Dobave ruskega plina skozi Ukrajino še naprej potekajo na visokih ravneh, je povedal tiskovni predstavnik ruskega energetskega velikana Gazprom Sergej Kuprijanov. Dodal je, da so evropski kupci od začetka zahodnih sankcij proti Rusiji svoja naročila še okrepili.
Namestnik ruskega premierja Aleksander Novak je dejal, da bi zavrnitev ruske nafte pripeljala do »katastrofalnih posledic na svetovnih trgih«. Evropski politiki bi morali po njegovih besedah svoje državljane oziroma potrošnike »iskreno posvariti, kaj jih čaka, da bodo cene na bencinskih črpalkah, za elektriko, za ogrevanje poletele v nebo«. Cene nafte bi se lahko podvojile in poskočile do 300 dolarjev za 159-litrski sod. Trenutno nihajo od 120 do skoraj 140 dolarjev za sod.
Najbolj pogumne so ZDA, kjer razmišljajo o prepovedi uvoza ruske nafte (ta predstavlja 10 odstotkov v njihovem »rezervoarju«) sami pa se že ozirajo po drugih trgih, sankcije bi lahko sprostili celo za uvoz iz Venezuele.
Evropska unija pa je bolj odvisna od ruskih energentov. Iz Rusije uvozi 40 odstotkov svojih zalog zemeljskega plina in okoli 30 odstotkov nafte. Hitra alternativa je praktično nemogoča, česar se Rusi dobro zavedajo. Novak je na ruski državni televiziji dejal, da bo »na evropske trgu nemogoče hitro najti zamenjavo za rusko nafto. Trajalo bo leta, in še vedno bo dražja za evropske potrošnike.« Če bi sledile dodatne ruske sankcije, bi lahko Rusija zaprla tudi že delujoči plinovod Severni tok 1. Severni tok 2 je
Države Zahodne Evrope, med njimi Nemčija, Nizozemska in Francija, so v ponedeljek zavrnile predlog ZDA, da bi se odpovedali ruskemu plinu in nafti. K bojkotu celotnega ruskega izvoza, vključno z zemeljskim plinom in nafto, Zahod poziva tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.