Estrada

Poslovite se od predsodkov in si nadenite boksarske rokavice!

Bodi zdrava
16. 12. 2017, 11.01
Deli članek:

Pogovarjali smo se z Ano Ugrinović, soustanoviteljco Kluba Center, BTC Ljubljana (www.klubcenter.com) in nekdanjo tekmovalko, ki se s kikboksom in boksom ukvarja že več kot dvajset let.

Bodi zdrava

Pred časom sem iskala vadbo, ki bi me spravila v akcijo, in moj dragi mi je predlagal kikboks, ki ga sam trenira že nekaj časa. »Resno? Jaz bi malo shujšala in pridobila kondicijo, ne pa da bi se hodila tepst,« je bil moj odgovor. »Pojdi in poskusi,« pa je bil njegov. In sem šla. Že po prvi uri sem bila navdušena – ugotovila sem, da bom z redno vadbo dobila kar precej kondicije, se pošteno razgibala, všeč pa mi je bilo tudi to, da poleg telesa vadijo tudi možgani. Misliti moraš namreč na pravilno tehniko udarcev in na to, kako boš udarce kombiniral med seboj, in to je bila ena tistih stvari, ki me je najbolj navdušila. Moji stereotipi so se tako že po prvi vadbi razblinili v nič.

Po mojih izkušnjah ima veliko ljudi, sploh žensk, še vedno nekakšen stereotipen odnos do boksa oziroma kikboksa – da je to nasilen oziroma agresiven šport, samo za moške … Kako odgovarjate na to?
Moram reči, da je tovrstnih predsodkov vsako leto manj, čeprav je najpogostejše vprašanje bodočih začetnikov še vedno približno takšno: »Še nikoli se nisem ukvarjal/-a z nobeno borilno veščino in sem popolnoma brez kondicije. So vaši treningi primerni zame?« To vprašanje zastavljajo tudi moški, da ne bo pomote. »Ja, kaj pa drugega, jim rečem, saj zato pa imamo posebne skupine za začetnike, kjer sta večinoma prisotna tudi dva trenerja, in ja, skoraj vsi pridejo v slabi formi in brez kondicije, tako da brez skrbi.« Človek mogoče dobi malo strahospoštovanja pri ogledu naših številnih videoposnetkov s treningov, ampak vsi ti vadeči, ki zdaj tako profesionalno in neustrašno 'pretepajo' vreče in fokuse, so bili včasih, morda komaj pred letom dni, povsem enako 'zaležani' začetniki. Kikboks in boks sta lahko tekmovalna športa ali pa samo rekreativna. In večina je prav rekreativcev. Kdor ima željo, talent in vztrajnost, pa ga seveda z veseljem utrdimo v tekmovalko ali tekmovalca. Klub Center se lahko pohvali s kar tremi naslovi svetovnih prvakov oziroma prvakinj in s številnimi drugimi izvrstnimi rezultati.

Lahko pri treningu staknemo kakšen zlomljen nos ali udarec v glavo?
Hm, lahko, če se boste nekoč pripravljali na profesionalni dvoboj in se tepli v ringu za medaljo. Za začetnike, rekreativce in ljubiteljske tekmovalce pa je ta skrb povsem odveč, saj se na treningih izvajajo dogovorjene vaje v paru in je poudarek na pravilni tehniki in telesni pripravljenosti, ne pa na borbi. Boks in kikboks sta povsem varna, telesu prijazna športa, pri katerih lahko občasno staknete kakšno modrico na nogi ali roki, to pa je tudi vse.

Bodi zdrava

Pri vas ne trenirajo samo moški, temveč tudi ženske, najstniki in otroci, kajne?


Glede tega se je res precej spremenilo. Prihaja vse več deklet in otrok. Ko sem s prijateljicami začela trenirati kikboks pred dvajsetimi leti, smo bile v manjšini, blažene med moškimi (smeh), letos pa je deklet pri kikboksu že polovica. In vse mlajše prihajajo. So pa vsi treningi povsem primerni za dekleta oziroma ženske, odlični tako za oblikovanje telesa kot utrjevanje duha. Vsekakor veliko učinkovitejši od raznih aerobik. Ponosni smo tudi na našo nekdanjo svetovno prvakinjo Isabelo Kovačič. Lahko torej rečem, da nam je pri kikboksu že nekako uspelo streti predsodke, medtem ko se boksa še vedno precej držijo. Zato so ponekod vpeljali posebej boks za ženske, pri nas pa smo začeli fitboks, mešanico boksa in intenzivne intervalne vadbe (tako imenovani HIIT: high-intensity interval training), ki je res postal pravi 'hit' med dekleti. Upam, da bo tako tudi vse več žensk spoznalo lepoto boksa in se znebilo predsodkov. Prizadevamo si za to.

Je vadba bolj aerobna ali anaerobna?
Tako boks kot kikboks (ter tudi fitboks in HIIT) sta pretežno anaerobni vadbi, poleg hitrosti in eksplozivnega izvajanja udarcev na naših treningih prevladuje hitrostna vzdržljivost (visoko intenzivna vadba s krajšimi in srednje dolgimi intervali). Pri amaterskem boksu in kikboksu (v trdih disciplinah) tekmovalci običajno tekmujejo tri runde po tri minute. Zato boksarji in kikboksarji zaradi narave športa že dolgo s pridom uporabljajo intervalno vadbo, ki je v zadnjem letu, dveh postala zelo priljubljena tudi med običajnimi rekreativci, ki si želijo čim hitreje izboljšati splošno telesno pripravljenost in izoblikovati telo. Za to ne potrebujemo dolgih ur teka, aerobike in dodatnih treningov moči v fitnesu (razen seveda, če v tem uživamo). Intervalni trening pomeni ponavljajoče se izvajanje visoko intenzivnih vaj v nekem časovnem obdobju, ki mu sledi čas počitka. Čas izvajanja vaj in počitka je spremenljiv (za začetnike daljše obdobje manj intenzivnega izvajanja vaj in daljše obdobje počitka, za naprednejše daljše intenzivno izvajanje vaj s krajšim počitkom). Vaje znotraj intervalov so lahko različne. Dokazano je, da s takšno vadbo porabimo več kalorij in hitreje učvrstimo telo kot pri aerobnem, nizko intenzivnem treningu.

Kako potekajo treningi?
Treningi se med seboj razlikujejo, a za vse velja, da so izjemno raznovrstni, sčasoma vse bolj intenzivni, celostno oblikujejo telo in vzdržujejo visoko raven telesne pripravljenosti, saj se dela tako na tehniki kot na vzdržljivosti, hitrosti, moči in gibljivosti. Treningi potekajo bodisi v parih, na vrečah, fokusih, hitrih žogah, za zaključne vaje pa poleg lastnega telesa uporabljamo tudi medicinke, sandbage (vreče s peskom), kettlebelle, vrvi, elastike in druge pripomočke.

Bodi zdrava

Kaj potrebujemo za vadbo?
Osnovna oprema so boksarske rokavice in bandaže (povoji za roke pod rokavicami), pri kikboksarjih pozneje še ščitniki za noge. Ko smo že pripravljeni na sparinge (torej borbo v paru, pri kateri se v našem klubu ne 'pretepajo' niti tekmovalci, temveč mora biti nadzorovana), pa tudi čelada in ščitnik za zobe.

Veliko žensk se boji, da bodo dobile 'preveč mišic', če se bodo lotile kakšne bolj moške vadbe. Kako je s tem pri kikboksu? Približno v kolikšnem času se pojavijo prvi rezultati?
Če bolje pogledate tekmovalce in profesionalne športnike v kikboksu, so ti praviloma vitkejši in ne preveč mišičasti. Razlog je že prej omenjena visoko intenzivna intervalna vadba. V našem klubu radi pravimo, da pri nas ne prodajamo megle in vam ne vsiljujemo zraven še čudežnih diet in receptov za hujšanje. Vsi vemo, kaj pomeni zdrava prehrana, če se poleg tega še redno giblješ (vsej trikrat na teden, še bolje večkrat), pa boš v približno pol leta že kar v zgledni formi. Naš cilj je, da se človek dobro počuti v svojem telesu, da lahko spet steče po stopnicah, preskoči lužo, vrže v zrak nevesto ali otroka ali dvigne zaboj jabolk. Hvaležna plat športnega poklica je, da so po vadbi prav vsi prej namrgodeni in izmučeni obrazi spet nasmejani in dobre volje. Izključite torej telefon, televizor in računalnik in se raje pridite prepotit.

Preberite tudi: Ne manj otrok, temveč ob pravem času. Kliknite TUKAJ!

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu