Estrada

Dieta za premalo aktivno ščitnico

Marijana Mandič
3. 11. 2017, 16.01
Deli članek:

Ali vam energije tako primanjkuje, da se komajda prebijete skozi dan?

Dreamstime

Ste omotični in si težko zapomnite kaj več, kot kje ste parkirali avto? Vam izpadajo lasje oziroma se vam tanjšajo? Ste zaprti in nimate več spolnega poželenja? Se iz nepojasnjenih razlogov redite? Če ste na večino vprašanj odgovorili pritrdilno, ste verjetno samo ena od osmih žensk, ki se spopadajo s premalo aktivno žlezo ščitnico. Dobro je vedeti, da vam ščitnica lahko po malem nagaja, tudi če so zdravniški izvidi odlični. Preverite, ali je tako, in ukrepajte, pa se bodo kilogrami stopili sami od sebe!

Naloge ščitnice
Ščitnica je ena najpomembnejših endokrinih žlez, ki leži v sprednjem spodnjem delu vratu, pred sapnikom. Sestavljata jo dva režnja, na vsaki strani sapnika po eden, povezana sta z ozkim trakom tkiva.

V tej mali žlezi nastajajo hormoni in krožijo po vsem telesu ter vplivajo na presnovo: izkoristek naše prehrane, na ravnotežje in nastajanje inzulina, ki pomaga sladkorju v krvi, da se spremeni v energijo. Poleg velike vloge pri obnovi celic lahko med njene naloge prištejemo popravljanje poškodovanega tkiva, nadzor srčnih utripov, uravnavanje čustev in živčnih povezav v možganih.

Zakaj težave zanemarjamo?
Ugotovili so, da večina žensk, pri katerih je ravnovesje ščitniških hormonov porušeno, težave pripisuje naravnemu procesu staranja. Še več, tudi zdravniki običajno ženskam v zrelejših letih povedo, da sta najbrž za pridobivanje teže »kriva« premalo gibanja in premastna hrana. Pravzaprav so vsi našteti simptomi resnično tudi davek sodobnemu hitremu tempu življenja in le redka predstavnica nežnejšega spola se odloči priti vzroku do dna. Žal pa se tudi pri slednjih rado zgodi, da so izvidi v redu, a je ščitniških hormonov, ki uravnavajo naše počutje in kazalec na tehtnici, že premalo. Težavi pravimo subklinični hipotioridizem in jo lahko zdravimo že z nekaterimi spremembami na jedilniku.

Vzroki za hipotiroidizem
Eden glavnih vzrokov za premalo aktivno ščitnico je stres, saj stresni hormon kortizol slabi moč celic ščitnice. Naslednji, nič manj pomemben vzrok pa zna biti triklosan, pesticid, ki obremeni jetra, »odgovorna« za spreminjanje neaktivnega ščitniškega hormona T4 v aktivni T3. Ne kupujte izdelkov, pri katerih zasledite na deklaracijskem listu ta nevarni pesticid. Pogosto ga vsebujejo kozmetična sredstva, mila, dezodoranti in razni losjoni, pa tudi v tekstilu, brisačah in celo deskah za rezanje ga lahko najdemo.

Testiranje tudi za mlade ženske
Če imate visoko raven slabega holesterola, čeprav jeste pretežno zdravo, je zelo verjetno vaša ščitnica premalo aktivna. Prej ko se boste začeli zdraviti, manj boste obremenili srce. Prosite za testiranje pri endokrinologu, ki vam bo tudi najbolje svetoval pri zdravljenju.

Presejalni test oziroma merjenje hormona ščitnice, tirotropnega hormona (TSH) in prostega T4, je priporočljivo že pred 35. letom starosti, potem pa na vsakih pet let oziroma takoj, če opazite zgoraj navedene simptome. Ne odlašajte, morda vzrok vaših odvečnih kilogramov niso preobilni obroki!

Preverite sami, ali je vaša ščitnica zdrava!
Tanjšanje las se pozna tudi na obrveh. Položite svinčnik navpično na obrvi, in sicer takoj ob zunanjem kotičku oči. Če za svinčnikom, za zunanjim kotom očesa torej, ni nobene dlačice več, imate najbrž premalo aktivno ščitnico.

Dieta za aktivnejšo ščitnico
Pri hujših oblikah hipotioridizma so potrebna zdravila, le redkim pacientom ščitnico operirajo. Blagi hipotiroidizem pa lahko hitro pozdravite s spremembami na jedilniku ter s prehranskimi dodatki. Vredno je poskusiti, tudi zavoljo vitke linije!

Glejte, da boste dobili dovolj vitamina D; telo ga prejme po naravni poti, če ste od 15 do 20 minut na dan izpostavljeni sončni svetlobi, veliko pa ga je tudi v ribah, še posebej v sardelah, lososu in morskem listu. Če ne marate morske hrane, so dobrodošli dodatki vitamina D.

Dreamstime

Omega 3 maščobne kisline iz rib so nadvse pomembne za ohranjanje zdravih celičnih membran, ki pomagajo pri prenašanju ščitniških hormonov po telesu. Privoščite si lososa, skušo ali sardele, vsaj dvakrat na teden. Če rib ne marate, jemljite dodatke ribjega olja.

Tudi selen ščitnica nujno potrebuje, da lahko izloči dovolj hormonov. Potrebujete približno 55 mikrogramov selena na dan, najdete ga v oreščkih, še posebej v brazilskih, tunini in rižu.
Zaužijte veliko vitaminov B-kompleksa in magnezija; našli ju boste v vseh vrstah zelenjave, še posebej v brokoliju in brstičnem ohrovtu ter v bananah.

Vsaj trikrat na teden uživajte z jodom bogato hrano, morske sadeže ali jajca. Kuhanje z morsko soljo, obogateno z jodom, ščitnici dovaja dovolj tega minerala. A jedi zavoljo ščitnice nikar ne dosoljujte, saj bi si nevarno obremenili ledvice.