Topli sončni žarki so prinesli enega najtoplejših marcev v zgodovini meritev, je Agencija RS za okolje (Arso) zapisala na Twitterju. Podobno topli so bili še marci v letih 2014, 2012 in 1994. Letošnji marec je bil tudi precej suh, možnost ohladitve v aprilu pa ni izključena, je povedal meteorolog Brane Gregorčič.
V štirih najtoplejših marcih je srednja mesečna temperatura v Ljubljani presegla deset stopinj Celzija. Kot je pojasnil Gregorčič, so to vrednosti, ki so bolj normalne za mesec april. "V zadnjih 30 letih je povprečna mesečna temperatura v aprilu 10,9 stopinje, letos bo marca temperatura za nekaj desetink nižja. Lahko bi rekli, da smo za en mesec pohiteli," je še ocenil.
Vse marčevske padavine, ki jih ni bilo veliko, so padle nekje do 8. marca, kljub temu pa marec ni bil ekstremno suh. Na zahodu države je odstotek padavin malo višji, na vzhodu pa zelo nizek.
Ohladitve še niso izključene
Kljub visokim marčevskim temperaturam pa ohladitve v prihajajočem mesecu niso izključene. V aprilu in tudi v prvi polovici maja - sicer bolj izjemoma - so namreč še možni prodori polarnega zraka.
Lani, ko je aprila nastopila huda pozeba, nato pa še sneg, so bile temperature do 20. aprila precej nadpovprečne, je spomnil Gregorčič in dodal, da trenutno na 14-dnevnih kartah ohladitve niso predvidene. Res pa je, da je takšne ohladitve več kot deset dni vnaprej nemogoče napovedati. "Bomo spremljali, upamo, da ne bo tako izrazite, kot je bila lani, ko je povzročila kar nekaj škode," je še dejal Gregorčič.
Sicer pa lahko jasno vreme pričakujemo tudi konec tedna. Nadaljevalo se bo do vključno sobote, s popoldanskimi temperaturami okoli 20 stopinj Celzija. V soboto in nedeljo bo večinoma sončno, ponekod bo pihal jugozahodni veter.