Hladilna voda

V morju ob Fukušimi ne zaznavajo radioaktivnosti

S.R.
27. 8. 2023, 10.41
Deli članek:

Iz japonskega ministrstva za okolje so danes sporočili, da v dnevih po začetku izpuščanja hladilne vode v morje ne zaznavajo radioaktivnosti.

Profimedia
Jedrska elektrarna Fukušima.

Japonska je v četrtek kljub številnim kritikam pričela z izpuščanjem hladilne vode iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima v Pacifik. Kot so že pred začetkom operacije sporočili iz upravljavca elektrarne Tepco, vso hladilno vodo filtrirajo, tako da so iz nje razen tritija, katerega ravni pa naj bi bile daleč pod nevarnimi, odstranjene vse radioaktivne snovi. Odstranjevanje kar 1,34 milijona ton zbrane vode, uporabljene za hlajenje ostankov še vedno zelo radioaktivnih reaktorjev, naj bi sicer trajalo 30 let. Izpustu nasprotujejo številni tako na Japonskem kot v sosednjih državah, Kitajska pa je celo uvedla začasno prepoved uvoza japonske morske hrane. Zeleno luč za izpust v morje je na drugi strani prižgala tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA).

Profimedia
Na Japonskem in v sosednjih državah (na fotografiji Seul v Južni Koreji) zaradi izpuščanja vode potekajo številni protesti.

Iz japonskega ministrstva za okolje so danes sporočili, da v okviru zadnjega testiranja morske vode v bližini jedrske elektrarne Fukušima, izvedenega v dnevih po začetku operacije, v vodi niso ugotovili radioaktivnosti. Vzorce so odvzeli na 11 lokacijah v bližini elektrarne, pri čemer je bila koncentracija tritija na vseh mestih pod mejo zaznavnosti. Po njihovih navedbah ta morska voda »ne bi imela škodljivih učinkov na zdravje ljudi in okolje.« Pojasnili so še, da bodo rezultate analize vode v naslednjih treh mesecih objavljali tedensko, nato bodo odločili o novem načrtu poročanja, poroča tiskovna agencija Reuters.