rdeča barva, pomešana z acetonom

FOTO in VIDEO: V Rusiji napadli Nobelovega nagrajenca za mir

J.P./STA
8. 4. 2022, 11.55
Posodobljeno: 8. 4. 2022, 11.59
Deli članek:

Policija je že sprožila iskalno akcijo za domnevnimi napadalci.

Twitter
Dmitri Muratov po napadu

Nobelov nagrajenec za mir ter odgovorni urednik ruskega liberalnega časnika Nova Gazeta Dmitri Muratov je bil v četrtek po lastnih navedbah tarča napada neznancev, ki so nanj zlili večjo količino rdeče barve, pomešane z acetonom. Napadli so ga v spalni kabini vlaka na relaciji Moskva - Samara.

Nova Gazeta je nato v četrtek objavila fotografije svojega odgovornega urednika, ki ima zgornji del telesa, vključno z obrazom, prekrit z rdečo barvo.

Muratov je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da ga po napadu hudo pečejo oči, napadalec pa naj bi njegovih navedbah zakričal: "Muratov, to je za naše fante". 

Povezava z rusko invazijo na Ukrajino?

Motiv za napad še ni znan. Po navedbah nemške tiskovne agencije dpa je možna povezava z rusko invazijo na Ukrajino, v kateri je življenje izgubilo že mnogo ruskih vojakov.

Po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax, ki se sklicuje na izjave notranjega ministrstva, je policija sprožila iskalno akcijo za domnevnimi napadalci. Ministrstvo za notranje zadeve je pojasnilo, da sta na vlak vstopila dva neznanca, ki sta se pretvarjala da sta spremljevalca sprevodnika. Takoj zatem naj bi ena oseba vstopila v Muratovo kabino ter ga napadla, napadalca pa sta še pred odhodom vlaka pobegnila. Prometna policija naj bi že skušala identificirati in prijeti osumljenca.

V Rusiji so do ruskih oblasti kritični novinarji izpostavljeni pogostemu nadlegovanju ter napadom. Doslej sta pod streli napadalcev padli dve novinarki Nove Gazete, Ana Politkovska in Natalija Estemirova.

Pred kratkim je Muratov sicer začasno zaustavil izdajanje Nove Gazete zaradi pritiskov ruskih oblasti v zvezi z njihovim poročanjem o vojni v Ukrajini. Muratov je javno kritiziral napad Rusije na Ukrajino, časnik pa se je izogibal neposredni omembi besede "vojna", saj je uporaba te besede v povezavi z invazijo na Ukrajini v Rusiji prepovedana. Pisali pa so o hudem človeškem trpljenju tekom vojne v Ukrajini.