Škandal

VIDEO: Evropski poslanec prisotne osupnil z nacistično gesto, predsednica napovedala sankcije

S.R.
17. 2. 2022, 10.05
Posodobljeno: 17. 2. 2022, 11.23
Deli članek:

Bolgarski evropski poslanec Angel Dzhambazki je včeraj zvečer z domnevno nacistično gesto poskrbel za škandal v Evropskem parlamentu.

Zajem zaslonske slike
Je bil to le »ponižen« pozdrav?

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je že napovedala, da bo zoper člana bolgarskih konservativcev sprožila postopek. Dzhambazki, sicer poslanec stranke Bolgarsko nacionalno gibanje (IMRO), pripada skupini Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), ki so jo pred desetletjem ustanovili britanski konservativci in poljska konservativna stranka Zakon in pravičnost (PiS). Po brexitu je v njej prevlado prevzela poljska vladajoča stranka, trenutno pa je njena predsednica italijanska skrajna desničarka Giorgia Meloni.

Incident se je zgodil med razpravo o vladavini prava, povezano z odločitvijo Sodišča EU, da zavrne tožbi Madžarske in Poljske proti mehanizmu pogojevanja izplačil evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava. Dzhambazki, ki se je postavil čvrsto na stran Madžarske in Poljske, se je na odločitev odzval z ostrimi besedami. Dejal je, da ta »nima nobene zveze z zakonodajo in vladavino prava,« temveč gre za »sovraštvo do nacionalnih držav.« Kot poroča Politico, je Evropsko unijo obtožil poskusa »sramotenja« obeh držav, nato pa naznanil še: »Naj živi Orban, Fidesz, Kaczynski, Bolgarija in naša nacionalna država. Naj živi Evropa, Evropa narodov.«

Ko je pozneje zapustil sejno dvorano v Strasbourgu, se je med hojo po stopnicah obrnil in se od prisotnih po vzoru Adolfa Hitlerja poslovil z visoko dvignjeno desnico, kar so poslanci sprejeli kot nacistični pozdrav. Na gesto so se z ogorčenjem odzvali poslanci celotnega političnega spektra. Po navedbah predsednika poslanske skupine Evropske ljudske stranke Manfreda Webra je »Hitlerjev pozdrav« ravno »nasprotje tega, za kar se zavzema Evropski parlament.« Ogorčena Metsola je dejala, da je »fašističen pozdrav v Evropskem parlamentu zanjo nesprejemljiv – tukaj in povsod. Zavzemamo se ravno za nasprotno. Smo hram demokracije. Gesta je del naše najtemnejše zgodovine. Nesprejemljivo.«

Italijanski poslanec Sandro Gozi, proti kateremu je bil uperjen Dzhambazkijev srd, se je na gesto odzval: »Maske so padle. Vsakič, ko razpravljamo o demokraciji in vladavini prava, nas nacionalisti in skrajna desnica spomnijo na njihov moto: nestrpnost in provokacije […] sem njihova najljubša tarča in na to sem ponosen.«

Dzhambazki je pozneje v elektronski pošti, naslovljeni na evropske poslance, obtožbe zanikal. Kot je zapisal v pismu z naslovom »Manjši nesporazum,« je zgolj »ponižno pomahal.« Poslance je obtožil »klevetanja in obrekovanja,« saj njegova gesta ni bila nič več kot kretnja v slovo. »V sejni dvorani sem zaključeval svoj govor, v katerem sem, priznam, dejal nekatere reči, s katerimi se mnogi morda ne strinjate, zato ste se počutili izzvane. Ko sem dvorano zapuščal, sem se želel za to opravičiti s ponižno kretnjo predsednici.«

Dzhambazkega lahko v skladu s poslovnikom čakajo sankcije.