Tipično spomladansko: oči pečejo in srbijo, iz nosa teče, kihanje se kar ne neha, koža srbi. Sezona senenega nahoda se je začela in v tem času alergikom ne gre zavidati. Vendar ali ste vedeli, da s pravilno izbiro kozmetike za obraz lahko zelo omilite simptome alergije na cvetni prah?
Vsak tretji Slovenec trpi za senenim nahodom. Cvetni prah vstopa v telo prek sluznice, lahko pa tudi prek poškodovane kožne pregrade, skozi lasne folikle prodre vse do imunskih celic. Telo začne v obrambi izločati histamin in pride do znane reakcije: draženja in srbečice.
Pomagajo losjoni
Da bi preprečili vdor cvetnega prahu skozi lasne folikle, so strokovnjaki pred nekaj leti začeli raziskovati možnost, pri kateri bi z losjoni za telo to prodiranje peloda skozi kožo preprečili. Rezultati njihovih naporov so se že pokazali in dajejo upanje: losjon prave teksture se ne vpije popolnoma, hkrati pa v tolikšni meri objame lasni folikel, da prepreči vdor peloda. Na tržišču tako že dobite linijo izdelkov za alergike, na primer Eucerin pH5 Hautschutz, katerih maščobne sestavine ležejo na kožo kot film in v kar devetdeset odstotkih preprečijo prehod peloda skozi kožo v telo.
Globinsko čiščenje por
Pri preprečevanju težav s cvetnim prahom je zelo pomembna tudi čistoča por. Pri tem so se izjemno izkazali robčki iz mikrovlaken s sposobnostjo, da cvetni prah magično potegnejo iz por brez razdražljivih čistilnih snovi. Tisti, ki si obraz radi umivate tako, da se peni, pa si pomagajte s trdim »milom« vrste sindet. To je nežno sredstvo za umivanje brez mila. Čisti, pomirja in vlaži kožo, zmanjšuje njeno suhost ter je primerno za celotno telo in obraz ter tudi za vsakodnevno nego dojenčkov in majhnih otrok. Pomembno pri tem pa je, da kože ne drgnete, saj bi s tem cvetni prah samo potisnili še globlje v kožo.
Enkrat na teden privoščite koži tudi nego z obliži z aktivnim ogljem, glino in morskim blatom. Pore na lasišču, ki jih je kar tristo na kvadratni centimeter in skozi katere ravno tako lahko prodira cvetni prah, pa negujte s fluidi s pomirjujočimi rastlinskimi olji.
Učinek lotosa
Še eno od možnosti, kakor razorožiti alergene, ponujajo kreme s tako imenovanim učinkom lotosa. V Aziji in Avstraliji rastoči lotos ima to sposobnost, da lahko sam sebe ščiti pred prahom in drugimi vsiljivci iz zraka. Na njegovih listih leži voskasta snov z drobnimi, le nekajmikrometrskimi luknjicami za dihanje, medtem ko za prah ni vstopa. Proizvajalci kozmetike so ta učinek lotosa preprosto prekopirali in ga dodatno aktivirali še z mikro planktonom, ki kožo regenerira. Če torej zjutraj nanesete masko z učinkom lotosa, boste ves dan varni pred vdorom navadnega in cvetnega prahu v svojo kožo.
Enako učinkoviti pri pomirjujočem vplivu na kožo in izboljšanju njenih obrambnih sposobnosti so še izvlečki iz listov ginka in sladkega korena, divji timijan in japonski šiso (imenovan tudi sezamov list). Za zapiranje poškodovanega filma kože lahko uporabite še kozmetiko z izvlečki ehinaceje in linolne kisline ter najnovejšimi ceramidi. Slednji so gradniki maščobe v koži, povezujejo poroženele celice in tako ustvarjajo zaščito. Ko pridejo v stik s kožo, imajo sposobnost poiskati luknjice in poškodbe v njej, s hitrim prodiranjem pa jih tudi zapirajo.
Oves
Če ste zagovornik domačih sredstev za nego kože, pa lahko ob alergiji uporabite tudi oves. Ta je že od antičnih časov naprej znan kot žito z medicinskimi sposobnostmi, njegove aktivne molekule, visoke prisotnosti protivnetnih saponinov in flavonoidov ter sposobnost zadrževanja vlage ga delajo zanimivega tudi za kozmetično industrijo. S tedensko masko iz ovsenih kosmičev bo koža zaščitena tudi pred napadi cvetnega prahu.
Recept: 30 gramov mletih ovsenih kosmičev, nekaj žlic vode in 2 jedilni žlici medu dobro premešajte, da dobite gladko zmes. S čistimi rokami jo nanesite na očiščeno kožo obraza in se pri tem izognite predelu okoli oči. Pustite učinkovati približno 25 minut, nato pa obraz sperite z mlačno vodo.