Skupina Opec+ se je na zasedanju na Dunaju minuli teden odločila, da bo z novembrom skupni obseg črpanja zmanjšala za dva milijona 159-litrskih sodov dnevno. S to potezo želijo članice skupine dvigniti cene nafte, ki so v zadnjih mesecih precej padle. Obsežno zmanjšanje ponudbe s strani skupine Opec+ povečuje tveganja za svetovno energetsko varnost, v mesečnem poročilu opozarjajo pri IEA.
"Cene nafte bi lahko pomenile prelomno točko za svetovno gospodarstvo, ki je že na robu recesije," so poudarili in obsodili odločitev Opec+, v katerem imata glavno vlogo Rusija in Savdska Arabija, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ameriški predsednik Joe Biden je po odločitvi za zmanjšanje proizvodnje ostro kritiziral Savdsko Arabijo in dejal, da bi odločitev, da se postavi na stran Rusije, lahko imela posledice za odnose z Washingtonom. Napovedal je tudi sankcije, med drugim se omenja tudi možnost, da bi Amerika, vsaj začasno prenehala z dobavo orožja Savdski Arabiji.
IEA je v najnovejšem mesečnem poročilu o naftnem trgu znižala napoved rasti svetovnega povpraševanja po nafti v prihodnjem letu za 470.000 sodov na dan, pri čemer se je sklicevala na posledice visoke inflacije v številnih industrializiranih državah in strmo naraščajočih obrestnih mer, poročilo še povzema dpa.
Rusija in Savdska Arabija s skupnimi močmi pahnili svet na rob recesije
Zmanjšanje obsega črpanja nafte, ki ga je prejšnji teden napovedala razširjena skupina velikih dobaviteljic nafte Opec+, bo imelo resne posledice na svetovno gospodarstvo in energetsko varnost, opozarja Mednarodna agencija za energijo (IEA). Odločitev za zmanjšanje črpanja se že odraža na višanju cen nafte in vpliva na gospodarstvo, menijo.