Izkoristila sta prostor na svojem balkonu v prvem nadstropju hiše in tam gojita vse, kar si zaželita. Ob tem imata še priljubljen kuharski blog.
Košček zemlje, na katerem bi kaj raslo, da bi bila lahko samooskrbna – to je bila največja želja triintridesetletne Eve-Marie Hoffleit že od mladih nog. »Odrasla sem na vasi v pokrajini Hessen in imeli smo velik vrt,« pripoveduje umetnostna zgodovinarka in germanistka, »sredi narave, ki mi je bila vedno blizu.« S prijateljem Philippom Lawitschko, s katerim sta skupaj pet let, sta našla bivališče v kraju Fellbach, blizu Stuttgarta, ki je izpolnjevalo glavni pogoj: zelena oaza. Njun dom je postalo stanovanje v prvem nadstropju dvodružinske hiše. Glavna odlika je balkon, ki meri več kot 20 kvadratnih metrov. V njem sta takoj prepoznala priložnost za gojenje sadja in zelenjave.
Štiri leta pozneje je na balkonu videti pravo džunglo. Glede na letni čas lahko na njem vidimo jajčevce, kumarice, koruzo, brstični ohrovt, paradižnike, korenje, stročji fižol, papriko, bučke in artičoke v loncih ter koritih. Limonovec, breskev in granatno jabolko rastejo kot ponosna drevesca, pod njimi pa so jagodnjaki, ribez in tisočero cvetov, med njimi tudi mnogo užitnih. Samoumevno je, da je Eva vsako rastlino sama posejala in vzgojila na ekološki način – s pomočjo kavne usedline v ekološko čisti prsti. Tudi čebele imajo tam svojo bero: »Rada imava zelišča in dišavnice v kuhinji: timijan, šetraj, baziliko, drobnjak, meto, žajbelj, rožmarin, origano ali sivko. Vsa ta zelišča privabljajo čebele,« pravi Eva. »Vse lahko pridelate na balkonu, celo krompir – v vrečah iz jute. Pridelek resda ni velik, a tistih nekaj gomoljev ima prav poseben okus.«
Blog o kuhanju Yeoldekitchen
Kar se tiče okusov: oba sta navdušena ljubiteljska kuharja, odkrila pa sta tudi strast do kuharskih blogov. In tu se začne drugi del njune zgodbe. »Imava celo svoj blog in služi nama tudi kot arhiv za najine recepte.«
Od marca 2015 pišeta svoj blog na spletni strani yeoldekitchen.com, na katerem zbirata svoje in preizkušene tuje recepte, pa tudi najlepše prizore z njunega balkona. Kot »Gospa Ha in gospod El« opisujeta, kako živeti trajnostno s preprostimi sredstvi: kupujeta lokalno, uporabljata ekološke pripomočke za vzgojo vrtnin, pripravljata sezonsko hrano in, kar je zelo važno – ravnata se po starih načinih, iz časov naših babic. Pozimi je na mizi kompot iz jagod namesto svežih jagod, uvoženih s druge strani sveta. Tako lahko razumemo tudi ime njunega bloga: Ye Olde Kitchen – Stara kuhinja. Eva pojasnjuje: »To je stara, neprevedljiva angleška fraza, ki vzbudi nekoliko nostalgičen občutek, podobno kot Stara krčma.«
Načrti: buče, robidnice in gobe
V tem času sta se dobro povezala s svetovnim spletom. Philipp ima skupaj s prijateljem spletno oglaševalsko podjetje, zato je na spletu tako rekoč doma – tako kot Eva obvlada njun eko vrt. Ona je svojo visokošolsko znanje že pred leti zamenjala za raziskovanje gastronomije, zato dela ob večerih, saj ji le tako ostaja več časa za delo na balkonu.
Kakšni so njuni načrti? »Lotila se bom poskusa z bučami, posadila pa bom tudi robidnico, takšno, ki ima manj trnov,« pravi Eva. Philippa pa zanima gojenje gob šitake na svežem lesu. Ravnata se po vodilu, da čim več naredita sama in pri tem uživata. Gotovo jima ne bo zmanjkalo dobrih zamisli!
Dokazala sta, da par potrebuje le nekoliko večji prostor, veliko volje in vztrajnosti, pa bo lahko užival v sveži hrani, za katero bo natančno vedel, od kod izvira in kako je zrasla. In ne samo to – pri tem bosta partnerja uživala in se učila!