Kot piše Daily Mail, naj bi se Karel III. menda odločil, da bo kronanje potekalo ob 70. obletnici kronanja njegove matere, pokojne kraljice Elizabete II., 2. junija prihodnje leto.
Načrt za kronanje kralja Karla III. Nosi ime ’Operacija zlata orbita’ in je že v teku, pričakuje pa se, da jo bo kralj izkoristil kot priložnost, da odtisne svoj pečat monarhiji. Viri so tako razkrili, da pričakujejo, da bo slovesnost ’krajša, manjša in cenejša’ od tiste, na kateri je bila njegova mati okronana za kraljico leta 1953. Tako bi lahko novi kralj javnosti in svetu pokazal, kako bo njegova 'manj razkošna monarhija' delovala v prihodnje, in da bo upošteval krizo življenjskih stroškov, ki pesti vso državo.
Čeprav naj bi tradicionalni vidiki slovesnosti ostali nespremenjeni, se domneva, da bo kralj poskušal proslaviti in ’zaščititi raznolikost’ Združenega kraljestva tako, da bo povabil pripadnike različnih ver, vključno s kristjani, muslimani, Judi, hindujci in budisti.
Najprej poteka obdobje zasebnega kraljevega žalovanja
Novi monarh, ki je zadnjih 12 dni vodil Britance v objokovanju smrti kraljice Elizabete II., zdaj vstopa v obdobje kraljevega žalovanja. Kralj in njegova družina so tako danes odleteli v Balmoral, kjer bodo preživeli obdobje zasebnega kraljevega žalovanja po smrti kraljice Elizabete II, ki je umrla 8. septembra. Časnik The Sun navaja, da bo to žalovanje potekalo do prihodnjega ponedeljka, nato pa naj bi se začele intenzivne priprav ena kronanje - čeprav naj bi se le te začele že v začetku meseca, takoj po kraljičini smrti, še piše časnik.
Od kraljičine smrti se je Charles v vlogi novega kralja Karla III. udeležil številnih kraljevih dogodkov, obiskal je vse štiri države Združenega kraljestva, gostil svetovne voditelje v Buckinghamski palači in vodil svojo družino med ponedeljkovimi pogrebnimi dogodki.
Manj razkošno kronanje in krajši čakalni čas od njenega veličanstva
Medtem ko je moralo njeno veličanstvo, kraljica Elizabeta II. na lastno inavguracijo leta 1953 čakati 16 mesecev, se pričakuje, da bo inaviguracija Karla III. potekala v veliko krajšem časovnem okviru.
Čakalna doba pa ne bo edina razlika, saj bo kralj zahteval cenejšo in precej manjšo kronanje v Westminstrski opatiji od tiste, ki jo je imela njegova mati.
Kronanje Elizabete je potekalo prav tako v juniju, leta 1953 in je bilo zelo razkošno. Kot piše Daily Mail, je bilo to razkošje takrat prepotrebna spodbuda za narod, ki je bil ’lačen razkošja’ zaradi dolge in izčrpljujoče vojne. Takrat naj bi kronanje stalo 1,57 milijona funtov, kar je danes približno 45 milijonov funtov.
Toda kraljevo kronanje, ki bo dalo ton vladavini novega kralja Karla III. naj bi bilo veliko cenejše zaradi krize življenjskih stroškov, ki je zajela državo – to je poteza novega kralja, ki jo bodo državljani Združenega kraljestva zagotovo dobro pozdravili. Časnik Mirror tako navaja izjavo kraljevega vira, da bodo pri načrtovanju kronanja upoštevali stanje gospodarstva Združenega kraljestva. "Kralj se zelo zaveda boja, ki ga dnevno bijejo sodobni Britanci, zato bo poskrbel, da se bodo njegove želje uresničile. Čeprav mora njegova slovesnost kronanja ostati pravilna in zvesta dolgoletnim tradicijam preteklosti, pa mora biti tudi kralj predstavnik monarhije v sodobnem svetu," je dejal vir. "Kralj je bil dolgo zagovornik poenostavljene ali zmanjšane monarhije in takšno kronanje, kot ga načrtuje, bi zagotovo lahko rekli, da ustreza njegovi viziji. Govoril je že o svoji želji, da bi nadaljeval materino dediščino in to vključuje nadaljevanje prepoznavanja tega, kar ljudje doživljajo iz dneva v dan." Časnik je dodal, da je na srečanju z verskimi voditelji prejšnji teden novi monarh in vodja anglikanske cerkve dejal, da čuti "dolžnost zaščititi raznolikost naše države".
Dan kronanja je državni praznik
Sama slovesnost bi lahko potekala ob 70. obletnici kronanja kraljice Elizabete II., torej 2. junija naslednje leto, čeprav datum še ni fiksno določen. Datum slovesnosti, kateri koli že bo, pa je določen za državni praznik.
Poletno kronanje bi lahko veljalo za idealno izbiro, glede na to, da bodo člani kraljeve družine med velikonočnimi prazniki na turneji.
Kronanje je sicer slovesen in sveti ritual, kjer je novi kralj (ali kraljica) maziljen in priseže pred Bogom in svojo državo. Tako kot njegova mati bo tudi Karel III. okronan s krono svetega Edvarda, ki je okrašena z kronskimi dragulji. Medtem pa Mail on Sunday piše, da slovesnost ne bo tako dolga kot je bila kraljičina, saj "morate upoštevati Charlesovo starost". Naslednje leto bo Charles star 74 let, njegova soproga Camilla pa blizu 76. S tem bo daleč najstarejša kraljeva oseba, ki je kdaj bila okronana za monarha.
Prejšnji najstarejši je bil Viljem IV., ki je bil leta 1830 okronan pri 64 letih - vladal je sedem let.