pripravljene zajtrke in malice, zdrave za črevo. Jogurt pomešajte s kosmiči in različnimi jagodami, uporabite ga za sadne napitke ali mu primešajte žlico marmelade.
Čeprav za prebavne težave pogosto krivimo živila, je včasih kriva le pijača. Kava, gazirane pijače, alkohol, mleko in celo pomarančni sok lahko razdražijo občutljiv prebavni trakt. Zato je najbolje piti vodo ali zeliščni čaj.

Revija Maja

Večerno pomirjevalo za črevo

Za normalno prebavo se morajo mišice v črevesju nenehno krčiti in sproščati. Ko smo v stresu, ko spijemo preveč kofeina ali kadimo, se krčenje črevesja pospeši, zato prebava in izločanje postaneta neurejena. Magnezijev citrat, ki sprošča mišice, vzpostavi ravnovesje in lajša simptome, kot so zapeka, krči in napihovanje. Magnezijev citrat deluje tudi kot odvajalo. V črevo posrka vodo, ki odplakne odpadke. Od 200- do 800-miligramski odmerek zmešajte z vodo, kot svetujejo navodila, in ga spijte pred spanjem, toplega kot čaj.

Kaj pa prehranski dodatki?

Gastrorezistentne kapsule z oljem poprove mete sproščajo mišice črevesja, odvajajo pline, morda pa tudi pripomorejo k razvoju bakterij v tankem črevesu. Vzemite po eno kapsulo trikrat ali štirikrat na dan, od 15 do 30 minut pred obrokom.

Česa ne smete?

Mnogi bolniki s sindromom razdražljivega črevesja ne prenašajo laktoze, sladkorja v mleku. Namesto da bi njihove bakterije laktozo predelale, proizvajajo pline in povzročajo napenjanje in slabost. Jogurt je izjema, kajti aktivne bakterije v njem laktozo pretvorijo v mlečno kislino, ki daje jogurtu značilen okus. Če jeste sadni jogurt, se izogibajte takšnemu brez sladkorja, saj sladkorni alkohol, ki nadomešča sladkor, proizvaja pline in povzroča napihnjenost. Če se boste mlečnim izdelkom odpovedovali, poskrbite, da bo organizem dobil kalcij iz drugih virov ali prehranskega dopolnila.

Kava, četudi brez kofeina, vsebuje encim, ki draži prebavni trakt, in draženje je tisto, česar si najmanj želite. Da bi opravili veliko potrebo, raje pred spanjem vzemite dopolnilo z magnezijevim citratom. Tudi skodelica vroče vode z nekaj limoninega soka vas bo pognala na stranišče.

Vse, kar poveča količino zraka v črevesju, vam bo škodilo in zato ni primerno za vas, torej tudi gazirane pijače niso!
Dietne sladkarije in žvečilni gumiji delujejo odvajalno, s čimer prav tako tvegate drisko in bolečine v trebuhu.

Preberite tudi: Pomlad je prišla, energija pa ušla? Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki