Vse, kar škodi koži rok, izsuši tudi nohte, še posebej pogubna zanje je vroča voda. Krhke jih lahko naredijo tudi nekateri odstranjevalci za nohte, zato jih preizkusite čim več, preden izberete pravega. In končno lahko nepravilnosti nohtov povzroči tudi kakšna bolezen ali nohtna okužba.
Ko nastopijo težave
Nohtne okužbe lahko precej hitro pozdravite, če pa je nohte iznakazila kakšna bolezen, jo je treba najprej odkriti in pozdraviti, to pa je včasih tudi za izkušenega dermatologa zahtevna naloga. Poglejmo si nekaj najpogostejših sprememb na nohtih in kako jih pozdraviti.
Bele lise
Drobne bele pike, ki se pojavijo na enem ali več nohtih, nastanejo naravno in so po navadi posledica manjše poškodbe, denimo udarca. Izzvenijo v nekaj mesecih po poškodbi.
Odstopanje nohta
Ob poškodbi lahko nohtna kožica odstopi od nohtnega ležišča in sčasoma tudi odpade. Noht lahko odstopi ob luskavici, včasih tudi pri nekaterih boleznih ščitnice. Ko nohtna plošča odstopi od ležišča, je to bolj dovzetno za okužbe, zato je dvignjeni noht videti zelenkast.
Porumenelost
Krhki, rumenkasti nohti so lahko posledica glivične okužbe nohtov, so pa rumeni nohti zelo pogosti tudi pri strastnih kadilcih.
Kaj lahko storimo?
Manjše nepravilnosti nohtov, denimo bele liste, ne zahtevajo zdravljenja. Če se spremenijo oblika, barva in splošni videz nohtov, čeprav niso bili mehansko poškodovani, pa se je treba posvetovati z zdravnikom. Če so bili nohti izbočeni že v otroštvu, so morda posledica podedovane okvare, kar ne zahteva podrobnejše obravnave, pač pa se je o betičastih nohtih treba posvetovati, če nastanejo v odraslosti. Med zdravljenjem osnovne bolezni zdrav noht nadomesti poškodovanega, vendar je rast počasna in traja od šest do devet mesecev, na nogah pa je še počasnejša. Ta čas vam lahko lepo obliko nohta povrne manikira oziroma pedikura.