Veliki koraki za vitkost
Prihodnost je svetla, saj bo kmalu mogoče izdelati zdravstveni načrt za vsakogar. Z natančnim in zanesljivim genetskim testiranjem ter napredkom raziskav na področju funkcionalnih sestavin živil, to so hrana in sestavine, izdelane za določen namen, za spreminjanje genskega izražanja, na primer za zmanjšanje tveganja za sladkorno bolezen, bodo prehranski načrti, prilagojeni posamezniku, postali nov način prehranjevanja.
Danes lahko dajemo splošna priporočila za specifične načine prehranjevanja na podlagi družinske anamneze in tveganja za razvoj bolezni. Toda v prihodnosti bomo imeli genske zemljevide, zato bomo vedeli, katere bolezni naši geni napovedujejo za eno, dve, tri, štiri ali več desetletij vnaprej ter katera živila lahko vplivajo na izražanje teh genov, tako da jih vklopijo ali izklopijo in s tem zmanjšajo tveganje. Seveda bo potrebnih še veliko raziskav za identifikacijo genov, ki napovedujejo tveganje za razvoj bolezni, za identifikacijo genov, ki napovedujejo sestavine hrane, ki lahko spremenijo izražanje teh genov, in določanje primernega trenutka za zaužitje te hrane.
Za spreminjanje genskega izražanja obstajajo namreč kritična obdobja. Tako ugotovitve kažejo, da soja, zaužita med puberteto, lahko zmanjša tveganje za razvoj raka dojk pozneje v življenju, toda nima pozitivnega učinka, če jo začnemo uživati po menopavzi. Drug primer kaže, da nekateri ljudje pričnejo izgubljati telesno težo s prehrano z več ogljikovimi hidrati in malo beljakovinami, medtem ko drugi hitreje shujšajo s prehrano z malo ogljikovimi hidrati in veliko beljakovinami.
Dostopnost in etika
Gensko testiranje je ponekod po svetu že splošno dostopno, vendar zdravstveni strokovnjaki stranki ne pojasnjujejo ugotovitev oziroma pri tem sploh ne sodelujejo. Pogosto se dogajajo nedoslednosti pri laboratorijskem testiranju in priporočanju prehranskih dodatkov, ki jih prodajajo izvajalci testov. Pojavila so se tudi vprašanja o varovanju osebnih podatkov, saj delodajalci ali zavarovalnice lahko zahtevajo genske informacije in zavrnejo človeka (na primer prosilca za službo) na podlagi povečanega tveganja za pojav določene bolezni.
Medtem ko čakamo rešitev teh etičnih in drugih vprašanj, bi morali prehranske načrte čim bolj prilagoditi posameznikom na podlagi tega, kar vemo o družinski anamnezi in tveganju za bolezni. V prihodnosti se bo zagotovo povečala natančnost napovedovanja, kaj je najbolje za pacienta na podlagi njegovih genov. Pričakujemo pa lahko tudi razmah ponudbe idealnih živil in sestavin za vsak genotip.
Zdaj pa je največ, kar lahko storite, da se pogovorite z družinskimi člani o njihovih boleznih in jih naštejete svojemu zdravniku ali dietetiku. Ne zapravljajte denarja za test sline, ki ga naročite po pošti in za katerega trdijo, da pokaže tveganje za razvoj bolezni in zdravstvenih stanj. Metoda še ni dokazana kot učinkovita in standardizirana, da bi bili rezultati vredni upoštevanja.
Naprava Bod Pod
Strokovnjak lahko izmeri vašo telesno sestavo z napravo Bod Pod. Postopek poteka tako, da za nekaj sekund v kopalkah sedete v napravo v obliki jajca in umirjeno dihate. Naprava izmeri telesno sestavo, pokaže, koliko maščob in mišic imate ter kakšna je vaša stopnja presnove v mirovanju. Naprava deluje na principu merjenja sprememb tlaka med sprednjo in zadnjo komoro; spremembe povzroči nihanje centralne diafragme.
Želite vedeti več?
Številne informacije o posameznih boleznih sodobnega časa, splošnem zdravju in življenjskem slogu ter najnovejših znanstvenih raziskavah najdete na portalu www.cindi-slovenija.net.
Primeri osebnih prehranskih strategij
Tveganje za bolezni ledvic: Če imate v družini bolezen ledvic, je zelo pomembno, da nadzirate krvni tlak. Izogibajte se pretirano slani hrani, živilom z veliko natrija in predelani hrani ter pazite na telesno težo.
Tveganje za srčno-žilne bolezni: Če ima kdo v družini bolezen srca in ožilja, ne kadite! Pametno se je držati kalorijsko uravnoteženega prehranskega načrta, z viri enkrat ali večkrat nenasičenih maščobnih kislin. Omejite nasičene maščobe in pazite na telesno težo. Uživajte v naravnem okusu živil, brez dodane soli, in redno spremljajte krvni tlak. Naučite se obvladati stres in poskrbite za telesno aktivnost večino dni v tednu.
Tveganje za raka dojke: Če imate v družini raka dojke, se potrudite preprečiti pridobivanje telesne teže z leti. Omejite vnos alkohola in tobaka ter jejte veliko zelenjave, sadja, perutnine, rib ter manj mastnega mleka in mlečnih izdelkov.
Tveganje za kožnega raka: Če imate sorodnike s kožnim rakom, si vedno zaščitite kožo z oblačili in kremo z zaščitnim faktorjem.
Tveganje za sladkorno bolezen: Če imate v družini sladkornega bolnika, pazite na telesno težo vse od otroštva do srednjih let. Pametno je tudi nameniti več časa aerobni vadbi za kurjenje maščob in vadbi za moč ter omejiti uživanje visokokalorične hrane in pijač. Dobro je omejiti tudi visokoenergijsko, toda s hranili revno hrano, na primer sladice, sladkane pijače, čips in prigrizke. Prav tako bi bilo treba vedeti, natančno koliko kalorij porabite čez dan, da bi lahko prilagodili njihov vnos.
Shujšajte za vedno s pomočjo analize DNK
Če genska testiranja, ki bi zanesljivo napovedovala resne bolezni in zdravstvena tveganja, kot pravijo kritiki, morda res še niso dovolj raziskana in zanesljiva, pa vlada na področju prehrane prava evforija. Podjetij, ki ponujajo pomoč pri hujšanju z analizami DNK, je vedno več - prisotna so tudi v Sloveniji. V primerjavi s klasičnimi dietami s pogostim jo-jo učinkom obljubljajo tako imenovane DNK-diete, narejene na podlagi genskih testov, kar dvakrat ali trikrat boljše in predvsem trajnejše rezultate. So pa tovrstne diete občutno dražje od klasičnih, saj analiza genov na prehrano stane med 200 in 600 evri.
Ljubljansko podjetje GenePlanet (www.geneplanet.si) letos praznuje že deset let delovanja, med njihovo ponudbo storitev pa najdemo tudi analizo NutriFit, ki predstavlja prilagojen načrt prehrane in življenjskega sloga, izdelan na podlagi genetske zasnove posameznika.
»NutriFit je trenutno najobsežnejša in najnatančnejša nutrigenetska analiza na svetovnem trgu, ki obsega analizo kar 96 genov in več kot 100 genetskih variacij, analizira le najzanesljivejše genetske označevalce, ki imajo dokazan vpliv,« se pohvalijo. Seveda poleg analize dobite tudi konkretna priporočila in usmeritve za učinkovito hujšanje: glede prehrane, vnosa kalorij in gibanja.
Veliko izkušenj z analizami DNK imajo tudi pri Inštitutu za DNK analize (www.dnk4you.com). Tudi tu ponujajo dietni in prehranski test DNK, ki med drugim odgovori na vprašanja, kakšna hrana bolj ustreza vašemu organizmu, kako ste dovzetni za razvoj čezmerne telesne teže, kakšen je vaš apetit - kako hitro začutite sitost ter kako se vaši geni odzivajo na presnovo maščob in ogljikovih hidratov.
Ne nazadnje lahko svojo DNK-dieto za hujšanje naročite tudi v okviru blagovne znamke Lifegenetics. Njihova »Shujševalna DNK dieta vsebuje shujševalne jedilnike, nakupovalne košarice in vse, kar potrebujete za zdravo in uspešno hujšanje,« piše na spletni strani www.lifegenetics.eu, obljubljajo pa izgubo od 0,5 do 0,7 kg na teden.
In kaj pravijo posamezniki, ki so že preizkusili tovrstno DNK-hujšanje? Odzivi so večinoma pozitivni in zadovoljni. K temu nedvomno pripomore personaliziran dietni načrt, v veliki meri pa tudi psihologija. Ali kot pravi kanadski strokovnjak za nutrigenomiko in genetiko Ahmed El-Sohemy: »V eni od študij smo sodelujočim svetovali, naj se za boljše počutje in lažje hujšanje ogibajo soli. Tega seveda niso upoštevali. Ko pa smo dodali zraven še stavek 'Imate gen, ki povečuje tveganje za hipertenzijo zaradi preslane prehrane', so videli, da gre zares, in so z jedilnika na dolgi rok, še leto kasneje, ko smo študijo ponovili, izločili sol.« Skratka, ko ljudje enkrat vedo, da imajo tvegane gene, potem nasvete vzamejo veliko bolj resno in tudi zato se pokažejo dobri rezultati v obliki boljšega počutja ali primernejše telesne teže.