Statistike namreč niso všečne: tveganje za razvoj raka na modih se je v zadnjih dvajsetih letih povečalo za sedemdeset odstotkov. Še eno dejstvo: rak na modih je najpogostejše rakavo obolenje med mlajšimi moškimi – najpogosteje se pojavi med devetnajstim in štiriinštiridesetim letom. Pa vendar si samo trije odstotki mlajših moških pregledujejo moda. Večina se jih sploh ne zaveda, da lahko s preprostim pregledom odkrijejo raka v zgodnji fazi, ko so možnosti za ozdravitev še velike: z modernimi načini zdravljenja se ozdravi devet od desetih moških. Zdravljenje raka na modih ne bi smelo imeti dolgoročnih posledic na spolno življenje ali plodnost moškega po preboleli bolezni, vsekakor pa je za uspešno zdravljenje s čim manj posledicami pomembno, da se bolezen odkrije v čim bolj začetni fazi, zato je – tako kot pri ženskem samopregledovanju dojk – tudi pri moških izjemno pomembno, da si moda pregledujejo enkrat mesečno. Ob morebitnih zaznanih spremembah naj obiščejo zdravnika. Rak na modih namreč prizadene tako starejše kot mlajše moške – tudi najstnike, ki jih spodbudimo k samopregledovanju, saj z rednim samopregledovanjem lahko sami zatipajo spremembo, ko je rakava bolezen še v zgodnji fazi.
Samopregledovanje mod
Vzelo vam bo le nekaj minut na mesec in je povsem preprosto. Zdravniki svetujejo, da ga opravite po prhanju, ko je koža mošnje topla in sproščena, saj boste tako lažje zatipali morebitno zatrdlino, oteklino, neobičajno občutljivo področje oziroma kakršno koli drugo spremembo v modih.
Preglejte se takole:
1. Postavite se pred ogledalo. Oglejte si svoja moda in vso pozornost namenite morebitnim oteklinam na koži mošnje. Ne ustrašite se, če eno modo leži nižje od drugega ali je pod drugim – to je povsem običajno.
2. Modo primite med palca in preostale prste obeh rok. Z eno roko držite modo, z drugo ga, z nežnim stiskanjem, skrbno pretipljite in pozornost namenite morebitnim zatrdlinam, oteklinam, neobičajno občutljivemu delu ali kakršni koli drugi spremembi. Tipajte nežno, moda med pregledovanjem ne sukajte.
3. Modo mora biti gladko in mehko, po trdoti pa mora spominjati na trdo kuhano jajce brez lupine. Če ni tako ali ste zatipali kar koli od zgoraj naštetega, čim prej obiščite zdravnika.
Kaj pomeni zatrdlina?
K sreči vsaka zatrdlina ne pomeni raka. Lahko je znak za hidrokelo, cisto obmodka, spermatokelo ali varikokelo.
Hidrokela je vodna kila (mehka, neboleča prožna oteklina), ki jo povzroči nakopičena tekočina med ovojnicama moda. Majhnih hidrokel zdravniki po navadi ne zdravijo, večje pa poskusijo odstraniti s punkcijo, vendar se večkrat spet pojavijo. Najučinkovitejše zdravljenje je kirurška odstranitev.
Cista obmodka je nenevarna zadebelitev obmodka, ki jo povzroči majhna, za grah velika cista, zapolnjena z bistro, brezbarvno tekočino. Po navadi je ne odstranjujejo.
Spermatokela je podobna cisti obmodka, vendar so v njej namesto bistre tekočine semenčice. Je nenevarna tvorba, ki je ni treba odstranjevati, razen če se toliko poveča, da postane moteča.
Varikokela je eden od najpogostejših vzrokov za povečano modo, ki ga povzročijo razširjene, vijugaste vene venskega pleteža, ki obdaja modo. Običajno je neškodljiva, lahko pa povzroča tope bolečine ali celo neplodnost zaradi premajhnega števila semenčic.