»Po več mesecih odlašanja je iz pristanišča v Berdjansku odplula prva trgovska ladja s 7000 tonami žita, ki se odpravlja proti prijateljskim državam,« je na Telegramu zapisal vodja proruske uprave Balicki, ne da bi navedel njeno destinacijo.
Pri tem je dejal, da trgovski ladji varnost zagotavljajo ruske bojne ladje in dodal, da je bilo ukrajinsko pristanišče razminirano. Pred tem je sicer iz ukrajinskega pristanišča Mariupolj pretekli teden kot prva tuja ladja s tovorom odplula turška ladja Azov Concord, vendar ni znano, ali je prevažala ukrajinsko žito.
Ali Rusi na skrivaj tovorijo zaseženeno ukrajinsko žito?
Turčija je že pred časom prevzela pobudo za varnostno pomoč pri črnomorskih poteh ukrajinskih tankerjev, kar je zaenkrat najbolj izdelan načrt za rešitev zastoja zalog žita, na katerega lahko računa Ukrajina, so zapisali na portalu Politico.
Financial Times pa je te dni objavil obširno vest, ki na podlagi analize satelitskih posnetkov Sevastopolskega pristanišča v Krimu postavlja zaenkrat nepreverljivo tezo o tihotapljenju ukrajinskega tovora. Rusija naj bi, tako domnevajo avtorji vesti, svoje ladje na skrivaj natovarjala z žitom, ki naj bi prišlo iz okupiranih ozemelj v Ukrajini. Izvoz iz Krima zadevajo mednarodne sankcije že vse od ruske priključitve tega polotoka in je prepovedan za več ruskih podjetij. V zadnjem času pa se na ukrajinski strani pojaviljajo sicer nepotrjene informacije, da naj bi Rusi pristanišče v Sevastopolu uporabljali za natovarjanje in tiphotapljenje ukrajinskega žita na svojih tankerjih, na ta način pa bi lahko po navedbah Financial Timesa samo v mesecu maju skozi bospor prepeljali 140.000 ton žita, kar bi pomenilo pribižno 6 odstotkov mesečnega ruskega izvoza.
Žito kot politično orožje
Ukrajinske oblasti so medtem opozorile, da je bila v napadu na vzhodu Ukrajine uničene večja količina žita. Po napadu na mesto Zelenodolsk naj bi v skladišču izbruhnil požar, ki je uničil 40 ton žita, je na Telegramu zapisal guverner regije Dnipropetrovsk Valentin Rezničenko in za napad okrivil Rusijo.
Ukrajina je ena najpomembnejših dobaviteljic žita in gnojil za številne revne države, zlasti v Afriki. Zaradi ruske blokade ukrajinskih pristanišč žita trenutno ni mogoče izvažati, lakota in težave pri oskrbi s hrano pa so se posledično v nekaterih delih sveta močno poslabšale.
Ruske oblasti sicer vztrajajo, da so pripravljene sodelovati pri reševanju krize glede izvoza ukrajinskega žita, za grozečo svetovno prehrambeno krizo pa so obtožile Ukrajino, ki naj bi minirala svoja pristanišča. Ukrajina medtem zahteva, da se ji omogoči izvoz žita po železnici ali prek pristanišč v Črnem morju, ki jih po navedbah Kijeva že dlje časa blokira ruska mornarica.