Estrada

Ali zareza v obliki črke V pomaga pri vraščenem nohtu?

Marijana Mandić
4. 2. 2018, 15.01
Deli članek:

Obujete čevlje in ne zmorete niti koraka, tako vas zaboli v palcu zaradi vraščenega nohta? V nekaterih primerih si lahko pomagate tudi sami!

Revija Maja

Če prst ni preveč rdeč, otečen ali gnojen, se lahko nohta lotite sami s pravilnim striženjem ter udobnimi čevlji, sicer pa je bolje poiskati zdravniško pomoč ali se naročiti pri pedikerju, ki je vešč medicinske pedikure. Nohti na stopalih se največkrat začnejo vraščati, ker jih režete prekratko ali robove zaokrožujete ali nosite neudobne čevlje oziroma pretesne nogavice, ki nohte potiskajo v prste.

Se vrašča ali ne?

Vraščenega nohta ni mogoče spregledati. Da bo v službo treba v supergah, veste po bolečini, oteklini in rdečini okoli nohta, običajno na palcu, oster konec nohta pa običajno pritiska v tkivo na eni ali obeh straneh nohta. Včasih se ne pojavi zaradi pretesnih škornjev ali topih pripomočkov za pedikuro, temveč je lahko posledica poškodbe ali okužbe. Če imate sladkorno bolezen, morate na nohte prav posebej paziti, saj se zaradi »presladke krvi«, ki vpliva na prav vse organe, posebej pa na ude, kamor je dovod kisika najslabši, lahko na nohtih razvijejo tako hudi zapleti, da nastopi gangrena in ne tako redko kar amputacija stopala.

Najprej ukrepajte sami

Če vam čas dopušča, še isto jutro zmehčajte stopala s kopeljo za noge ali z losjonom, noht dvignite nad kožo in preprosto odrežite, odščipnite vraščeni del. Pri priči bi si morali oddahniti. Če ne odleže, skušajte ponoviti še enkrat, natančneje. In če še vedno ni bolje, le stopite k zdravniku. Najprej vam bo predpisal oralni antibiotik in lokalno mazilo ali pa bo v predel okoli vnetja vbrizgal kortikosteroide. V primeru, da vas bo še naprej bolelo, bo predlagal delno odstranitev nohta. In če se poškodovani ali nepravilno obrezani noht še ne bo umiril, ga bodo v celoti odrezali, kar pa je boleče in kar zdravniki zato opravljajo le v lokalni anesteziji.

Tega nikar ne počnite

Nikoli ne poskušajte zdraviti vraščenega nohta tako, da zarežete v obliki črke V na zgornjem robu nohta. Ta nasvet babic se je razvil iz napačne predstave, da se začne noht vraščati, ker je prevelik, in da lahko spodbudite robove, da rastejo proti sredini, tako, da izrežete nekaj nohta. Noht namreč raste le iz baze nohtnega ležišča proti vrhu prsta.

Dodatki za nožne kopeli

Stopala lahko lepše omehčate v raztopini ognjiča. Zamešajte žlico tinkture v pol litra vode, s tem noht omehčate in očistite. Nogo posušite in pod noht podložite majhen kos sterilne vate, da ga dvignete nad kožo. To delajte, dokler noht ne izraste nad kožo. Vato zamenjajte vsak dan. Tinkturo ognjiča lahko nakapate tudi neposredno na noht, da deluje kot antiseptik in spodbuja rast nove kožice.

Noge lahko namakate tudi v topli slani vodi, nato pa nanesete raztopino za vraščene nohte, ki je na voljo v prosti prodaji, ali kremo z 10-odstotno sečnino. Tudi limona je naravno sredstvo za mehčanje kože. Če želite preizkusiti takšno naravno zdravilo, si okoli prsta zavežite svežo rezino limone in pustite čez noč. Ko je noht dovolj upogljiv, ga dvignite nad kožo in podenj položite vato, kakor je napisano v nadaljevanju.

Kako noht pravilno pristrižete?

Predolg noht obrežite in pod vogal nohta podložite majhen kos sterilne vate, da ga dvignete stran od kože, dokler ne zraste nad njo. Vato zamenjajte vsak dan.

Homeopatija

Če sami doma ne zmorete olajšati težav, se posvetujte s specialistom za homeopatijo. Kadar opazite gnoj in je prst občutljiv, vam bo predpisal hepar silphuris, trikrat na dan ali dva dni. Pri blažji bolečini in vnetju pa lahko priporoči silico, trikrat na dan za dva ali tri dni.

Kako lahko pomaga pediker?

Če opazite na nohtih glivice, je treba najprej odstraniti oboleli del nohta. Ker je noht zaščita in opora prstu, bodo manjkajoči del nohta nadomestili z umetnimi masami, ki imajo tudi protiglivični učinek.

Najbolj spretni pedikerji pa lahko, poleg običajnega, natančnejšega pristopa, kot ga zmorete vi, vraščen noht zdravijo tudi s posebnimi sponkami. Gre za trakove iz umetne mase, ki se prilepijo po nohtni širini. Noht najprej razkužijo in razmastijo s posebno tekočino, na sponko nanesejo lepilo in jo namestijo na noht ter počakajo, da se lepilo posuši. Nekoliko boli, saj ima sponka posebno silo, s katero ravna vraščen noht. Sodobne sponke so izdelane po kalupu za vsakega pacienta posebej. Če je pritisk sponke premočan, jo bo pediker pobrusil po sredini. Ob takšnem zdravljenju naj bi noht začel pravilno rasti že po nekaj tednih, je pa nevarno, da se pod nohtom pojavi hematom oziroma krvni strdek ali da noht odstopi od nohtnega ležišča. Zato se zaupajte le izkušenemu pedikerju, ki ima tečaj za zdravljenje s sponkami.

Preprečevanje vraščanja

Prvi korak pri preprečevanju vraščanja nohta je pravilno striženje nohtov na nogah. Babica bo morda potrebovala vašo pomoč, saj nohti s staranjem postanejo debelejši in širši, starejši ljudje pa slabo vidijo in težko dosežejo nohte na nogah. Majhnim otrokom morajo nohte striči starši.

Nohte, tudi če so zdravi, vedno najprej namakajte. S ščipalko jih odrežite naravnost in pustite palec dovolj dolg, da prekriva prst in ga varuje. Nikar ne uporabljajte škarjic, saj je z njimi težko striči vogale nohta. Ostre robove zbrusite s pilico.

Nosite udobne čevlje in nogavice, vsaj večino dneva! Torej, do službe v supergah, in raje pol številke preveliki kot premajhni čevlji!

Preberite tudi: Oblecite se kot zvezdnica! Športne hlače s črto ob strani. Kliknite TUKAJ!