Estrada

Umivanje samo z vodo

Mateja Bevk, Maja
19. 10. 2017, 16.00
Deli članek:

Brez mila, šampona in gela za prhanje.

Kdor na internetu išče besedno zvezo »umivanje samo z vodo«, najde nešteto, večinoma pozitivnih mnenj zadovoljnih ljudi. Kajti odpoved milu in šamponu je trend, je novodobno gibanje z vedno več privrženci. Seveda se ob tem postavlja vprašanje, ali kozmetične pripomočke za umivanje dejansko potrebujemo ali pač gre tudi brez njih.

Vsako prhanje načne kožo

»Očistimo se lahko tudi samo z vodo,« menijo strokovnjaki za higieno. »Če kožo manj obremenjujemo, manj motimo njene naravne funkcije.« Sploh kdor se malo poti in se nič ne umaže, lahko načeloma preživi tudi brez mila in šampona, pravijo. V nasprotnem pa to ne velja povsem. Kadar smo nagnjeni k znojenju in opravljamo dejavnosti, pri katerih se umazaniji ne moremo izogniti, svetujejo, da se na dva do tri dni umijemo tudi s čistilnimi sredstvi. Pogostejše umivanje s čistili pa niti za najhujše umazance ni potrebno.

Zakaj? Ker vsako miljenje poškoduje zaščitni kožni plašč. Milo ne odstrani le umazanije, ampak tudi maščobe in loj ter tako zmoti kožno floro, ki je pomembna za ravnovesje in zaščito kože. Najboljše varovalo pred povzročitelji bolezni je namreč prav nedotaknjena koža. Dobro pa je vedeti tudi naslednje: vsakodnevno jutranje prhanje je izum kozmetične industrije. Še pred nekaj desetletji so se ljudje umivali le ob nedeljah.

Intimni predel ne potrebuje gela za prhanje

Kdor se torej odreče čistilnim sredstvom, zmanjša tveganje za alergije ter suho, srbečo kožo. Tudi intimni predel in podpazduhe si lahko brez skrbi očistite samo z vodo in brisačko, saj vam tu ne grozijo ne bolezni ne infekcije. Lahko pa nastanejo vonjave, ki se od človeka do človeka razlikujejo in se vam bodo morda zdele neprijetne. Vsak se mora zato sam odločiti, kako se bo sprijaznil s tem. A kot kažejo raziskave, se sčasoma koža in lasje navadijo shajati brez kozmetike, izločanje loja se normalizira in tudi sprva neprijetne vonjave izginejo. Prav tako težave s prhljajem, srbečico in alergije, medtem ko denimo lasje postanejo lepši, bolj sijoči in polnejši.

Pri mastnem lasišču samo voda ni dovolj

Nekoliko bolj skeptični so lepotni strokovnjaki glede popolne odpovedi šamponu. »Jasno je treba povedati, da se mastni delci na lasišču ne sperejo z vodo, vendar pogosto šamponiranje las po drugi strani pretirano očisti lase maščobe, ta pa deluje kot njihov zaščitni ovoj. Pomaga pa že, če obdobja umivanja las čim bolj raztegnete, torej si jih ne umivate vsak dan, ampak morda le na tri dni ali celo samo enkrat na teden.

Izdelki brez mil in barvil

Dermatologi priporočajo uporabo blagih čistilnih izdelkov, ki ne vsebujejo mila, močnih dišav in umetnih barvil ter imajo pH med 5,5 in 7. Ti zaščitni plašč kože in las najmanj dražijo in posebno za ljudi s kožnimi težavami (ekcem, akne, rozaceja, nevrodermitis) naj velja: manj je več - tako za količino izdelka kot za čas učinkovanja.

Ne nazadnje pa si zapomnite še to: izdelke uporabljajte njihovemu namenu primerno. Šampona za lase ne nanašajte na telo, saj denimo regeneracijski šamponi vsebujejo silikone, ki se kot plast laka usedejo na kožo, zaprejo pore in jo dražijo. Nasploh se šamponom s silikoni raje odpovejte, saj obtežijo lase in jih na dolgi rok izsušijo, ko zaidejo v vodo, pa obremenjujejo tudi okolje. Druge kemikalije v običajnih šamponih, kot so mehčala, dišave in barvila, pa lahko motijo hormonsko ravnovesje ali celo povzročajo raka.

Če se le da, si torej umivajte telo samo z vodo, razen rok se ne milite več kot dvakrat na teden oziroma čas do naslednje uporabe mila in šampona čim bolj raztegnite. Kadar ju vendarle uporabljate, pa raje sezite po čim bolj naravnih izdelkih ali si kozmetiko raje zmešajte sami iz domačih sestavin.