Estrada

Rubikovo kocko bi moral imeti vsak otrok

R. Š., Maja
10. 3. 2018, 14.01
Posodobljeno: 11. 3. 2018, 08.12
Deli članek:

Rubikova kocka ni le igrača, temveč uganka, ki pomaga otroku pri kognitivnem razvoju.

Revija Maja

Kognitivni razvoj otroka se začne že ob rojstvu. Kako uspešen bo, pa ni odvisno le od otrokovih genov, ampak tudi od spodbudnega okolja. Vanj spadajo igra in igrače, zato je pomembno, da so kakovostne. Rubikova kocka ni le igrača, temveč uganka, ki pomaga otroku pri kognitivnem razvoju. Njena prednost je tudi ta, da se z njo lahko igrajo tako malčki (čeprav je še ne znajo sestaviti) kot starejši otroci, koristi pa tudi odraslim in celo starostnikom. Predstavljamo vse koristi rubikove kocke.

Revija Maja

Kocka za življenje

Oče rubikove kocke, madžarski kipar, arhitekt, notranji oblikovalec, profesor in izumitelj Ernő Rubik, si, ko je leta 1974 izumil znamenito igračo, verjetno ni mislil, da bo njegov izum oziroma uganka postal ena najbolj prodajanih igrač na svetu.

Januarja 1975 je vložil prošnjo za patent magične kocke, kakor jo je takrat poimenoval, in leta 1977 je bil ta potrjen. Istega leta je kocka prišla na police madžarskih trgovin.

Leta 1980 je njegova znamenita kocka prodrla v tujino. Američani so v prvem letu, ko je igrača prišla na trg, pokupili kar pet milijonov kock, v prvih dveh letih pa 100 milijonov. Ker je od potrditve patenta na Madžarskem preteklo že preveč časa, da bi kocko lahko patentirali tudi v tujini, so jo pod imenom rubikova kocka avtorsko zaščitili kot umetniški izdelek.

Rubik je o svoji legendarni stvaritvi nekoč povedal: »Kocka te uči, da ničesar ni mogoče rešiti vnaprej. Razmišljati moraš o veliko bolj zapletenih vzorcih.« In prav v tem je čar rubikove kocke. Igrača, ki bi jo moral imeti vsak otrok, ima namreč ogromno koristi za posameznikov kognitivni razvoj.

Revija Maja

Resnično pametna igrača

Originalna rubikova kocka je narejena iz plastike, sestavlja pa jo 26 manjših kock, ki se vrtijo okoli notranjega, nevidnega jedra. Vsaka stran rubikove kocke je obarvana v eno od šestih barv. Če so barve pomešane, kocka ni rešena, temveč jo je treba sestaviti v prvotno stanje. Načinov oziroma metod, kako jo rešiti, je ogromno, pri tem pa vam poleg lastne iznajdljivosti, ustvarjalnosti in sposobnosti reševanja težav lahko pomagajo tudi različna navodila, ki jih najdete v knjigah ali na posnetkih na internetu.

Igranje z rubikovo kocko oziroma sestavljanje ali reševanje te uganke ima številne koristi:

- je odlična telovadba za možgane
- izboljšuje motorične spretnosti
- izboljšuje koncentracijo
- spodbuja otrokovo samostojnost in ustvarjalno reševanje težav
- krepi osredotočenost na nastalo težavo
- spodbuja odločnost
- spodbuja vztrajnost
- spodbuja potrpežljivost
- izboljšuje kratkoročni spomin
- izboljšuje prostorsko zavedanje
- spodbuja analitično razmišljanje
- spodbuja abstraktno razmišljanje
- izboljšuje kognitivne sposobnosti
- pomaga pri razvoju inteligence
- pomaga preprečevati nastanek demence

Revija Maja

Poceni, priročna in vedno modna

Rubikova kocka je pametna igrača zaradi že opisanih koristi. Poleg tega pa ima pred sodobnimi »pametnimi igračami« še številne druge prednosti.

Cenovno ugodna

Eden izmed zelo pomembnih dejavnikov je cena. V primerjavi s pametnimi napravami, kot so mobilni telefoni, tablice, računalniki in pametne ure, je rubikova kocka občutno cenejša. Originalna klasična rubikova kocka (3 x 3 x 3 cm) namreč v povprečju stane med 7 in 12 evrov.

Vedno pri roki

Prednost te igrače je tudi njena velikost, ki omogoča, da imate kocko vedno pri roki. Pospravite jo lahko v torbico ali nahrbtnik, tiste najmanjše (na primer v obliki obeska za ključe) pa celo v žep. Prav zato je rubikova kocka lahko vaš vsakdanji sopotnik, s katero preganjate dolgčas na primer med čakanjem v ambulanti, na avtobusni postaji.

Nikoli se je ne naveličamo

Ker ponuja nešteto možnosti za sestavljanje, se je nikoli zares ne naveličamo. Poleg klasičnega modela (3 x 3 x 3) obstajajo tudi modeli 2 x 2 x 2, 4 x 4 x 4, 5 x 5 x 5, pa vse do 11 x 11 x 11, ter takšni z lučko, pa kocke z različnimi dizajni, barvami itd.

Primerna za vse starosti

Z rubikovo kocko se lahko igrajo prav vse generacije. Zaradi živih barv bo zanimiva celo malčkom, ki je sicer še ne bodo znali sestaviti, se bodo pa z njo igrali, jo vrteli in urili svoje motorične spretnosti. V roke jo z veseljem vzamejo tudi starejši otroci, ki jih kocka zaposli za ure in ure, ter mame, očetje, babice in dedki, ki jim rubikova kocka prikliče nostalgijo.

Povezuje ljudi

Z rubikovo kocko se lahko igrajo vsi člani družine ter pomagajo drug drugemu priti do cilja oziroma rešiti uganko. To jih povezuje in krepi njihove medsebojne odnose.

Odlično darilo

Ker je zanimiva vsem generacijam, saj ponuja nešteto možnosti igranja oziroma sestavljanja ter pomaga pri razvoju kognitivnih sposobnosti, je rubikova kocka lahko odlično darilo. Podarite jo lahko ob različnih priložnostih.

Ali ste vedeli?

¤ Rubikova kocka ima več kot 43 kvintiljonov kombinacij, vendar se zaradi lažjega razumevanja pogosto oglašuje, da jih ima (zgolj) več milijard.

¤ Rubikovo kocko naj bi imel v rokah že vsak sedmi Zemljan.

¤ Najdražjo rubikovo kocko je izdelal Fred Cueller. Posuta je z diamanti in naj  bi bila vredna 2,5 milijona ameriških dolarjev (dobra dva milijona evrov).

¤ Z Guinnessovim rekordom za najhitreje sestavljeno rubikovo kocko se od 20. junija 2015 lahko pohvali Šved Nathaniel Berg, ki je za to potreboval zgolj 3,73 sekunde.

¤ Rubikovo kocko sta, sodeč po Guinnessovi knjigi rekordov, z najmanj potezami doslej - to je 19 - rešila Američan Tim Wong, ki se mu je to posrečilo 11. oktobra 2015, in Nemec Marcel Peters, ki je to storil 10. januarja 2016.

Preberite tudi: Koliko prostora potrebujete? Kliknite TUKAJ!