Čebula vsebuje ogromno flavonoidov, vitaminov C in B6 ter mineralov, med katerimi prevladujejo kalcij, magnezij, natrij, kalij in fosfor. Največ hranilnih snovi zaužijemo, če jemo čebulo surovo, pri čemer je pomembno tudi, da je čim bolj sveža. Še posebno pozimi bi bilo dobro surovo čebulo uživati vsaj dvakrat na teden, saj kot odličen antioksidant pomaga preprečevati razne okužbe in nas varuje pred številnimi boleznimi.
Nad številne tegobe
Z uživanjem čebule se preventivno obvarujemo pred prehladi, sladkorno boleznijo, srčnimi boleznimi pa tudi osteoporozo. Zelo uspešno čisti kri, spodbuja delovanje srca, krvni obtok in prebavo ter preprečuje napenjanje. Velja za hitro pomoč ob vnetem grlu, deluje tudi proti kašlju in bronhitisu. Z rednim uživanjem se zmanjša nevarnost obolenja za rakom želodca, debelega črevesa, danke, jajčnikov in grla. Je odličen diuretik, kar pomeni, da preprečuje zastajanje tekočin.
Hitra rešitev
Čebula velja za močno dezinfekcijsko sredstvo, zato jo lahko uporabite kot prvo pomoč ob raznih urezninah. Na rano, opeklino ali tur položite kolobar čebule ali – še bolje – nanesite čebulni sok in tako na naraven način odpravite težave. Uporabo čebule pa tudi česna priporočajo pri vnetju ušes. Nekaj kapljic soka si večkrat na dan nakapljajte v uho in tako preprečite vnetje, če bolečina ne popusti v treh dneh, pa le obiščite zdravnika. Ob glavobolu surovo čebulo narežite na rezine in položite na zatilje. Pokrijte s krpo in povijte s šalom. Pomaga pa tudi inhalacija. Čebulo preprosto prerežite na polovico in inhalirajte hlape.
Zdravljenje čez noč
Zelo preprost, a res učinkovit nasvet za zdravljenje prehlada in kašlja s katarjem je, da čebulo prerežemo na pol ali na četrtine ter jo na krožničku položimo v bližino negovalne postelje, čim bliže vzglavju. Čebulni hlapi bodo čez noč očistili pljuča in olajšali težave. Ta recept lahko brez skrbi uporabimo pri majhnih otrocih in tudi dojenčkih.