Estrada

Z grškim jogurtom do popolnega sijaja

Mateja Bevk, Maja
8. 9. 2017, 11.00
Deli članek:

Jogurt so ljudje od nekdaj uporabljali tudi za vse vrste negovanja kože.

Primeren je za globinsko čiščenje, če mu dodate kapljico ali dve limoninega soka, pa kožo tudi zgladi in ji podari sijaj. Poleg tega odstranjuje odmrle kožne celice ter vlaži, kar je v poletnih mesecih še posebej zaželeno. In če namesto običajnega jogurta uporabite grškega, vas bo lepotičenje v mislih poneslo tudi na čudovite mediteranske plaže ter vam v trenutku izboljšalo razpoloženje.

Številne koristi

Grški jogurt, ki mu pravimo tudi precejeni jogurt, se precej razlikuje od običajnega. Pri njegovi izdelavi se s postopkom odcejanja odstrani sirotka, zato je gostejši, bolj kremast in smetanast, skoraj podoben mlademu siru, a še vedno z okusom jogurta. V primerjavi z našim jogurtom je tudi nekoliko bolj masten - vsebuje do 10 odstotkov maščobe. Prvotno so ga izdelovali iz ovčjega mleka, danes pa je narejen tudi iz kravjega mleka ali mešanice kravjega in ovčjega mleka.

Grški jogurt se odlično obnese v lepotne namene, saj je bogat z beljakovinami, kalcijem, vitaminoma B2 in B12, železom in magnezijem - vse to so snovi, ki jih koža potrebuje za zdravje in svežino, za varovanje pred oksidativno škodo in prostimi radikali. Mlečne kisline (vrsta alfa hidroksi kislin) v jogurtu nadalje tudi čistijo kožo, brišejo drobne gube in pigmentna znamenja, zaradi protibakterijskih in protiglivičnih sposobnosti pa je grški jogurt odličen tudi proti aknam. Pa še to: če nas opeče sonce, lahko z jogurtom kožo odlično pohladimo in potolažimo.

Nega z jogurtom

1. Opečena koža

Kadar vas opeče sonce in potrebujete nekaj za ohladitev kože, vedno najprej pomislite na jogurt. Za 15 do 20 minut ga nanesite na pordelo kožo in nato sperite z mlačno vodo. Lahko pa jogurtu dodate še nekaj kapljic pomirjujočega eteričnega olja kamilice ali vanj vmešate borovnice. Zmiksajte skupaj lonček jogurta in 12 borovnic ter pustite na občutljivem predelu kože 15 minut. Borovnice vsebujejo vitamina C in E, ki zdravita kožo, mlečna kislina pa odstrani poškodovane celice s površja kože.

2. Piling za sijočo kožo

Jogurt pomaga ožiti pore, mehčati kožo in spodbuja rast novih celic. Strokovnjaki svetujejo, da četrt lončka grškega jogurta zmešate z malo vode in zjutraj uporabite za čiščenje obraza, kot bi uporabljali gel. Lahko pa si naredite tudi piling. Skupaj z ovsenimi kosmiči in medom postane jogurt odlično čistilo, primerno za vse tipe kože. Žlico mletih ovsenih kosmičev zmešajte z žlico grškega jogurta in žlico medu. Nanesite na obraz, počakajte 20 minut. S krožnimi gibi rahlo vmasirajte v kožo in ostanke sperite. Za konec negujte obraz še z vlažilno kremo.

3. Proti pigmentnim madežem

Proti znakom staranja tudi sloviti dr. Oz svetuje grški jogurt. Pigmentni madeži so pravzaprav skupki melanina, ki se zbirajo v nekakšnih podkožnih žepkih in niso nič kaj privlačni na pogled. Grški jogurt skupaj z jajčevcem prinese odlične rezultate že v desetih dneh. Zmiksajte kožo jajčevca in skodelico grškega jogurta. Porazdelite maso na pigmentne lise in počakajte 20 minut. Sperite in postopek ponavljajte deset dni.

4. Jogurtova maska proti mozoljem

Probiotiki v jogurtu (žive bakterijske kulture) delujejo na ekcem, in ker je jogurt bogat tudi s cinkom, je odličen za nečisto kožo. Tri žlice grškega jogurta zmešajte s pol žlice limoninega soka. Nanesite na obraz in po 15 minutah sperite s toplo vodo. Takšna maska odstrani s površja kože odvečno maščobo, zdravi vnetja, zmanjša pordelost in odpre pore.

5. Novo življenje za suhe in poškodovane lase

Kremasta tekstura grškega jogurta in velika vsebnost beljakovin sta lahko odličen balzam za suhe in poškodovane lase. Recept je enostaven: zmešajte dve žlici grškega jogurta, žlico medu in četrt čajne žličke kokosovega olja. Nanesite na lase in pustite učinkovati 20 minut. Takšna maska se odlično obnese tudi pri naelektrenih laseh, ki jih je težko oblikovati. Grški jogurt jih zgladi, ukroti in jim podari sijaj. Istočasno pa opravi še s prhljajem in srbečim lasiščem.

Estrada