Tudi Avstrija je aktivirala prvi korak izrednega načrta za zagotovitev plinske oskrbe.
"Znotraj ministrstva bomo ustanovili krizno skupino," je dejal nemški gospodarski minister Robert Habeck po srečanju skupine sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav G7, ki so zavrnile rusko zahtevo po plačevanju plina v rubljih.
Nemško gospodarsko ministrstvo je pojasnilo, da je prvi od treh korakov znotraj vladnega načrta preventivne narave in namenjen zagotovitvi zalog, medtem ko bi se šele pri tretjem koraku vlada vmešala s posegom v stanje na trgu. Pri tem bi vlada razdeljevala omejene zaloge plina, pri čemer bi energent prioritetno namenjala domovom in bolnišnicam.
Habeck je pojasnil, da trenutne zaloge znašajo okoli 25 odstotkov zmogljivosti skladišč. Dodal je, da bi ustavitev dobave ruskega plina imela resne posledice, čeprav bi zaloge še naprej tekle po omrežju. "Smo v položaju, kjer vsaka prihranjena kilovatna ura pomaga," je poudaril Habeck ter zasebne porabnike in podjetja pozval, naj kar se da omejijo porabo energije.
Da je na morebitne motnje v dobavi ruskega plina pripravljena tudi Evropska komisija, pa je danes dejal evropski komisar za okolje in podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans. "Mi kot komisija smo se dolgo pripravljali na to," je povedal na današnji novinarski konferenci v Bruslju. Ob tem je zagotovil, da so pripravljeni pomagati državam članicam in delati z njimi z namenom priprave na motnje v oskrbi.
Kremelj je v torek jasno sporočil, da se ne namerava ukvarjati z dobrodelnostjo in brezplačno zagotavljati plina Evropi, če države članice EU zanj ne bodo želele plačevati v rubljih, kot je pretekli teden napovedal ruski predsednik Vladimir Putin. Odgovorni v Rusiji za prehod na plačila v ruski valuti mu morajo o za to potrebnih ukrepih poročati do četrtka.
Skupina G7 je sicer sporočila, da je ta ruska zahteva nesprejemljiva in tudi Habeck je danes znova poudaril, da gre pri tem za kršitev pogodbe, na kar ne bodo pristali.
Nemčija se sicer ni popolnoma odpovedala ruskim dobavam energentov. Pretekli teden je namreč tudi nemški kancler Olaf Scholz opozoril, da bi prekinitev oskrbe z ruskimi energenti z danes na jutri tako Nemčijo kot celo Evropo pahnila v recesijo.