Estrada

Zdravila proti prehladu – kaj pomaga in kaj ne?

Bodi zdrava
19. 12. 2017, 13.01
Deli članek:

Nam ta zdravila res pomagajo ali gre le za kratkoročno rešitev, ki lahko pelje v dolgoročne zaplete?

Revija Bodi zdrava

Vsi vemo, da ima vsak kovanec dve plati. Preden se odločite za nakup zdravil, se skrbno pogovorite z zdravnikom ali farmacevtom.

Fenilefrinom

Čeprav naj bi deloval proti zamašenemu nosu in v lekarni lahko najdete kar nekaj izdelkov s to učinkovino, vrhunski strokovnjaki na podlagi znanstvenih študij, zapisanih v knjigi Kaj pomaga in kaj ne (MKZ), pravijo, da odmerek fenilefrina, ki je v ZDA dovoljen z zakonom (10 miligramov), ne očisti zaprtih nosnih prehodov. Randy C. Hatton, profesor farmacije na floridski univerzi, opozarja: »Verjetno je bolje, da ne uporabljate ustnega zdravila proti zamašitvi nosnih prehodov.« Delujejo namreč tako, da krčijo žile, in če jih zaužijemo skozi usta, delujejo po vsem telesu, kar lahko upočasni krvni pretok in poviša krvni tlak. Če torej želite odmašiti nos s farmacevtskimi izdelki, dr. Hatton priporoča nosna pršila, ki vsebujejo fenilefrin ali oksimetazolin, ker ti učinkovini delujeta neposredno v nosnih prehodih, vendar jih lahko uporabljate le za kratkoročno ublažitev prehlada.

Nosna pršila

- Povzročijo lahko odvisnost
Avtorji knjige Kaj pomaga in kaj ne opozarjajo, da lahko nosna pršila, ki vsebujejo dekongestiv, uporabljate največ tri dni naenkrat, da od njih ne postanete odvisni. Če jih uporabljate prepogosto, lahko njegovi učinki izginejo hitreje, kot pričakujete, in za odprtje nosnih prehodov potrebujete vse večje in pogostejše odmerke. Zdravniki temu pravijo povratna zamašitev.

- Dražijo lahko nosne prehode in lahko povzročijo povratno zamašitev
Večina pršil vsebuje benzalkonijev klorid, ki se uporablja za podaljševanje roka uporabe množice farmacevtskih izdelkov, kot so solna nosna pršila in dekongestivi v obliki pršila. Benzalkonijev klorid lahko draži nosne prehode, raziskave celo kažejo, da lahko poveča nevarnost povratne zamašitve, nekatere študije pa so ugotovile, da lahko poveča občutljivost nosnih prehodov za sinusitis. Če torej uporabljate nosno pršilo, poiščite takšnega, ki ne vsebuje benzalkonijevega klorida, ali pa si nosno pršilo pripravite sami: v steklenem kozarcu premešajte pol žličke soli in ščepec jedilne sode ter dva decilitra tople vode. Raztopino prelijte v čisto steklenico za pršenje ali v ušesno brizgalko. Vsak dan si pripravite nov odmerek pršila.

- Več sestavin za hitrejšo ozdravitev?!
Ko nas ujame prehlad, smo neizprosni – znebiti se ga želimo takoj! Niste edini, ki takoj odprete domačo lekarno in bi vase najraje »zmetali« vse hkrati, da bi le takoj prijelo in delovalo. Pa vendarle to ni v redu – s takim ravnanjem lahko hitro predoziramo kakšno sestavino, ki jo vsebuje več izdelkov (pri zdravilih za prehlade zelo pogosto acetaminofen), ali pa celo vzamemo hkrati sestavine, od katerih ene pospešujejo kašelj, druge pa delujejo proti njemu.
Dr. Katherin Hillblom, dr. farmacije, opozarja, da uporaba zdravil za več simptomov uporabnika lahko izpostavi učinkovinam, ki ne pomagajo ali v nekaterih primerih celo škodujejo.

Revija Bodi zdrava

Vitamin C

Tudi vitamin C ne preprečuje prehlada. Pregled 29 različnih študij, v katerih je sodelovalo več kot 11.700 ljudi, je pokazal, da dodatki vitamina C ne preprečujejo prehlada. Nekaj študij sicer kaže, da naj bi velik odmerek vitamina C na začetku prehlada lahko skrajšal njegove simptome za okoli osem odstotkov, torej manj kot en dan v obdobju treh do sedmih dni, kolikor v povprečju traja prehlad.

Antibiotiki
Ker prehlade povzročajo virusi, in ne bakterije, antibiotiki ne pozdravijo prehlada.

Študije so pokazale, da pomagajo:

Andrographis

Zelo priljubljeno zelišče v Skandinaviji je morda boljši pomočnik proti prehladu od ameriškega slamnika (ta nahoda ne zdravi, ga pa preprečuje), na podlagi znanstvenih študij trdijo avtorji knjige Kaj pomaga in kaj ne: »Odrasli s prehladom, ki so pet dni jemali 1200 miligramov izvlečka Andrographisa, so bili za 28 odstotkov manj utrujeni. Resnost bolečin v grlu in zamašitev nosu sta se pri njih zmanjšala več kot za polovico.«

Piščančja juha

Stephen Rennard, dr. med., je v Znanstvenem centru Nebraske ugotovil, da je piščančja juha za okoli 75 odstotkov zmanjšala gibanje nevtrofilnih levkocitov, belih krvničk, ki delujejo proti virusom prehlada, vendar so odgovorne tudi za simptome prehlada, kot je zamašitev nosu.

Grahovec

Kitajski zdravilci ga priporočajo za spodbujanje imunskega sistema, izkazal pa se je tudi pri študijah v epruvetah in na ljudeh: prostovoljci, ki so tri mesece jemali po dve stomiligramski tableti grahovca na dan, so imeli za polovico manj prehladov od tistih, ki so jemali samo placebo. V drugi študiji so primerjali učinek grahovca z učinki izvlečka ameriškega slamnika in sladiča – grahovec je povzročil najmočnejši imunski sistem.

Ne uporabljajte zdravil proti prehladu za otroke!

Odbor strokovnjakov Uprave za hrano in zdravila ZDA je priporočil, da prepovedo uporabo zdravil proti prehladu za otroke, mlajše od šest let, ker ta zdravila ne delujejo ali še huje – v nekaterih primerih povzročajo zelo resne stranske učinke, kot so poškodba jeter (ker je otrok dobil prevelik odmerek acetaminofena v kombiniranem zdravilu). Ameriško združenje zdravnikov za prsni koš priporoča, da starši zdravil proti kašlju in prehladu ne dajejo otrokom, mlajšim od petnajst let.

Revija Bodi zdrava

Kako pomagati otrokom?

- Namesto zdravil poskrbite za dovolj tople tekočine (najboljši je blag zeliščni čaj).
- Poskrbite, da je v prostorih, kjer se giblje otrok, dovolj vlage. Če je ni, namestite vlažilnike zraka ali na radiatorje položite mokre brisače.
- Otrokom ne ponujajte mleka in mlečnih izdelkov, ki sluzijo.
- Otrokom ponudite čim bolj zdravo hrano s čim več sadja in zelenjave, da se njihova telesa čim prej prečistijo. Če nimajo apetita, jih ne silite, tudi vi med boleznijo in prehladom najverjetneje nimate velikega apetita.
- Pomagate si lahko s homeopatskimi pripravki, zdravljenjem z eteričnimi olji ali bachovimi kapljicami.

Zdravila proti kašlju?!

Vse več študij potrjuje, da zdravila proti kašlju ne delujejo. Prve so ta zdravila okrcale že leta 1977, ob pregledu petnajstih študij so v zborniku British Medical Journal leta 2001 podvomili, ali je sploh katera koli oblika zdravila proti kašlju učinkovita pri otrocih ali odraslih, leta 2006 pa je Ameriško združenje zdravnikov za prsni koš odsvetovalo uporabo zdravil proti kašlju, ki vsebujejo zdravilo za ublažitev kašlja in zdravilo za odkašljevanje.

Nikar ne vzemite kombiniranega zdravila, ki vsebuje zdravilo za ublažitev kašlja in zdravilo za izkašljevanje!
Zdravilo za izkašljevanje naj bi povečalo količino sluzi v dihalnih poteh, kar naj bi olajšalo izkašljevanje.
Zdravilo za ublažitev kašlja ublaži refleks za kašljanje, kar lahko zapre dihalne poti.

Preberite tudi: O čem pari najpogosteje lažejo? Kliknite TUKAJ!