Orožje v rokah 'slabih ljudi'

Boter umetne inteligence svari pred »eksistencialno nevarnostjo«

M. T. V.
2. 5. 2023, 14.44
Deli članek:

Dr. Geoffrey Hinton je dal odpoved v Googlu in svari človeštvo pred poplavo dezinformacij in nevarnostjo umetne inteligence.

Pixabay
Umetna inteligenca sproža vedno več dvomov.

The New York Times je objavil intervju z dr. Geoffreyjem Hintonom, tako imenovanim botrom umetne inteligence, ki je leta 2012 skupaj s še dvema študentoma ustvaril nevronsko mrežo. 75-letni Hinton je potrdil, da je dal odpoved v Googlu, kjer je zadnja leta pomagal pri razvoju umetne inteligence, da bi lahko svobodno opozarjal na nevarnost umetne inteligence. Priznal je tudi, da mu je žal, da je pomagal pri njeni stvaritvi.

Predvsem se boji, da bi lahko umetno inteligenco uporabili za širjenje lažnih informacij, kar bi lahko s pridom uporabljali na primer mnenjski voditelji in avtoritativni državniki. »Slabi ljudje bi to lahko izkoristili za slabe namene.« Opozarja, da se že dogaja to, da ljudje ne ločijo več pravih in lažnih fotografij, videoposnetkov in tekstov, kar se bo s poplavo z umetno inteligenco generiranih internetnih vsebin samo še poslabšalo.

Wikipedia
Dr. Geoffrey Hinton

Prav tako napoveduje, da bo umetna inteligenca sčasoma človeka nadomestila pri nekaterih poklicih, kot vsaka nova tehnologija pa bo lahko tudi umetna inteligenca uporabljena kot smrtonosno orožje. Ne bo dolgo, ko bo umetna inteligenca postala pametnejša od človeka, je prepričan. In umetna inteligenca lahko v trenutku med sabo deli svoje znanje. »Kot da bi imeli deset tisoč ljudi, ko bi se ena oseba nekaj naučila, bi to avtomatsko vedeli vsi preostali. In na tak način bi se lahko razvijala umetna inteligenca.«

Že marca so znanstveniki z Elonom Muskom na čelu pozvali podjetja, naj začasno prenehajo z razvojem umetne inteligence, dokler ne ocenimo njenega tveganja. »Umetna inteligenca predstavlja veliko nevarnost za družbo in človeštvo,« so opozorili.