Estrada

Na vrtu poskrbite za varnost živalskih mladičev!

Martina Krofič Žel, Zeleni raj
25. 3. 2018, 16.01
Deli članek:

Prišel je čas, ko nas na vrtu čaka cela vrsta opravil. Pri tem nas bodo z veseljem spremljali tudi naši kosmatinci. To je tudi čas, ko si veliko ljudi omisli pasjega ali mačjega mladička, zato poglejmo, kako lahko prispevamo k temu, da bo njegovo bivanje na vrtu varno.

Revija Zeleni raj
Oglati, sestavljeni predmeti so sicer za mladička vabljiva igrača, vendar moramo preprečiti, da bi jih zgrizel in pri tem pogoltnil kak del.

Zavedati se moramo, da nam mladiček hoče slediti povsod, kamor smo namenjeni, in želi raziskati vsako stvar, ki jo najde, ne glede na to, ali je zanj primerna ali ne. Zato je primerno načrtovati čas, ko se bomo aktivno ukvarjali samo z mladičkom. Peljimo ga na sprehod, z njim se igrajmo ali ga zgolj opazujmo pri raziskovanju vrta, predvsem pa mu omogočimo vzgojo in socializacijo. V tem času naj bo naša pozornost namenjena samo njemu. Če mladička zaradi narave dela ne moremo imeti ves čas pod nadzorom, je bolje, da njegovo gibanje omejimo na varen del vrta ali hiše. 

Revija Zeleni raj
Mačke imajo posebno rade, če jim manjše predmete privežemo na vrvico in jih tako spodbujamo k lovljenju premikajoče se igrače.

Varna ograja

Posebej pozorni bodimo na to, da bo vrtna ograja oziroma ograja pesjaka varna in da mladič med prečke ne more poriniti glave, saj bi se lahko na ta način zagozdil. Poškodbe lahko povzročijo tudi mrežaste ograje, ograje z ostrimi konicami in robovi, ki jih mačke in psi skušajo preplezati in se pri tem poškodujejo. Če je med prečkami prevelik razmik, se lahko zgodi, da mladiček uide in odtava na prometno cesto.

Mačke, ki hodijo okrog hiše brez nadzora, naj ne nosijo ovratnic. Če je ovratnica nujno potrebna, nabavimo tako z varnostno zaponko, ki se ob morebitni povečani obremenitvi razpre.

Vsi pasji mladiči morajo biti označeni z mikročipom. Čipiranje mačk in vnos podatkov lastnika v centralni register psov sicer ni obvezno, je pa priporočljivo, saj tako hitreje in lažje ugotovimo lastništvo izgubljene živali.

Revija Zeleni raj
Kadar pasjemu mladiču ponudimo za igro žogico, bodimo pozorni, da ne bo premajhna in je ne bi med igro pogoltnil.

Pozor, zastrupitve!

Mladi psi in mačke svojo okolico raziskujejo z vsemi čutili. Rastline na vrtu ovohavajo, se ob njih drgnejo in jih tudi grizljajo. Poskrbeti moramo, da ne zaužijejo strupenih rastlin, kot so tisa, lilije, rododendron, ciklame, amarilis ter čebulice narcis in tulipanov. Boljše je tudi, da onemogočimo igro in raziskovanje v bližini rastlin, ki imajo trnje, da preprečimo vbodne rane in poškodbe oči. Nekatere rastline, na primer bršljan, lahko dražijo kožo že s samim stikom.

Kompost je za pse in mačke zelo privlačen in pogosto se zgodi, da ga zaužijejo. Priporočljivo je, da je kompostnik pokrit in da živali tja nimajo dostopa, saj lahko med samim procesom kompostiranja nastajajo strupene snovi, ki lahko ogrozijo zdravje našega ljubljenčka. Pojavijo se lahko bruhanje, driska ali celo živčni znaki.

Prav tako moramo preprečiti dostop do fitofarmacevtskih sredstev. Pri uporabi tovrstnih sredstev dosledno upoštevajmo navodila proizvajalca in preprečimo dostop živali do tretiranih površin. Nevarne so lahko tudi pasti za škodljivce, ki smo jih nastavili v območje dosega našega mladička.

Priporočljivo je, da s pokrovom zavarujemo zajetja deževnice ter tako psom in mačkam preprečimo pitje. Ko deževnica dalj časa stoji, se v njej lahko razvijejo škodljivi mikroorganizmi, hkrati pa svojo žival zavarujemo pred morebitno utopitvijo.

Revija Zeleni raj
Mladički zelo radi raziskujejo, zato jih moramo imeti tudi na vrtu vedno pred očmi.

Varna igra

Za igro s svojim ljubljenčkom izberimo varne igrače. Posebej psi svoje igrače pogosto zgrizejo na manjše koščke in jih med igro pogoltnejo, kar ima lahko resne posledice za zdravje. Kamni, lesene palice in vrvi niso primerni za igro. Jemanje kamnov v gobec poškoduje zobe, hkrati pa jih lahko žival nenamerno zaužije. Lesene palice so sicer vabljive za igro, toda psi se pogosto na palico nabodejo in si poškodujejo mehka tkiva v ustni votlini ali vratu. V primeru, da palico pogoltnejo, pa lahko pride do težav kjerkoli v prebavnem traktu. Nevarne so tudi premajhne žoge: veliko pasjih in mačjih lastnikov mladičku priskrbi majhno žogico, ki jo ljubljenček kmalu preraste. Med živahnejšo igro se posebej pri psih pogosto zgodi, da žogo nehote pogoltnejo. 

Med igro s svojim ljubljenčkom se moramo zavedati, da takrat svojo pozornost usmeri na igračo in pozabi na okolico, zato moramo paziti, da za igračo ne bi skočil na cesto ali v globino.

Igrače naj po končani igri ne bodo na voljo za grizenje; raje jih pospravimo. Če ne bodo na voljo ves čas, bodo dalj časa ostale zanimive, hkrati pa preprečimo, da bi njihovi kosi končali v pasjem ali mačjem trebuhu.

Revija Zeleni raj
Mladičku lahko marsikaj predstavlja igračo, pomembno je le, da ga med igro nadzorujemo.

Preberite tudi: Kaj se o vzgoji lahko naučimo od Dancev? Kliknite TUKAJ!