Kruto, neživljenjsko in neetično

Prosilce za azil bodo pošiljali v več kot 7 tisoč kilometrov oddaljeno afriško državo

L.J.
14. 4. 2022, 06.48
Posodobljeno: 14. 4. 2022, 07.24
Deli članek:

Britanska notranja ministrica Priti Patel je odletela v Ruando in z afriško državo podpisala dogovor o "migracijskem in gospodarsko razvojnem partnerstvu".

Profimedia
Britanska notranja ministrica je včeraj prispela v Ruando.

V praksi gre pri tako imenovanem "partnerstvu" za shemo, v okviru katere bodo z Otoka v afriško državo vozili prosilce za azil, ki pristanejo v Združenem kraljestvu.

Ruanda bo tako v zameno za nekaj manj kot začetnih 150 milijonov evrov sprejemala prosilce za azil, ki jih v Združenem kraljestvu nočejo. O dogovoru z Ruando je junija lani prvič poročal britanski časnik The Times. Takrat je notranja ministrica Priti Patel, ki stoji za dogovorom, omenjala možnost, da bi Združeno kraljestvo nastanitveni center v Ruandi delilo z Dansko.

Britanski premier Boris Johnson naj bi načrte Združenega kraljestva z Ruando ter druge škodljive ukrepe, s katerimi bo britanska vlada skušala preprečevati migrantom v napihljivih, da prečkajo Rokavski preliv, predstavil jutri. Poleg načrtov z Ruando je na mizi tudi, da bi zaustavljanje in vračanje migrantov v prelivu prevzela britanska mornarica. Prav tako naj bi načrtovali gradnjo sprejemnega centra, kjer bi migrante nastanili, ko vzstopijo v Združeno kraljestvo. Sprejemni center bi nadomestil prakso nameščanja prosilcev za azil v hotelih.

Notranja ministrica Patel je včeraj, po tem ko sta državi sklenili sporazum o "migracijskem in gospodarsko razvojnem partnerstvu", odpotovala v Ruando.

Dogovor s centralno afriško državo naj bi predvideval začetnih 150 milijonov evrov stroškov, da bo do dogovora prišlo, pa je več kot tri leta obljubljala ministrica Patel. Ruanda je že tretja država, s katero je Združeno kraljestvo skušalo skleniti dogovor o prenosu azilnega procesa. Predhodno so se Britanci pogovarjali tudi z Albanijo in Gano, a pri dogovorih niso bili uspešni.

Podrobnosti dogovora, ki so ga laburisti označili za "neživljenjskega in neetičnega", še niso znane, a gre za shemo, v okviru katere naj bi prosilce za azil v Združenem kraljestvu preleteli v kamp v Ruandi. Očitki na shemo prihajajo tudi iz vrst liberalnih demokratov, ki trdijo, da bi načrtovane spremembe onemogočile pravično presojo o dodeljevanju azilne zaščite, prav tako pa bi britanske davkoplačevalce stala mnogo več kot obstoječi postopki.

V okviru dogovora morajo sicer na Otoku sprejeti več zakonov, ki bi prakso sploh omogočali. Tu se za konservativce zatika, saj so utrpeli že več porazov. Prav tako je visoki komisar Združenih narodov za begunce v poročilu o načrtovanih migracijskih politikah zatrdil, da bi Združeno kraljestvo z njimi kršilo mednarodno pravo in obveznosti, ki iz njega izhajajo.