V nosu imamo dlačice migetalke, ki z valovanjem potiskajo sluz v smeri proti sinusom. Temperatura v nosu v hladnem vremenu lahko precej pade in ohromi dlačice. Ko migetalke ne morejo dovolj hitro valovati, začne sluz polzeti iz nosu in smrkamo, tudi če nismo prehlajeni. Še hujše pa je, če imamo kar naprej zamašen nos, da je dihanje oteženo tako čez dan kot ponoči. Kako si lahko pomagamo?
Zdravniki se radi pošalijo, da je gotovo lažje odkriti oddaljene planete in vzrediti krave, ki dajejo že posneto mleko, kot najti zdravilo zoper prehlad. Virus, ki povzroča prehlad, ima namreč na stotine sevov, zato je pametneje vse sile usmeriti v blaženje simptomov. Pozabiti pa ne smemo niti na preprečevanje prehlada, kar pomeni dosledno in temeljito umivanje rok ter krepitev imunskega sistema z zdravo prehrano in rednim gibanjem na svežem zraku.
Od juhe do aspirina
Skleda vroče piščančje juhe lahko spodbudi naše telo, da se nekoliko hitreje odzove. Zamašitev nosu lahko presenetljivo ublaži tudi dobri stari aspirin. Vdihovanje pare, ki ji poskusite dodati nekaj kapljic olja poprove mete ali evkalipta, pa vam lahko pri priči olajša dihanje. Uživanje ameriškega slamnika je ključno za krepitev imunskega sistema. Če pa se prehlad že pojavi, je prvi ukrep pitje najmanj 1,5 litra vode na dan. Dovolj tekočine namreč razredči sluz, da se lažje pretaka. Pitje alkohola je treba omejiti, saj lahko povzroči oteklost sluznice obnosnih votlin.
Kako uporabite posodico za izpiranje nosu?
Posodica za izpiranje nosu (neti posodica) je čajniku podobna posoda, ki pomaga očistiti nos vse nesnage. Odlično se obnese tudi pri zdravljenju alergij. Spiranje nosu s to posodico je zdravilcem znano že več tisočletij, še posebej v ajurvedi, na voljo je v specializiranih trgovinah in lekarnah, pa tudi na spletu. Posodico napolnite z mešanico četrt čajne žličke soli za neti posodico in 200 ml mlačne, sterilne vode. Nagnite se nad lijak, z glavo naprej in vstran, tako da lahko pol mešanice vlijete v eno od nosnic. Doza naj seže tako globoko, da nosnico nežno zamaši. Voda potem odteče skozi drugo nosnico. Postopek ponovite na drugi nosnici. Po uporabi boste pri priči bolje vohali, nos pa bo pripravljen na parne inhalacije.
Akupresura za prehoden nos
Položite oba kazalca za širino enega prsta nad obrvi, v višini notranjega očesnega kota. Obe točki hkrati rahlo masirajte v obliki krogov dve minuti, nato pa takoj položite kazalec na zunanji kot pri očesu. Tudi ti točki pritiskajte le rahlo, toda vedno na ven. To vajo napravite najmanj trikrat na dan.
In če ste v družbi ali na sestanku? Položite kazalec in sredinec oziroma palec ene roke na notranjo in na hrbtno stran druge dlani, in sicer za širino dveh prstov pod osnovni sklep palca. Pomaknite se še za širino pol prsta v smeri palca in masirajte to območje od tri do pet minut.
Homeopatija
Pri prehladu in težavah z nosom vam pomaga tudi homeopatija, in sicer Aconitum napellus C5, Kalium Bichromicum C5 in Nux vomica C5. Vsako zdravilo jemljite trikrat dnevno po tri globule, vse do izboljšanja težave.
Aromaterapija
Nahod lahko preprečite z eteričnimi olji sivke, evkalipta in čajne mirte, ki jih s parno inhalacijo vdihavate vsak dan. Če ste že prehlajeni, si lahko pomagate s hladnim izparilnikom, v katerega daste ponoči (poleg vode) eterično olje sivke, podnevi pa rožmarina.
Zamašen nos lahko odmašite tudi s pogostim duhanjem robčka, na katerega kanete nekaj eteričnega olja evkalipta.
Čaji
Od čajev zdravijo zlasti kamilica, bezgovi cvetovi in poprova meta, poleg tega pa dvakrat na dan vzemite po eno česnovo kapsulo.
Andrographis
To zelišče je priljubljeno v Skandinaviji. V neki študiji so bili tisti, ki so jemali dodatke tega zelišča, za 28 odstotkov manj utrujeni, resnost bolečin v grlu ter zamašitve nosu pa se je pri njih zmanjšala za več kot polovico.
Cinkov nosni gel
Cinkov gel, znova na voljo v lekarnah, skrajša trajanje simptomov prehlada s 6 na 4 dni, vendar pazljivo z njim in le po navodilih, saj sicer lahko poškoduje čut voha.
Kaj pa, če je sinusitis?
Pri sinusitisu je okužena in vneta sluznica obnosnih sinusov, votlin v obraznih kosteh okoli nosu, ki so preko majhnih odprtin povezane z nosno votlino. Prepoznate ga ne le po gosti, rumenkasti sluzi, ampak tudi po občutljivosti obraza, predvsem v predelu čela in lic, po nezmožnosti vohanja, glavobolih, po povišani telesni temperaturi, zadahu in bolečini v ušesih. Traja lahko le nekaj dni, v primeru, da traja več tednov ali celo mesecev, pa zahteva dolgotrajnejše zdravljenje. Ne odlašajte z obiskom pri zdravniku, kajti zaplete se lahko z razširitvijo okužbe na lobanjske kosti, v oko ali na možganske ovojnice ter sproži nastanek abscesa ali krvnega strdka.
Akupunktura
Dela čudeže in vam lahko prihrani jemanje zdravil. Ob vbadanju igel v nos, čelo, ušesa in še druge občutljive dele ter ob nanašanju eteričnih olj na te predele, povrhu pa še ob vdihavanju zelišč, lahko le ob trikratnem obisku izkušenega terapevta popolnoma pozdravite tudi sinusitis. Parne kopeli oziroma inhalacije si, kajpak, čim večkrat pripravite doma. Poleg nosu boste očistili tudi kožo.
Kaj pa, če je alergija?
Srbečica v nosu, izguba voha, kihanje, srbenje in solzenje oči ter srbenje v ušesih kažejo na sezonski oziroma celoletni alergijski rinitis. Najprej kajpak ugotovite, na kaj ste alergični, in se potem alergenom dosledno izogibajte. Kronični oziroma celoletni rinitis je zelo pogosto povezan s prehrano. Težave lahko odpravite z ločevalno dieto, najbolje pod vodstvom zdravnika.