V torkovi večerni izjavi za javnost, v kateri so iz Pentagona potrdili, da je Ukrajina prejela lovska letala in rezervne dele, s pomočjo katerih bodo okrepili zračno obrambo proti Rusiji, niso želeli odgovarjati na vprašanja o številu prejetih lovcev in od kod so v Ukrajino prišli.
Ukrajina Zahod že od pričetka ruske invazije moleduje, naj ji zagotovi lovska letala, še najraje sovjetske tipa MiG-29, saj z njimi ukrajinski piloti že znajo upravljati in ne bi potrebovali dodatnega usposabljanja. Lovska letala Ukrajincem omogočajo obrambo zračnega prostora.
Minuli teden je ameriški predsednik Joe Biden razkril nov načrt vojaške pomoči Kijevu v višini do 740 milijonov evrov. V sklopu te napovedane pomoči je vključena tudi težka vojaška oprema, vključno s havbicami.
Tako domnevna pošiljka lovcev kot odobritev za pošiljko težkega orožja nakazuje spremembo v odnosu Zahoda do Ukrajine, saj sprva zahodne zaveznice niso želele pošiljati težkega orožja v Ukrajino. Včeraj sta pošiljki težkega orožja v Ukrajino napovedali tudi Belgija in Nizozemska.
"Ukrajinske sile imajo sedaj več lovskih letal s fiksnimi krili, kot so jih imele pred dvema tednoma. Ne bi se spuščal v to, kaj zagotavljajo druge države, toda lahko rečem, da so ukrajinske sile dobile dodatno pomoč in dele, da povečajo svojo zračno floto," je dejal predstavnik Pentagona John Kirby.Kirby ni pojasnil, katere vrste lovcev so dostavili v Ukrajino, je pa dejal, da so bili izdelani v Rusiji. "Države, ki imajo več izkušenj s to vrsto letal so pomagale, da smo v Ukrajino dostavili in vzpostavili več letal," je dodal, ob tem pa poudaril, da so ZDA pomagale z dostavo posameznih delov, niso pa prevažale celotnih letal. Kirby se je nato danes posul s pepelom. V dodatnih pojasnilih se je namreč popravil, Ukrajina je po njegovih najnovejših navedbah tako od ZDA kot zaveznikov prejela izključno posamezne dele, ne pa letal.
Ukrajinci zanikajo, da so prejeli letala
Na Twitter profilu ukrajinskih zračnih sil so zapisali, da niso prejeli lovskih letal, temveč samo rezervne dele, ki jih bodo uporabili, da popravijo že obstoječa, a poškodovana lovska letala.
Ukrajinci tako nasprotujejo izjavi Pentagona, da so v Ukrajino poleg rezervnih delov pomagali dostaviti tudi razstavljena letala.
Lovci MiG-29 bi lahko prišli iz Bolgarije, Slovaške ali Poljske
Vojaške lovce tipa MiG-29, za katere je Ukrajina prosila zahodne države, imajo poleg Ukrajine in Rusije še tri države, ki so hkrati tudi del zveze Nato - Slovaška, Bolgarija in Poljska.
Marca je Poljska ZDA predlagala, da bi poljske lovce istega tipa v Ukrajino prevažali Američani prek ameriške baze Nata v Nemčiji. Američani so takrat poljsko ponudbo gladko zavrnili in poudarjali, da ne podpirajo pošiljanja dodatnih lovcev v Ukrajino.
Zdi se, da so sedaj našli način, da pri prevozu letal vseeno sodelujejo. Letala, na novo dostavljena v Ukrajino, so lahko prišla iz Slovaške, Bolgarije, Poljske, ali pa iz vseh treh.
Minuli teden Američani odobrili prodajo novih lovcev Bolgariji
Ameriško zunanje ministrstvo je v začetku aprila odobrilo možnost prodaje do osmih lovcev tipa F-16 v Bolgarijo.
To bi bil lahko znak, da je med državami, ki so svoja letala prispevala Ukrajini, tudi Bolgarija, saj so si verjetno želeli zagotovila, da bodo darovani lovci z nečem nadomeščeni.
"Načrtovana prodaja bo izboljšala bolgarsko sposobnost spopadanja z aktualnimi in prihajajočimi grožnjami," so takrat dejali na ameriškem obrambnem ministrstvu.
Ameriški uradniki so sicer takrat zatrjevali, da dogovor v višini 1,5 milijarde evrov ni neposredno povezan z rusko invazijo na Ukrajino. A vzniknil je ravno v času, ko so se pojavljale največje špekulacije glede tega, da bi lovce MiG-29 lahko Ukrajini dostavila Natova zaveznica, nato pa bi ZDA primanjkljaj lovcev v vojski te države "nadomestile".