Radioaktivni oblak

Preplah v Černobilu: nuklearka ostala brez elektrike, pri agenciji za jedrsko varnost mirijo

R.T.
9. 3. 2022, 13.24
Posodobljeno: 11. 7. 2024, 08.05
Deli članek:

Brez elektrike so nuklearka in vsi drugi jedrski objekti v tako imenovani izključitveni coni.

Profimedia
4. reaktor v Černobilu je pokopan pod betonsko konstrukcijo

Posredovanje podatkov z nadzornih sistemov za preverjanje varnosti, ki so nameščeni v jedrski elektrarni Černobil, ne deluje več. Z drugimi besedami: Mednarodna agencija za jedrsko varnost (IAEA) je izgubila stik z nadzornim sistemom Černobila. Ta z omenjenim sistemom zaznava zlorabe jedrskega materiala.

Medtem so danes iz Ukrajine sporočili, da visokonapetostni vod do od leta 1986 nedelujoče nuklearke zaradi poškodb, ki so mu jih zadali okupatorji, trenutno odklopljen. Posledično so brez elektrike sama nuklearka in vsi drugi jedrski objekti v tako imenovani izključitveni coni.

V enem od tamkajšnjih skladišč med drugim počiva precej izrabljenega jedrskega goriva, ki potrebuje stalno hlajenje, kar pa brez elektrike ni mogoče, saj se črpalke ne ohladijo. Kar pomeni, da se bo temperatura v zadrževalnih bazenih dvignila. Temu bo sledilo izhlapevanje ter jedrski izpust, veter pa bi lahko radioaktivni oblak ponesel v druge dele Ukrajine in širše – v Belorusijo, Rusijo, drugam v Evropo. Za nameček v notranjosti objekta ni prezračevanja, so še sporočili iz Ukrajine.

V nuklearki je zaposlenih več kot 200 ljudi, ki neprestano delajo že 13 dni, odkar so nadzor prevzele ruske sile. Razmere so se za njih slabšale že prej; zdaj pa jim grozi nevarna doza sevanja, nevarnost pa predstavlja tudi dejstvo, da sistem za gašenje ognja ne deluje.

Popravila zaradi bojev niso mogoča.

Ob tem nekateri že mirijo duhove. Izrabljene gorivne palice so stare najmanj 22 let, torej premorejo le malo toplote za odvajanje. V večini elektrarn izrabljeno gorivo, ki šteje več kot pet let, skladiščijo v suhih skladiščih, kjer ga zlahka ohladi kar zrak.

Gorivne palice v bazene z vodo romajo, ko končajo s proizvodnjo energije v reaktorju, saj so delci, ki nastanejo pri cepljenju urana, nestabilni, z nadaljnjim razpadanjem pa še naprej ustvarjajo toploto.

Težave je treba odpraviti čim prej

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je medtem Rusijo pozval k začasni prekinitvi ognja na območju, da bi lahko poškodbe na daljnovodu odpravili in nuklearki zagotovili elektriko. Dodal je sicer, da lahko rezervni dizelski generatorji elektrarni zagotavljajo za 48-ur elektrike. Ukrajinski minister za energetiko German Galuščenko pa je za BBC pojasnil, je treba težave odpraviti "čim prej," da pa obstaja "poseben varnostni sistem za primer izpada električne energije," ki bo s pomočjo dizelskih generatorjev elektrarniomogočil delovanje še nekaj dni.

Pozneje so javnost pomirili tudi pri agenciji IAEA, kjer so v izjavi za javnost navedli, da izpad električne energije ne bo imel resnih posledic na varnost. Kar zadeva navedeno izrabljeno jedrsko gorivo, je za hlajenje dovolj voda v bazenu, kjer je shranjeno. Za hlajenje tega goriva po njihovih navedbah ni potrebna elektrika.