Čeprav smo se prav doktorsko izučili brati priročnike in psihološke članke o tem, kako vzdrževati odnose, smo ljudje navadno nad sodobnimi odnosi razočarani. Sodobni način življenja je žal med nas zasejal naraščajoče število osebnostnih motenj, ki otežujejo pristne in iskrene odnose. Zato se pogosto zgodi, da od ljudi, ki bi nas morali napolniti z energijo in optimizmom, prihajamo izžeti in izpraznjeni. Takšnim vrstam odnosov pravimo toksični oziroma strupeni odnosi. Žal je vsak od nas v kakšnem od teh odnosov (tako zelo so pogosti), pa se tega morda niti ne zaveda. In čeprav se zavedamo, da s svojimi odnosi nismo povsem zadovoljni, zaradi nevednosti ali strahu navadno kar vztrajamo v njih in si mečemo pesek v oči. A ljudje, ki nas izžemajo, v našem življenju nimajo kaj iskati. To so ljudje, ki se jih moramo za lastno dobro znebiti. Čeprav imajo toksični ljudje mnogo obrazov, pa je tu, po podatkih psihologov, pet najpogostejših.
Kritiki
Kot že ime samo pove, so kritiki ljudje, ki nas vedno kritizirajo in o nas nikoli ne znajo reči ničesar lepega. V vsaki naši besedi ali dejanju najdejo nekaj, na kar se morajo obesiti in skritizirati. V odnosu z nekom, ki je do vas nenehno kritičen, ste ves čas pod drobnogledom in obsojanjem, ne glede na to, kaj naredite. Kritik bo še v vašem najbolj čistem dejanju našel nekaj, kar bo moral skritizirati. Na tem mestu je treba poudariti, da govorimo o negativni kritiki. Seveda je vsak od nas kdaj kritičen do drugih, a zdravo podajanje kritike je konstruktivno. Kadar pa ste vedno kritizirani, kaj počnete, kako se izražate, kaj oblečete, s kom se družite, kaj jeste … takrat se verjetno ne počutite dobro, gotovo in niti ne samozavestno v razmerju s tem človekom (pa naj bo to službeno, prijateljsko ali intimno razmerje). Kritiki vas morda nikoli ne bodo obkladali z žaljivkami, bodo pa žaljivi do vašega videza, vaših prepričanj in vaših misli. Pogosto zato, ker so sami nesamozavestni in imajo preveliko željo po nadzoru.
Pasivni agresorji
V šali pogosto pravimo, da je pasivno agresivno vedenje značilno za ženske, a je pasivno agresivno vedenje dandanes postalo skoraj merilo medosebnega obračunavanja. Ljudje se ne znamo več pogovarjati o svojih težavah, ampak kot kaznovalno metodo uporabljamo molk in kujanje. Pasivna agresija je pravzaprav pasivno izražanje jeze, že ime samo pa pove, da gre za to, da svojo jezo izražamo tako, da pravzaprav ničesar ne naredimo. Niti ne povemo, zakaj smo jezni, in da sploh smo jezni. Pasivno agresivni ljudje vam pogosto sploh ne bodo dali vedeti, da je kar koli narobe, ampak se bodo do vas začeli zgolj maščevalno vesti, ko pa jih boste vprašali, kaj je narobe, bodo navadno odgovorili, da nič oziroma da je vse v redu. Najbolj zgovorni znaki pasivno agresivnega vedenja so zanikanje, sarkazem in žalitve, zakrinkane v komplimente. Strupeni vidik takšnega razmerja za vas pomeni predvsem to, da morate s takšno osebo ves čas delati v rokavicah. Bojite se kar koli narediti ali reči, ker lahko nevede osebo užalite ali razjezite, pa za to sploh ne boste vedeli, nato pa boste dalj časa žrtev maščevalnega vedenja. Prav tako vas takšna oseba ves čas navdaja z občutkom krivde in slabe vesti.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Narcisi
Narcisa ni težko prepoznati – obnaša se kot božji dar svetu, je v vsem najboljši, vse ve in vam bo to seveda tudi brez težav povedal. Ne glede na to, kako zelo pametni ali izkušeni ste, mu nikoli ne morete seči niti do kolen. Tako kot pasivna agresivnost je tudi narcisizem osebnostna motnja, ki pa velja za vse pogostejšo. Narcisi se postavijo na piedestal in vedno zviška gledajo na vse. Vedno tekmujejo in niso sposobni sprejemati kompromisov. Vsak položaj se mora vedno vrteti okrog njih, in ne glede na to, da gre za vaš trenutek, so oni tisti, ki si vzamejo vso pozornost. Vse to izhaja iz tega, da se narcisi v resnici sovražijo. Zaradi lastnega občutka manjvrednosti in strahu pred zavrnitvijo so pripravljeni poteptati vse pred seboj, da bodo najboljši, najpametnejši in prvi. V odnosu s takšnimi ljudmi nikoli ne boste dočakali svojih pet minut, celo na svojem rojstnem dnevu, poroki ali ob velikem napredovanju v službi ne.
Izmikovalci
Izmikovalci so tisti ljudje, ki imajo okrog sebe postavljeno visoko steno, zaradi katere se vedno izmikajo kakršni koli komunikaciji, da bi se tako izognili težavam. Kadar koli se pojavi kakršna koli težava in se o njej želite pogovoriti, se bodo tovrstni ljudje odmaknili, se zavili v molk in se delali, kot da težave sploh ni. Takšni ljudje težko govorijo o težavah na splošno, kaj šele o svojih čustvih, ki so posledica nastale težave. Tovrstno vedenje je zlasti pogosto v sodobnem svetu, kjer prijateljstva in komunikacije večinoma potekajo prek telefonskih sporočil in klepetalnikov. Kadar ljudem zastavite težko vprašanje ali poudarite neko težavo, izmikovalci preprosto ne odgovorijo na vaše vprašanje, ampak se za nekaj časa potuhnejo, nato pa se spet pojavijo, kot da nič nikoli ni bilo narobe in kot da se nič ni zgodilo. Razmerja, v katerih druga stran noče komunicirati, so podobna govorjenju steni. Takšna razmerja ne morejo rasti, ampak se ves čas vrtijo v začaranem krogu in v vas zbujajo negativna čustva jeze in nejevolje, ker v odnosu ni osnovne medosebne komunikacije.
Antisocialna osebnost
Antisocialna osebnostna motnja je vedenje, ki združuje tako sociopatske kot psihopatske težnje. V grobem gre za ljudi, ki znajo z manipulacijo zmesti ljudi in jim zrušiti samospoštovanje, s tem pa prevzeti premoč in nadzor. Čeprav sociopate in psihopate laično povezujemo s skrajnimi oblikami, kot so množični morilci, pa so psihopati in sociopati oziroma antisocialne osebnosti večinoma nadvse uspešni v življenju, kar jim načelno uspe ravno zaradi manipulativnega vedenja. Hkrati so se sposobni zelo uspešno izogniti odgovornosti za škodo, ki jo povzročijo. Zelo grobo orisano je vedenje antisocialne osebnosti videti nekako takole: ste na dieti, a po nekem času začnete hrepeneti po nečem sladkem. O tem se potožite prijatelju in ta vam reče, da vam ena sama slaščica pa res ne bo škodovala in da se nikar ne mučite, ampak si privoščite, kar vam prija. Ko si potem privoščite kos torte, pa vam zmagoslavno privoščljivo reče: »Sem vedel, da ne boš zdržala diete!« Tak strupen odnos je prav tako nekaj, česar v življenju ne potrebujete.