Estrada

Kaj pomaga pri vnetem mehurju?

Mateja Bevk, Maja
7. 8. 2017, 13.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Stalni obiski stranišča, pekoč občutek pri odvajanju vode, bolečine v spodnjem delu trebuha … vse to prizadene več kot polovico žensk v Sloveniji.

Toliko jih namreč po ocenah strokovnjakov vsaj enkrat v življenju zboli za vnetim mehurjem. Da bodo težave tam spodaj hitreje minile, si pomagajte z našimi nasveti.

Največkrat so za vnet mehur krive bakterije. Teh se je treba čim prej rešiti in to najučinkoviteje storimo s pitjem veliko tekočine, to je od 2 do 3 litre na dan. Tako patogene bakterije preprosto odplaknemo iz telesa.

Čaj za ledvice in mehur

Bakterije do mehurja največkrat potujejo po sečni cevi. Gre za kolibakterije, ki sicer živijo v debelem črevesju in so tam povsem neškodljive, vendar ko vstopijo v mehur, povzročijo boleče vnetje. Če jih želite izprati, boste to najučinkoviteje storili s čaji za ledvice in mehur iz lekarne. Ti čaji so običajno sestavljeni iz zdravilnih rastlin, kot so zlata rozga, kopriva in brezovi listi, katerih učinkovine blažijo bolečine in delujejo protivnetno. Na voljo pa so tudi v obliki tablet, v katerih je njihova doza še višja.

Vnetje zaradi seksa

Tudi spolni odnosi povečajo tveganje za vnetje mehurja, ki mu pravimo tudi cistitis medenih tednov. Bakterije se namreč lahko prenašajo prek kože in z dotiki. Pri mlajših in spolno zelo aktivnih ženskah se to zlasti rado zgodi, saj sta anus in vagina v neposredni bližini in je torej prenos bakterij zelo enostaven. Tudi kontracepcija povečuje možnost vnetja: ženske z diafragmo ali materničnim vložkom imajo večje tveganje za vnetje mehurja kot druge.

Prehlad

Obstaja pa še tretja možnost za vnetje mehurja, in sicer mraz. Takrat se imunska odpornost telesa poslabša, mikrobi lažje prodirajo v organizem. Po kopanju v hladnem morju zato kopalke hitro zamenjajte za suho spodnje perilo in nikar ne posedajte po mrzlih tleh ali kamnih.

Toplota aktivira telesno obrambo

Vnetje mehurja je boleče in neprijetno, vendar običajno izgine v nekaj dneh samo od sebe. Strokovnjaki vam svetujejo, da si v tem času pomagate tudi s toplimi obkladki in počitkom. To pomeni, da se s termoforjem uležete na kavč ali v posteljo oziroma se pogrejete v vroči kopeli. Toplota spodbudi prekrvitev in aktivira obrambni sistem telesa.

Kako se vnetju izognete?

Recepta, ki bi vas varoval pred vnetim mehurjem, ni. Zdravniki priporočajo, da se vedno oblečete dovolj toplo, da si po spolnem odnosu umijete spolovila ter da se na stranišču s toaletnim papirjem vedno brišete v smeri od spredaj nazaj. K zdravniku pa nujno takrat, kadar je urin krvav, če so bolečine zelo močne, če se pojavi povišana telesna temperatura in kadar vnetje traja dlje kot tri dni. V tem primeru si boste morali pomagati z antibiotiki.

Regrat in kapucinka

Zoper vsako bolezen rožica raste in tako je narava poskrbela tudi za naravno zdravljenje mehurja. V ta namen nam ponuja kapucinke in regrat.

Regratovi listi vsebujejo posebne zdravilne snovi, ki učinkujejo kot diuretik in zavirajo vnetje pri infekciji mehurja.

Recept za čaj: Dve jedilni žlici regratovih listov eno uro namakajte v skodelici vode, zavrite in precedite. Na dan popijte tri skodelice takšnega čaja.

Kapucinka pa vam je najbrž znana kot okrasna rastlina z balkonov, vendar je tudi užitna in uporabna v medicini. Užitni so listi, cvetovi in semena, ki jih še kot zelene kroglice poberemo takoj po cvetenju.

Kapucinko je ljudska medicina najprej uporabljala proti skorbutu, nato pa se je njena uporaba razširila na težave z dihali, nezadostno delovanje ledvic in bolezni mehurja, saj zaradi vsebnosti žvepla blago odvaja in spodbuja prebavo.

Diuretični čaj, ki med drugim spodbuja spolno moč, pripravite kot poparek: na liter vode daste slabo prgišče cvetnih popkov, cvetov ali semen. Spijte od dve do tri skodelice čaja na dan.