ŽIVALI IZGINJAJO

V zadnjih 50 letih človek iztrebil skoraj 70% živalske populacije

M. T. V.
13. 10. 2022, 07.34
Posodobljeno: 13. 10. 2022, 07.41
Deli članek:

Znanstveniki svarijo, da moramo ukrepati, preden bo prepozno. »Tega ne moremo kar spregledati in upati, da bo rešitev našla kakšna kasnejša generacija!«

Pixabay
Število divjih živali po svetu se drastično zmanjšuje.

Vodilni svetovni znanstveniki opozarjajo, da je človeštvo v zadnjih petdesetih letih uničilo okoli 69 odstotkov vse živalske populacije na svetu, predvsem zaradi sekanja gozdov, onesnaženja in nore potrošnje, ki v vseh pogledih popolnoma spreminja naš planet, piše Guardian. V poročilu Living Planet Report, ki ga na dve leti izdata WWF in Zoological Society of London, je bila ocena izgube svetovnega živalstva pred štirimi leti 60-odstotna, pred dvema letoma že 68-odstotna, v zadnjih dveh letih pa smo izgubili še en odstotek. Od leta 1970 do 2018 smo izgubili dve tretjine ptic, rib, dvoživk in plazilcev.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Živali najhitreje izginjajo (oziroma se zmanjšuje njihovo število) na Karibih in v Latinski Ameriki, kamor spada tudi Amazonija – tam je v zadnjih 48 letih število živali upadlo za kar 94 odstotkov. In ravno amazonski deževni gozd, ki ga najhitreje krčimo zaradi vse večjih človeških potreb po takšnih in drugačnih dobrinah, bi lahko bil naš največji »zaveznik v boju proti klimatskim spremembam«, pojasnjuje Tanya Steele iz WWF.

Mnogi znanstveniki so prepričani, da gre za šesto množično izumrtje in za največjo izgubo živih bitij na planetu od časa dinozavrov dalje. A če je bil takrat za izumrtje dinozavrov kriv komet, smo zdaj za izumrtje odgovorni ljudje. Kar 89 znanstvenikov, ki je pomagalo pri pisanju poročila, poziva svetovne voditelje k ukrepanju, prvi korak bi bil zmanjšanje emisij ogljika, kar bi pomagalo pri znižanju temperatur. »Kljub znanosti, katastrofalnim napovedim, gorečim gozdovom, potopljenim območjem, rekordnim temperaturam in zapravljenim milijonom svetovni voditelji le sedijo in gledajo, kako naš svet izginja pred našimi očmi,« se jezi Steelova.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025